Külső források
Magyar nyelvű források
MATARKA
A MATARKA a Magyar Folyóiratok Tartalomjegyzékének Kereshető Adatbázisa. Túlnyomórészt Magyarországon megjelenő tudományos és szakmai folyóiratok tartalomjegyzékét teszi kereshetővé. Teljes szöveget nem tartalmaz, de külső linkekkel a cikkek mintegy 30%-a érhető el.
Az egyszerű keresés mellett lehetőség van összetett keresésre is: címre/kulcsszóra vagy szerzőre; a kapott találatokat pedig évre, folyóirat címére vagy szakterületre lehet szűkíteni.
A MATARKA 2004 óta szorosan együttműködik az Elektronikus Periodika Archívummal (epa.oszk.hu).
A “Keresés az EPA teljes szövegében” szolgáltatással azon folyóiratok teljes szövegében lehet keresni, melyeket mind a két szolgáltatás (EPA, MATARKA) kínálja. Ez több mint 400 folyóiratot jelent.
Elérés: https://matarka.hu/
TUDOKK
A TUDOKK a Tudományos Dokumentumok Közös Keresője. Magyar egyetemek, kutatóhelyek doktori disszertációkat és publikációkat tartalmazó repozitóriumaiban, továbbá magyar tudományos folyóiratokban, a Magyar Elektronikus Könyvtárban, illetve a már megszűnt Digitális Tankönyvtárban kereshetünk.
Az OJS/OCS keresőben az MTMT Repozitóriumminősítő Szakbizottsága által minősített folyóiratok közös keresését biztosítja.
Az egyszerű és az összetett keresés mellett az archívumokban való böngészést is választhatjuk.
Elérés: https://tudokk.mtak.hu/
Elektronikus Periodika Archívum és Adatbázis (EPA)
Az EPA magyar vonatkozású elektronikus folyóiratok bibliográfiai adatbázisa, illetve egyes folyóiratok archiválását is végzi.
Egyszerű keresés esetén a folyóirat címére, évre, témára, és a kiadvány típusára lehet keresni. Szűrni lehet archivált és távoli elérésű példányokra. Összetett keresés esetén a szokásos Boole-operátorok (AND, OR, NOT) alkalmazásával még részletesebb szempontok (cím, témakör, tárgyszó, nyelv, közreműködő, kiadó stb.) szerint lehetséges a szűkítés.
Elérés: https://epa.oszk.hu/
HUMANUS
A HUMANUS hozzáférhetővé teszi a humántudományok magyar vonatkozású tanulmányainak és cikkeinek bibliográfiai adatait, a kezdetektől napjainkig.
Az adatbázisban lehetőség van egyszerű és összetett keresésre. Az egyszerű keresés alapbeállítása szerint az összes mezőben keres, de lehetőség van egy szűkebb keresőkérdés listából is választani (szerző, cím, ISBN, tudományterület stb.). Összetett keresés esetén logikai operátorok segítségével tudunk keresőkérdést összeállítani (dokumentumtípus, megjelenés, kiadó stb.).
A bibliográfiai tételek linket is tartalmaznak a teljes szöveghez, ha az elektronikus változat a feldolgozás pillanatában hozzáférhető.
Elérés: https://humanus.libmate.hu/
Magyar Elektronikus Könyvtár (MEK)
A MEK az Országos Széchényi Könyvtár digitális könyvtára. A gyűjteményben teljes szöveggel érhetőek el magyar nyelvű vagy magyar vonatkozású szépirodalmi, tudományos és oktatási célú könyvek.
Az adatbázisban lehetőség van egyszerű, összetett és tematikus keresésre az alábbi tudományterületeken: műszaki tudományok, gazdasági ágazatok; természettudomány, matematika; társadalomtudomány; humán területek, kultúra, irodalom; kézikönyvek és egyéb műfajok. Az adatbázis teljes szövegű keresést is biztosít.
Elérés: https://mek.oszk.hu/hu/
Magyar Tudományos Művek Tára (MTMT)
A Magyar Tudományos Művek Tára (MTMT) a hazai tudományos közleményeket és idézéseiket nyilvántartó bibliográfiai adatbázis. Az MTMT nyilvános felületén szabadon kereshetők az adatbázisban tárolt publikációk adatai szerző, cím szerinti szűréssel.
Az adatbázist téma keresésére nem javasoljuk, de egy-egy hazai szerző publikációs tevékenységének áttekintését teljességre törekedve biztosítja. A keresőfelület regisztráció és belépés nélkül, szabadon elérhető.
Elérés: https://www.mtmt.hu/
Általános keresők
A széles körben ismert Wikipedia-szócikkek kiindulópontként jó szolgálatot tesznek, mivel áttekintést adnak egy témáról, de akadémiai környezetben nem javasolt az idézésük. Amennyiben innen indítja a keresést, mindig nézze meg, milyen forrásokat használtak a szócikk összeállításához, s azokkal folytassa a kutatást.
A Google, akadémiai környezetben, hírek keresésére ill. szervezetek hivatalos honlapjainak feltérképezésére alkalmas.
A Google Scholar tudományos publikációkban keres, de predátor kiadók dokumentumaira is rátalál. A predátor vagy kalózkiadványok esetében publikálás előtt nem történik tartalmi ellenőrzés, így a benne lévő Információ helytelen lehet, érdemes forrásértékelést végezni.
Amennyiben a GS-t VPN-en keresztül használja, az alábbi beállítással a Corvinus Könyvtár állományában elérhető teljes szöveget is megkapja (Beállítások/Könyvtárlinkek/Corvinus):
A speciális keresés alatt az alapvető logikai operátorokat (and/or/not, kifejezéskeresés) ill. a keresést finomító néhány szűrőt találja.
EconBiz
Az Egyetemi Könyvtár több éve partnerkapcsolatot tart fenn a ZBW-vel (eredeti nevén: Zentralbibliothek für Wirtschaftswissenschaft), mai elnevezéssel a Leibniz Information Centre for Economics-intézménnyel. Az intézmény küldetése a közgazdasági és üzleti tanulmányok elméleti és gyakorlati szakirodalmának beszerzése, indexálása és archiválása, valamint a szakirodalomhoz való fenntartható és tartós hozzáférés biztosítása. Az EconBiz-adatbázisban fellelhető open access dokumentumok a Corvinus közösség számára is hozzáférhetőek. Partnerhálózata kiterjedt, a partnerek részére rendszeresen konferenciákat, on- és offline workshopokat szerveznek.
Tevékenységük körébe tartozik többek között a közgazdasági jellegű események, konferenciák propagálása, közgazdasági szerzők munkásságának feltárása, közgazdasági tezaurusz építése, a nyílt tudomány támogatása, kutatási adatkezelés, közgazdasági repozitórium építése stb.
Keresőfelületük az EconBiz-platform, mely a linkre kattintva önállóan is kereshető, elérhető az Adatbázislistából, valamint a Szuperkereső Supplemental sources linkje alól.
Elérés: Econbiz platform
DBIS-Adatbázis Információs Rendszer
Közel 400, német nyelvterületen működő akadémiai könyvtár adatbázislistája. A teljes gyűjtemény több mint 15 ezer, minden tudományterületre kiterjedő adatbázist tartalmaz, ebből az ingyenesen elérhető adatbázisok száma kb. 6000. Az adatbázisok jellemzően angol vagy német nyelvűek, vannak köztük bibliográfiai, teljes szövegű adatbázisok és adattárak, valamint sajtótermékek, fotókat, grafikákat tartalmazó gyűjtemények stb. A böngészést segíti a tárgyszavas lista.
Egyetemünkön releváns adatbázisok az alábbi tárgyszavakra szűrve érhetőek el: Business and Economics, Mathematics, Media and Communication Studies, Communication Design, Political Science, Sociology.
Érdemes a keresést a Freely available kategóriával kombinálni.
Sajnos az adatbázis nyelvére nincs szűrési lehetőség. Jelenleg az adatbázistartalmak leírása sok esetben németül jelenik meg az angol felületen is, ezen hiba elhárításán dolgoznak.
Néhány ajánlat:
Adattárak: Data Catalog / World Bank
Statisztikai adatok: FAOSTAT, Bank of England Database
Európai online és nyomtatott sajtó: euro|topics
Enciklopédia: Concise Encyclopedia of Economics
A teljes ingyenes gyűjtemény: DBIS – Database information system
SearchSmart
Adatbázisok tartalmát áttekintő keresőplatform.
Az ingyenesen használható Searchsmart.org weboldal készítői összegyűjtötték az akadémiai területen jelen lévő legnépszerűbb angol nyelvű adatbázisokat, és szűrők segítségével segíti közöttük az eligazodást. Az oldal összességében több mint 100 keresőmotort, aggregátort, kiadói adatbázist, adattárat, folyóirat-platformot stb., tartalmaz. Mindegyikről részletes információ áll rendelkezésre a tartalmi összetételükről, a benne lévő dokumentumok által lefedett időszakról, az OA-dokumentumok arányáról, illetve egyéb funkcióikról.
Az oldal célja, hogy áttekintést adjon a kulcsszavas keresést kínáló, illetve az előremutató vagy visszamenőleges hivatkozásokat tartalmazó adatbázisok köréről, ezzel segítve a kutatót a releváns adatbázis megtalálásában. 6 adatbázist lehet kitűzni és összehasonlítani egyszerre számtalan szempont alapján, pl. a benne lévő dokumentumok típusa, ingyenessség, egyszerre beírható kulcsszavak száma, tömeges letöltés lehetősége stb.
Elérés: SearchSmart.org