Jelenlegi kutatások
Versenyképesség az új ipari forradalom hajnalán (2018-2023)
A VÁLLALATI VERSENYKÉPESSÉG JELLEMZŐI
A vállalati versenyképesség értékelésére egy több éve kidolgozott és tesztelt vállalati versenyképességi indexet használunk. Az index a piaci versenyben való helytállást és a folyamatos alkalmazkodást és fejlődést szolgáló gyakorlatokat egyaránt értékeli, továbbá ezen törekvéseket a működési, a pénzügyi és piaci mutatókhoz is kapcsolja.
Megállapításaink egy része a tankönyvek állításait erősíti meg:
(1) eredményesebbek azok a cégek, amelyek alkalmazzák a tankönyvi menedzsment gyakorlatokat és ismereteket, és
(2) a jobb versenyképességi index-szel rendelkező cégek minden területen jobban teljesítenek, mint a kevésbé versenyképesek (jobbak a működési, a pénzügyi és piaci mutatóik).
Az aktuális kutatási fókuszpontokhoz kapcsolódó további fő megállapításaink:
– Mely vállalat lehet versenyképes? Mérettől, tevékenységtől, tulajdonostól és exportképességtől függetlenül bármilyen vállalat tartozhat a legversenyképesebb vállalatok csoportjába. A versenyképesség tehát nem a nagy méretű, külföldi és exportáló cégek kiváltsága.
– Hogyan alkalmazkodnak a vállalatok a környezeti változásokhoz? A külső környezetet tekintve a kevésbé versenyképesek kiszolgáltatottabbnak érzik magukat a társadalmi és politikai környezetnek. Ez egy népes vállalati csoport, amely tehát aktív gazdaságpolitikai figyelmet érdemel.
– Hogyan állnak a hazai cégek a technológiai változásokhoz? A versenyképes vállalatok proaktívabbak és előrébb járnak a digitalizációs felkészültségben. Gyakori azonban, hogy a digitalizáció kapcsán elvárt pozitív hatásokat a cégek nem tudják realizálni. A versenyképesség javításakor érdemes egyensúlyozni a jövőt és a mindennapi működést szolgáló megoldások között.
DIGITALIZÁCIÓ ÉS TECHNOLÓGIA
A technológiai átalakulások – az ipar 4.0 megjelenésével – újabb szinten várnak el alkalmazkodást a vállalatvezetőktől és vállalataiktól. Eredményeink megerősítik, hogy a hazai vállalatok technológiai felkészültségének szintje lemaradást mutat a fejlettebb nyugat-európai és észak-amerikai cégekétől. Ugyanakkor a hazai gyakorlatról kirajzolódó kép szélsőséges tapasztalatokat sűrít. A felmért cégek egy jelentős része digitálisan inaktív vagy digitálisan lemaradó. Eközben a cégek ötöde élenjáró a technológiai felkészültségben. Ezen élenjáró cégek sikerének titka igazából nem technológiai természetű: e cégek fogékonyak a tanulásra és ezt támogatja a szervezeti kultúrájuk is. A vállalati folyamatok digitalizációjában a vezetői döntések és a vevőkapcsolatok járnak élen. Ezeken a területeken még az élenjáróknál is lehetne tudatosabban menedzselni a digitális transzformációt. A termelési és szolgáltatási vagy a beszállítási folyamatok kapcsán kevesebb a digitalizációs tapasztalat.
FENNTARTHATÓSÁG
A digitális megoldások bevezetésében élenjáró vállalatok a környezeti fenntarthatóságban is kiemelkednek. A digitalizációnak köszönhetően jelentős előnyük van az adatkezelésben, amelyre transzparensebb folyamatok, a gyors beavatkozás kultúráját támogató megoldások és végső soron eredményesebb működés építhető.
INNOVÁCIÓ
Közhelyszámba menő megállapítás, hogy az innováció alapozza meg azt a tudásalapú működést, amely a versenyképes gazdaság és a tudásalapú társadalom kibontakozásához vezet. Ahogyan az is, hogy ezeken a területeken idehaza jelentős fejlődési lehetőségek vannak a vállalatok körében és a gazdaságpolitika terén is.
Az elmúlt évtizedekhez képest jelentős hangsúlyeltolódást látunk az innovációt akadályozó tényezők körében. Ma a keresleti és humán korlátokat emelik ki a cégvezetők. Korábban sokáig rendre a finanszírozás hiányát és az adóztatást emelték ki. Az innovációs tevékenységhez kapcsolódó támogatási források vizsgálata azt mutatja, hogy azok a gyengébb teljesítményű cégekhez kerültek.
*Az adatfelvételt 2018 októbere és 2019 júliusa között TÁRKI Zrt. végezte. Az adatfelvétel az OTP Nyrt. és a Vállalatgazdaságtan Tudományos és Oktatási Alapítvány anyagi támogatásával valósult meg. A vállalatok pénzügyi adatait a Bisnode biztosította