A vállalati versenyképességről
A vállalati versenyképesség
A versenyképesség több szinten értelmezhető, sőt értelmezendő folyamat, mert önmagában egy-egy szigetszerű siker nem a versenyképeségnek, hanem a jó szerencsének a jele. Kutatásaink szerint az alábbi négy szint összefüggő, de önmagában megnyilvánuló folyamatait kell értelmezni:
1. Nemzetgazdasági/Nemzeti versenyképesség szintje
2. Vállalati és nemzetgazdasági versenyképesség kapcsolódásai
3. Vállalati versenyképesség szintje
4. Vállalaton belüli területek és versenyképesség
A vállalati versenyképesség abban áll, hogy a társadalmi normák betartásával úgy kínáljanak termékeket a fogyasztóknak, hogy azok hajlandók legyenek ezekért a versenytársakénál nagyobb jövedelmezőséget biztosító árat kifizetni.
Programjaink során született munkáink mind idehaza, mind a nemzetközi közösségben magas szakmai minőséget képviselnek.
A nemzetgazdasági versenyképesség intézményrendszere (Chikán et al., 2018) mellett kiemelt figyelmet szentelünk a vállalati és a nemzetgazdasági szint közötti kapcsolatnak (Chikán, 2008).
A vállalati versenyképesség mérésének konceptualizálása és empirikus vizsgálata a 2000-es évek óta kiemelt pillére a programnak (Chikán, 2006). A vállalati versenyképesség index alig több mint két tucat mutatóra építve ötvözi a pénzügyi teljesítményt, a működőképességet és a változásképességet. A menedzsment irodalom nemzetközi élvonalához tartozó folyóiratcikk eredménye egyértelműen alátámasztja, hogy e három terület együttesen megbízhatóan méri a kiváló vállalati teljesítményt (Chikán et al., 2022). A Magyar Közgazdasági Társaság és a Budapesti Corvinus Egyetem közös rendezvényén bemutatott eredményeink az alábbi videón tekinthető meg.
Az esemény az alábbi linken meghallgatható.
Versenyképesség-felfogásunkat, illetve kutatási modellünket gyakran idézik, és néhány területen (főként az értékteremtő folyamatok és a nemzetközi gazdálkodás témáiban) kutatóink komoly nemzetközi sikereket értek el.