Hallgatói kisokos
Ki minősül fogyatékossággal élő személynek a felsőoktatásban?
A nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény (Nftv.) 108. § 6. pontja alapján fogyatékossággal élő hallgatónak (jelentkezőnek) az tekinthető, aki mozgásszervi, érzékszervi vagy beszédfogyatékossággal él, illetve ha többféle fogyatékosság egyidejűleg van jelen, halmozottan fogyatékosnak minősül. Ide tartozik továbbá az is, aki autizmus spektrumzavarral vagy más pszichés fejlődési zavarral (például súlyos tanulási, figyelem- vagy magatartásszabályozási zavarral) küzd.
Hogyan és milyen dokumentumokkal igazolhatom fogyatékosságomat?
Az Nftv. 49. § (8) bekezdése, valamint a 2011. évi CCIV. törvény és a hozzá kapcsolódó 87/2015. (IV. 9.) Korm. rendelet 62-64. §-ai alapján a fogyatékosság igazolása az alábbi módon lehetséges:
- Szakértői vélemény: A fogyatékossággal élő hallgatók vagy jelentkezők fogyatékosságát szakértői véleménnyel kell igazolni, amelyet a rendeletben megnevezett szervek bocsátanak ki.
- Korábbi igazolás középfokú tanulmányok ideje alatt: Amennyiben a hallgató fogyatékossága már középfokú tanulmányai során fennállt, azt a megyei (fővárosi) pedagógiai szakszolgálatok szakértői véleménye igazolja.
- Újonnan keletkezett fogyatékosság: Ha a fogyatékosság a középfokú tanulmányok ideje után alakult ki, akkor az ELTE Gyakorló Országos Pedagógiai Szakszolgálat által kiállított szakértői vélemény szükséges.
- Külföldi állampolgárok igazolása: Külföldi állampolgárok esetén a fogyatékosságot a külföldön kiállított szakértői vélemény hiteles fordításával kell igazolni. Az intézmények honlapján található azoknak a nyelveknek a listája, amelyek esetében hiteles fordítás nélkül is elfogadják a véleményt.
- Korábbi szakértői vélemények elfogadása: Ha a jelentkező nem rendelkezik az Nftv. Vhr. 63. §-a szerinti szakértői véleménnyel, a rehabilitációs szakigazgatási szervek által korábban kiállított végleges szakvélemények is elfogadhatók. Ezek a vélemények tartalmazzák a fogyatékosság megnevezését és/vagy a BNO-kódját, és csak akkor fogadhatók el, ha nincsenek további felülvizsgálati kötelezettségek. Ha a szakvélemény felülvizsgálatra utal, a felülvizsgálat eredményét is csatolni kell.
Fontos figyelmeztetés:
A fogyatékosság igazolására nem elegendő a szakvélemény-kivonat, az összefoglaló szakvélemény, a szakvélemény-kiegészítés vagy a kiállító szerv igazolása, még abban az esetben sem, ha ezek formailag megfelelnének az előírásoknak.
Ugyanígy, az előzetes szakértői vélemény sem fogadható el, mivel az csupán tájékoztatást ad a végleges szakértői vélemény lehetséges tartalmáról, amit a szülő vagy a nagykorú tanuló még megfellebbezhet.
Továbbá nem elfogadhatók az alábbi szervezetek által kiadott igazolások, határozatok vagy egyéb dokumentumok:
- Szakhatósági állásfoglalások, hatósági bizonyítványok, mert csak az egészségkárosodás mértékét tartalmazzák, a fogyatékosság megnevezését nem.
- A megyei (fővárosi) pedagógiai szakszolgálatok által beilleszkedési, tanulási és magatartási nehézségről (BTMN-ről) kiállított szakvélemények, illetve a korábban a nevelési tanácsadók által kiállított szakvélemények.
- Igazságügyi szakértő által kiállított szakvélemények, szakvélemény-kivonatok, igazolások (amennyiben azt 2008. január 1-jét követően adták ki).
- Szakfőorvosi vélemény (amennyiben azt 2008. január 1-jét követően adták ki).
- Ambuláns lap, kórházi zárójelentés, szakorvosi igazolás, lelet, beutaló.
- Egyéb, orvosi aláírással és pecséttel is ellátott igazolások (pl. Magyar Államkincstár, Területi Államháztartási Hivatal, Országos Egészségbiztosítási Pénztár stb.).
- Középiskolai határozatok valamely tantárgyi felmentésről.
- Felsőoktatási intézmény által kiállított határozat, amely fogyatékosság miatt az államilag elismert nyelvvizsga-kötelezettség alóli felmentésről szól.
- Pszichiátriák, Autizmus Alapítvány (és Kutatócsoport), Vadaskert Kórház és a Budapesti Korai Fejlesztő Központ által kiállított leletek, kezelőlapok, egyéb igazolások.
- Határozat rokkantsági járadékról, mert nem tartalmazza a fogyatékosság megnevezését, csak utalást a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal, illetve jogelődjei határozatára.
- Vakok járadékáról szóló határozatok, mert nem tartalmazzák a fogyatékosság megnevezését, csak utalást a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal, illetve jogelődjei határozatára.
- Igazolványok (vak, mozgássérült, siket vagy rokkantkártya).
- A logopédiai intézetek által kiállított dokumentumok.
- A Démosztenész Alapítvány által kiállított igazolások.
- A Meixner Alapítvány igazolása.
- Rokkantsági járadékról, vakok járadékáról szóló bankszámlakivonat, ún. “rózsaszín csekk”.
- Kifizetési igazolások, adópapírok, igazolás adókedvezmény igénybevételéhez.
- Közgyógyellátási igazolvány.
- A beszédjavító intézetek szakvéleménye.
- MÁK/OEP által kiállított emelt összegű családi pótlékról szóló Hatósági Bizonyítvány. 21. Háziorvosi igazolás.
- Az audiogram és a hallókészülék viselésére vonatkozó javaslat.
Igénybe vehető támogatások
Az Nftv. 49. § (8) bekezdése szerint a fogyatékossággal élő hallgató kérvényezhetik az alábbi kedvezményeket
a) írásbeli helyett szóbeli vagy szóbeli helyett írásbeli vizsga alkalmazása,
b) a vizsgák során a nem fogyatékossággal élő hallgatókra megállapított felkészülési, válaszadási időnél hosszabb idő biztosítása,
c) a hallgató tanulmányai alatt és vizsgái során a fogyatékosságnak megfelelő segédeszközök, berendezési tárgyak alkalmazása,
d) a hallgató tanulmányai alatt és vizsgái során személyi segítő, jelnyelvi, orális vagy jegyzetelő tolmács biztosítása,
e) az érthetőség és a megértés szempontjából az előadásokon és vizsgákon az elhangzottak egyidejű írásban való megjelenítése, audiovizuális szemléltetés, pontírás, nagyítás használatának lehetővé tétele,
f) vizsgáknál a hallgató várakozási idejének minimálisra csökkentése, a hosszabb időtartamú vizsga több részletben való megtartása, vagy a vizsga helyiségének elhagyása nélküli szünetek alkalmazása,
g) a szóbeli vizsgáztatás során – hallgatói igény esetén – a kérdések leírása, az elvárások és kérdések tisztázása, a feltett kérdések, utasítások megfogalmazásának pontosítása,
h) egyéni vizsga engedélyezése,
i) mentesítés a manuális készségeket igénylő feladatok alól azzal, hogy az elméleti ismeretek megkövetelhetőek,
j) gyakorlati követelmények alóli részleges vagy teljes felmentés, vagy annak más formában történő teljesítése, illetve
k) nyelvismeret mérése, vagy annak egy része, illetve szintje alóli mentesítés.
Mikor és hogyan jelezzem az Egyetem felé, ha fogyatékossággal élek?
Amennyiben még nem tanult az egyetemünkön és nem regisztrált hallgatónk, abban az esetben ajánlott tanév elején jelezni a regisztrálási szándékot a “Q101” – regisztrációs kérelem kitöltésével a Neptunban. A regisztrációs kérelemmel együtt kitölthető a “Q102” – kedvezményeket és mentességeket tartalmazó kérelem is.
Krónikus betegség fennállása esetén igényelhetek kedvezményeket?
Igen, ebben az esetben a hallgató személyre szabott támogatásban részesül.
Az Egyetem lehetőséget biztosít arra, hogy a fogyatékossággal nem járó egészségkárosodás vagy krónikus betegség fennállása esetén – szakorvosi vélemény (igazolás) alapján – a hallgatók egyéni segítséget kapjanak. Ehhez a Neptunban a “Q202” kérelmet szükséges megfelelően kitölteni és csatolni hozzá a szakorvosi véleményt.
Fogyatékossággal és tartós betegséggel kapcsolatos kérdéseimmel hova fordulhatok?
A fogyatékossággal és tartós betegséggel kapcsolatos kérdésekben az egyetemi fogyatékosügyi koordinátor áll rendelkezésre, akit a disability(kukac)uni-corvinus.hu e-mail címen lehet elérni.
Pihenőszoba – Sokak számára jelentős segítséget nyújthat
Az egyetemi közösség számára, különösen a speciális szükségletű hallgatóknak, rendelkezésre áll egy úgynevezett Pihenőszoba, amely alkalmas rövid pihenésre, kisgyermekek ellátására, valamint gyógyszerek diszkrét és higiénikus bevételére.
Ez a szoba kifejezetten hasznos lehet:
- fogyatékossággal élő hallgatóknak,
- tartós betegeknek,
- kisgyermekes szülőknek,
- várandós anyukáknak.
Fontos! A szoba használatához előzetes bejelentkezés szükséges a disability{kukac}uni-corvinus.hu emailcímen, vagy sürgős esetben a belső portán lehet segítséget kérni.