EFOP-3.6.2-16-2017-00017
Fenntartható, inteligens és befogadó regionális és városi modellek
Főirány | Főirányvezető | |
1. főirány | Dr. Varga Attila | Térségi sikert és versenyképességet meghatározó faktorok azonosítása, modellalkotás (PTE) |
2. főirány | Dr. Lőrincz Katalin | Társadalmi és gazdasági fenntarthatósági modell a természeti és a kulturális örökség menedzsmentben (PE) |
3. főirány | Dr. Cserháti Ilona | Társadalmi innováció (BCE) |
A projektről röviden …
A program általános célja, hogy a regionális és gazdaságtudományok területen elvégzett, a projekt során definiált alapkutatás nemzetközi beágyazottságát növelje a Horizont 2020 projektekben és az európai kutatási hálózatokban és kutatási programokban való magas arányú megjelenés és részvétel elérésével, a magyarországi –veszprémi, pécsi és székesfehérvári – valamint európai kutatóhelyek közötti kapcsolatok erősítésével a fejlesztés témájában célirányosan és tematikusan az intelligens rendszerek fejlesztése köré szerveződő konzorcium keretében.
A konzorciumi projekt megvalósításával az intézmények célja, hogy a regionális és gazdaságtudományok területén jelenleginél aktívabb szerep jusson a tudásalapú gazdaság kiépítésének felgyorsításában és a nemzetközi kutatás-fejlesztési programok szereplőivel együttműködésre. Cél, hogy a tematikusan megvalósított kutatási projekt során növekedjen a projektben résztvevő intézmények potenciálja K+F+I tématerületen, melynek hosszú távú eredményei a tudásalapú gazdaság kiépítésének felgyorsításában fognak mutatkozni.
A BCE vezette III. Főirány célja
- III.1. Halandósági modellezés: sztochasztikus módszerek és számítógépes megoldások
Alprojektvezető: Dr. Kovács Erzsébet, egyetemi tanár, BCE KTK
Az aktív korúak nyugdíjtudatosságának fejlesztése, az egyéni célú nyugdíjmegtakarítások kellő időben való elindítása; a halandóság becslési modelljének kialakítása; a regionális különbségek feltárása.
- III.2. A jóléti jellemzők regionális elemzése, a fiatal munkavállalók elvárásai a jövő munkahelyével kapcsolatban
Alprojektvezető: Dr. Keresztély Tibor, adjunktus, BCE KTK
A jóléti tényezők alakulásának regionális elemzése; a helyi munkaerőpiacra gyakorolt hatásainak számszerűsítése; társadalmi innovációk szerepe a regionális jólét alakulásában.
- III.3. Munkaerő-piaci mobilitás, társadalmi innovációk a munkapiaci jólét növelésére
Alprojektvezető: Dr. Takács Tibor, egyetemi docens, BCE KTK
A képzett munkaerő elvándorlás és az innovációs potenciál közti kapcsolat elemzése; a munkahelyi jólét szerepe és a termelékenység kapcsolata.
- III.4. A demográfiai változások hatása a vidéki munkavállalásban, összehasonlítva a nemzetközi tendenciákkal
Alprojektvezető: Dr. Berde Éva, egyetemi tanár, BCE KTK
A társadalmi innováció szerepe az idősebb munkavállalók termelékenységének megőrzésében az idősödő társadalom kihívásai között.
- III.5. Generációkon átívelő társadalmi innovációs network
Alprojektvezető: Dr. Balogh Ágnes, egyetemi docens, PE GTK
A projekt fő célja egy társadalmi innovációs modell felállítása, ehhez indikátorok meghatározása, valamint a társadalmi innováció térségi mérése Veszprém, mint egyetemváros vonzáskörzetében.
Új stratégia és hálózati struktúra kialakítására javaslat kidolgozása a társadalmi innováció, a kreativitás felmérése és növelése érdekében, és az eredmények integrálásának biztosítása az oktatás minden szintjén, annak érdekében, hogy a generációs eltérések ne gátként, hanem lehetőségként jelenjenek meg. - III.6. Környezeti és társadalmi felelősségvállalás vizsgálata a turisztikai szolgáltatók körében
Alprojektvezető: Dr. Aubert Antal, egyetemi tanár, PTE TTK
Annak feltárása, hogy a szolgáltatói oldalnál hol és milyen szinteken jelenik meg a környezeti felelősségvállalás, környezettudatosság. Mi motiválja ez irányú lépéseket, a bevezetésük milyen tevékenységeknél jellemző. A kutatása célja feltárni azokat a szolgáltatókat, ahol már megjelenik a környezeti felelősségvállalás szemlélete bizonyos tevékenységeknél. Ez egyben iránymutatást és mintát adhat más szolgáltatók számára is.
A BCE által megvalósított „Társadalmi innováció” főirányon belüli kutatási témák várható eredményei
- Mobilitás és a vállalatok (munkaadók) szerepe a munkahelyi jólétben és ezek hatása a termelékenységre
- A fiatal munkavállalók elvárásainak feltérképezése a jövő munkahelyével kapcsolatban, a regionális munkahelyi jólét szerepe a felzárkózási folyamat felgyorsításában
- Az aktív öregedés turizmus orientált alternatíváinak regionális feltérképezése, mind a fogyasztók, mind a szolgáltatók szempontjából
- A várható regionális munkaerő-piaci szerkezet elemzése a halandósági trendek függvényében
- Az öregedés és az innováció kapcsolatának empirikus elemzése, az idősebb munkavállalók helyzetének feltérképezése, az aktív öregedés és jólét növelésének regionális lehetőségei
A pályázati projekt keretében a közös és célzott alapkutatásokban kiemelt figyelmet kapnak a tudományterületükön tehetséges hallgatók és doktoranduszok is, akik hallgatói ösztöndíjrendszerben segítik a tudományos munkát. A hálózatépítés és kapcsolatépítés ösztönzésére különböző szakmai és kutatói teamek kerülnek felállításra és közös szakmai programok, fórumok keretében kerül sor a tapasztalatcserére, az elért eredmények bemutatásra. A szakmai és egyéni fejlődés érdekében különböző tréningek és képzések kerülnek megszervezésre, amelyek elsősorban a nemzetközi pályázati menedzsment, innováció- és kutatásmenedzsment, és az előadói készségek fejlesztésére fókuszálnak. Kialakításra kerül továbbá a Pannon Egyetemen egy Marketing Fókuszlabor, amely jelentősen hozzájárul a kutatási tevékenységek sikereihez.
A konzorciumi pályázat során kialakuló szakmai együttműködésnek köszönhetően több tudományterületet felölelő szakmai közösség munkája jelentős mértékben hozzájárul a tudásalapú gazdaság kiépítéséhez a Dunántúlon.
Konferenciák, workshopok
From Digital Nomads to Remote Companies – How to be Location Independent? workshop 2019.09.05-06
A projekt III. főirányának “A jóléti jellemzők regionális elemzése, a fiatal munkavállalók elvárásai a jövő munkahelyével kapcsolatban” elnevezésű alprojektje nemzetközi workshopot szervezett 2019. szeptember 5-6-án Budapesten, illetve Székesfehérváron, “From Digital Nomads to Remote Companies – How to be Location Independent?” címmel.
Előadások feltöltése !!!!!!! Folyamatban
A projekttel kapcsolatos egyéb adatok
Projekt adatai
Projekt azonosítója: EFOP-3.6.2-16-2017-00017
Fenntartható, intelligens és befogadó regionális és városi modellek
KONZORCIUM tagjai
Konzorciumvezető Konzorciumi tagok:
Pannon Egyetem Pécsi Tudományegyetem Budapesti Corvinus Egyetem
- Megítélt támogatás: 1.166.966.374 Ft
BCE támogatás: 359.629.732 Ft
- Projekt tervezett időtartama: 2017.07.01 – 2021.01.31
- Megvalósítás helyszínei:
- Pannon Egyetem
8200 Veszprém, Egyetem u. 10. - Pécsi Tudományegyetem
7622 Pécs, Vasvári Pál utca 4. - Budapesti Corvinus Egyetem
Székesfehérvári Campus: 8000 Székesfehérvár, Budai út 43.
Munkatársaink
Projektszervezet
Projektmenedzser
E épület, 217
Projektasszisztens
Telefon: +36 1 482 7390 • Mellék: 7390
Szakmai vezetés
Szakmai vezető
Sóház, 202/b
Alprojekt vezetők
E épület, 141
Sóház, 205
Telefon: +36 1 482 7449 • Mellék: 7449
E épület, 223
Telefon: +36 1 482 5363 • Mellék: 5363
Szakmai asszisztensek
E épület
A projektről bővebben
a Pannon Egyetem honlapján tájékozódhat.