Képzések
A szociológiaoktatás nagy múltra tekint vissza az egyetemen. Tanszékünk az 1980-as évek elején Andorka Rudolf kezdeményezésére indította el a szociológus-közgazdász képzést, majd a Bologna-rendszer bevezetése óta alap-, mester- és PhD-szinten is oktattunk szociológiát. Az évek során műhelyünk az ország második legnagyobb szociológusképzésévé nőtte ki magát. Noha önálló szociológia alapszakot és mesterszakot már nem kínálunk, továbbra is elkötelezettek vagyunk a szociológia oktatása iránt, mely fontos részét képezi az egyetem akadémiai kínálatának. Ennek eredményeként a szociológia beépült mindhárom társadalomtudományi alapszakba, így a Nemzetközi Tanulmányok, a Kommunikáció- és Médiatudomány, valamint a Filozófia, Politika, Gazdaság (PPE) szakos hallgatók a 2025-26-os tanévtől a Globális társadalmi kihívások című új specializáción keresztül tanulhatnak szociológiát. Emellett kínálunk egy új, izgalmas interdiszciplináris mesterszakot is Diverzitásmenedzsment címmel azoknak, akiket érdekel a szociológia és az emberi erőforrás menedzsment kapcsolódása. Végül, de nem utolsósorban, továbbra is várjuk a leendő hallgatókat a szociológia doktori iskolánkba.
Alapszak – ‘Globális társadalmi kihívások’ specializáció (angolul)
Napjaink összetett társadalmi kihívásai túlmutatnak a városhatárokon, kulturális és országhatárokon, jelentős hatást gyakorolva társadalmainkra. A Globális társadalmi kihívások specializáció korunk legfontosabb globális kihívásait vizsgálja, beleértve a globalizáció hatásait, a társadalmi egyenlőtlenségek növekedését, a migrációt, a népesség elöregedését, a korrupciót, a nacionalizmus erősödését és az álhírek terjedését. A specializáció kurzusai modern társadalmi környezetünk összetettségét képezik le és tárják fel. A specializáció célja, hogy holisztikus megértést nyújtson a világ társadalmait érintő kihívásokról, és feltárja a különböző NGO-k, cégek és társadalmi vállalkozások szerepét ezek kezelésében. Így a specializáció nemcsak elméleti tudással és gyakorlati készségekkel vértezi fel a hallgatókat, hanem olyan eszközöket is biztosít, amelyekkel képesek lehetnek társadalmilag releváns megoldásokat megfogalmazni korunk legfontosabb globális problémáira.
A GTK specializáció a következő alapszakokon választható:
Mesterszak – Diverzitásmenedzsment (angolul)
A Szervezeti Magatartás és Emberi Erőforrásfejlesztés Tanszékkel együttműködésben vezetjük be Magyarország első interdiszciplináris Diverzitásmenedzsment mesterképzését. Ez az egyéves mesterszak a kétéves Általános Menedzsment mesterszak egyik specializációjaként is választható. Az úttörő képzés egyedülálló módon ötvözi a szociológiát, a humánerőforrás-menedzsmentet és a szervezeti viselkedést, hogy átfogó képet adjon arról, hogyan befolyásolják az emberek eltérő életútjai a munkahelyi és társadalmi kapcsolataikat. Ha szenvedélyesen hiszel egy befogadóbb világ megteremtésében, a Diverzitásmenedzsment szak segít abban, hogy maradandó hatást érj el. A képzés az elmélet és a gyakorlat egyensúlyát kínálja. Ha már van vezetői tapasztalatod, segítünk elmélyíteni tudásodat a szervezeteket formáló társadalmi dinamikákról. Ha pedig új vagy ezen a területen, megszerezheted azokat a vezetői készségeket, amelyek nélkülözhetetlenek a sikerhez. Mindemellett a diploma kiváló alapot biztosít a további akadémiai célok eléréséhez, legyen szó akár PhD, akár MBA megszerzéséről.
Doktori képzés – Szociológia (angolul)
Célunk, hogy olyan kutatókat képezzünk, akik képesek társadalmi szempontból releváns, elméletileg megalapozott és a nemzetközi módszertani elvárásoknak megfelelő kutatásokat végezni. Programunkban a doktori kutatómunka kiemelt szerepet kap. Hallgatóink (nemzetközi) karrierjének támogatása érdekében a szervezett doktori képzés angol nyelven zajlik, és angol nyelvű disszertációk elkészítését várjuk.