Önköltséget finanszírozó ösztöndíj
Térítésmentes képzés – Corvinus Ösztöndíj
A Corvinus egy alapítványi fenntartású egyetem, így az állami ösztöndíjas képzés helyett kedvezőbb alternatívát szerettünk volna kínálni a hozzánk jelentkező diákoknak. Így született meg a Corvinus Ösztöndíj, amely a képzés önköltségének finanszírozására szolgál.
Amennyiben Corvinus ösztöndíjas helyre veszünk fel, nem kell önköltséget fizetned. Ez az első tanévre vonatkozik; ezt követően az Egyetem minden tanév végén felülvizsgálatot végez, és azok a diákok kapnak Corvinus Ösztöndíjat a következő tanévre, akik a legjobb teljesítményt nyújtották. Ha tehát az érettségi eredményeid alapján önköltséges helyre kerülsz, de az első tanévben kiemelkedően teljesítesz, a második tanévre már pályázhatsz az ösztöndíjra.
2024-ben a nappali alapszakra felvett hallgatók kb. 75%-a, a nappali mesterképzésre felvett hallgatóknak pedig a 93%-a kapta meg a Corvinus Ösztöndíjat.
Térítésmentesen szeretnék tanulni
Az ösztöndíj igénybevételéhez a felvételi jelentkezés során az adott képzésnél az „A” finanszírozási formát kell megjelölnöd. Ha eléred az Egyetem által meghatározott felvételi ponthatárt ebben a formában, automatikusan jogosulttá válsz az Ösztöndíjra.
Szeretném megtartani a térítésmentes képzésem
Ha Corvinus Ösztöndíjas helyet nyersz el, az első tanévben térítésmentesen tanulhatsz. Ezt követően részt kell venned a tanév végi felülvizsgálaton. A Corvinus Ösztöndíj fenntartásához a két utolsó aktív félévedben legalább 3,80-as, kreditekkel súlyozott tanulmányi átlag szükséges, és legalább 46 teljesített kreditet kell felmutatnod ugyanebben az időszakban. Az Egyetem ezek alapján évfolyamonként és képzésenként rangsort készít, és ennek megfelelően történik a térítésmentes helyek elosztása a következő tanévben.
Jó tudni: a Corvinus ösztöndíjas helyek aránya képzésenként és évfolyamonként nem csökken a következő tanévre. Ha például a szakodon a diákok 80%-a tanul térítésmentesen, akkor a következő tanévben is hasonló arányban kapják meg a Corvinus Ösztöndíjat.
Önköltséges képzésre jutottam be, de szeretnék térítésmentesen tanulni
Az első tanéved végén a felülvizsgálat keretében pályázhatsz Corvinus Ösztöndíjra, ha önköltséges képzésre vettek fel. Tehát ha elég jól teljesítesz, esélyed van arra, hogy a következő évben már térítésmentesen tanulj.
Fontos fogalmak és tudnivalók
Támogatható félévek száma: ennyi félévig tanulhatsz az adott képzésen térítésmentesen. Ez minden esetben megegyezik azzal, ahány féléves a képzés*, de bizonyos esetekben, mint például a külföldi cserefélév, kérhetsz egy extra félévet is. ** Figyelj a részletekre, mert hosszabbítás csak akkor lehetséges, ha benyújtasz egy erre vonatkozó kérelmet, amit az adott félévet megelőző szemeszter utolsó napjáig kell megtenned.
Jogosultsági idő: ennyi félév alatt „használhatod fel” a támogatható féléveidet. Ez alap- és mesterképzések esetén a képzési idő plusz 1 félév, osztatlan esetén pedig plusz 2 félév. Ennek köszönhetően mindenki előtt nyitva áll a lehetőség, hogy bizonyos ideig passziválja tanulmányait, azaz szünetet tartson. Hosszabbítást itt is kérhetsz, például külföldi cserefélév, szülés vagy betegség esetén. A hosszabbítás ebben az esetben is csak akkor lehetséges, ha benyújtasz egy erre vonatkozó kérelmet, amit szintén az adott félévet megelőző szemeszter utolsó napjáig kell megtenned.**
Nyelvi hozzájárulás: Rengeteg képzésünk indul angol nyelven, de nem kell aggódnod, mert nem jár többletköltséggel, ha angolul tanulsz, hiszen nem kell idegennyelvi hozzájárulást fizetned.
Állami ösztöndíjas félévek: a Corvinus Ösztöndíj egy alapítványi támogatás, így az itt töltött féléveiddel nem csökken az állami ösztöndíjas féléveid száma.
Képzésváltás: Corvinus Ösztöndíjasként is van lehetőséged képzést váltani. A váltást követően önköltségesként tanulhatsz tovább, azonban a következő tanév végén ismét pályázhatsz Corvinus Ösztöndíjra. Az új képzéseden a támogatott félévek száma a képzésváltást megelőzően elhasznált támogatott félévek számával kevesebb lesz. Csúszás: ha nem sikerül időben oklevelet szerezned, a befejezetlen tanulmányi félév után kreditarányosan kell önköltséget fizetned. Például, ha csak 15 kreditet veszel fel 30 helyett, az önköltség felét kell fizetned az adott félévre.
Párhuzamos képzések: a Corvinus Ösztöndíj szabályai szerint egy időben egy képzésen tanulhatsz térítésmentesen.
Második vagy további képzések: Miután megszerezted az okleveled, és sikeresen felvételiztél egy következő képzési szintre, lehetőséged van ismét térítésmentesen tanulni.
Visszafizetés: fontos kritériuma az Ösztöndíjnak, hogy az adott képzési szintet oklevél megszerzésével kell befejezned, különben vissza kell fizetned a képzés díját. Amennyiben képzésváltás után új képzéseden adott határidőn belül oklevelet szerzel, nem keletkezik visszafizetési kötelezettséged. Erről bővebben honlapunkon olvashatsz.
Figyelj a részletes szabályokra!
Mind a támogatható félévek számának növelése, mind a jogosultsági idő meghosszabbítása csak akkor lehetséges, ha benyújtasz egy erre vonatkozó kérelmet. Ezt az adott félévet megelőző szemeszter utolsó napjáig kell megtenned.
* a Képzési és kimeneti követelmények dokumentum szerint
** a Fogyatékosügyi Bizottságnál regisztrált hallgatókra kedvezőbb szabályok vonatkoznak
Részletes szabályok
Kérdésed van?
• Ha jelenleg a Corvinuson tanulsz, az Intézd Online! felületén teheted fel a kérdésed.
• Ha pedig érdeklődsz a képzéseink iránt, a corvinusosztondij@uni-corvinus.hu e-mail címre írhatsz.