Félóra – Fenntartható? Podcast
A Corvinus Egyetemi Könyvtár podcastja a fenntarthatóság témájának sokféle színét, oldalát és hangját mutatja be.
Till Anillával a Corvinus PhD hallgatójával Sipos Júlia beszélget:
Fenntarthatósági influenszer, végig túrázta az Országos Kékkört, és 2024-ben már láthattuk a 2550 című dokumentumfilmet túraélményeiről. A Corvinus doktori Iskolájában kutat, közben elnyerte a Fulbright ösztöndíjat is, ott van minden felületen és ott találjuk karrier állomásait Izlandon, Grönlandon és Alaszkában is. Mi ez, ha nem tudatos építése a bolygóegészség fókuszú kommunikációs pályának?
Anilla szerint azonban másról van szó….
Zanócz Anetttel a Corvinus PhD hallgatójával Sipos Júlia beszélget:
A Budapesti Corvinus Egyetem PhD hallgatója Zanócz Anett a „ Zöld pénzügyi tudományos kutatási kezdeményezés „ pályázat különdíját nyerte el a nagyvállalatok fenntarthatósági közzétételét vizsgáló kutatási tervével.
Az elismerést az MNB Nemzetközi Zöld Pénzügyi Konferenciáján vette át, ahol központi téma volt a biodiverzitás megőrzése és annak fókuszba emelése a gazdasági folyamatokban a vállalatok és különböző intézmények működése kapcsán.
Hogyan lehet mérni a vállalatok, cégek fenntarthatóságát, milyen pénzügyi mutatók alkalmasak arra, hogy látható legyen a fenntarthatósági elkötelezettség, elkerülve a „ green washing” csapdáját.
Anett számára már természetes ,hogy ezek megkerülhetetlen kérdések. De hogyan lehet valaki a jövő gazdasági eszközének mai alakítója?
Jámbor Attilával a Corvinus egyetemi tanárával Sipos Júlia beszélget:
Jámbor Attila intézetvezető, egyetemi tanár, a Budapesti Corvinus Egyetem Fenntartható Fejlődés Intézet vezetője, aki szerint:
„A 21. században nem léphet ki valaki úgy az egyetem kapuján, hogy nem látogatott fenntarthatósággal kapcsolatos órákat. A fiatalabb generáció egyre inkább elkötelezett a fenntarthatóság iránt, az üzleti életben pedig már most is megkerülhetetlen a fogalom.” De a jövőt most kell elindítani, és talán még nem mindenki tudja, hogy mi az az ESG, mit csinál egy cégnél a fenntarthatósági menedzser, és milyen új képzéseket kínál az egyetem a jövő vezetőinek, akik a fenntarthatóság szempontjait valóban nem kerülhetik el, de úgy tűnik, nem is akarják.
Hajnal Zsófia
Hajnal Zsófia budapesti közgazdász és költő. Miközben a Budapesti Corvinus Egyetemen írt doktori disszertációja, A morális gazdaság újraértelmezése, a végső fázisaihoz közeledik, a közelmúltban Kanadában megjelent egy angol nyelvű verseskötete is. Az első versek a 2010-es évek végén születtek. Zsófia fő témája a költészetben a szerelem, különös tekintettel a vágy és a remény aspektusaira, ahogy azt az Unfulfilled – Poems of Love, Longing, and Hope (Beteljesületlen – A szerelem, a vágyakozás és a remény versei) című könyvének címe is tükrözi. A beszélgetésben a morálgazdaság és a fenntarthatóság kapcsolatát keressük, és a versekből is hallunk egy-egy idézetet.
Flaisz Ágoston
Már számos díjat zsebelt be a Gellért Campus épülete, amely jelenleg Magyarország legfenntarthatóbb oktatási épületének minősül és egyebek között az Év Zöld Beruházása díjat is elnyerte.
Flaisz Ágoston, a Planet Group alapító tulajdonosa és egyben ügyvezetője néhány példával mondja el, hogy ezek mögött a díjak mögött milyen innovatív munka rejtőzik, milyen kihívások vártak a tervezőkre, és miben hoztak újat ezzel a létesítménnyel.