A Nemzetközi Büntetőbíróság szerepe a háborús bűnösök felelősségre vonásában és az áldozatoknak való igazságtételben
2024. november 6. | 17:30-19:00 | Budapesti Corvinus Egyetem | C.VII.
Kovács Péter, a Nemzetközi Büntetőbíróság (International Criminal Court, ICC) bírája, tartott előadást a Corvinuson a Nemzetközi Büntetőbíróság szerepéről és eredményeiről a nemzetközi büntető igazságszolgáltatás területén.
A jelenlegi fegyveres konfliktusokra és azok tragikus hatásaira, például az ukrajnai vagy közel-keleti konfliktusok tömeges civil áldozataira tekintve, könnyen lehet, hogy nagy elvárásokat támasztunk a Nemzetközi Büntetőbírósággal szemben a nemzetközi bűncselekmények hatékony visszaszorítása terén. A nemzetközi büntető igazságszolgáltatás útjába állhatnak azonban a joghatósággal, illetve a reálpolitikával kapcsolatos akadályok.
Az előadás egyedülálló lehetőséget nyújtott arra, hogy a bíróság működésével kapcsolatban kiterjedt tapasztalatokkal rendelkező Kovács Péter szemszögéből betekintést nyerjünk az ICC előtt álló kihívásokba. Elsődlegesen az áldozatok jogállásának és a bírósági eljárásban való részvételének kérdésében igazította el a hallgatóságot. Az áldozatok részvételére hosszú ideje tekintünk pozitív fejleményként a nemzetközi büntetőeljárások terén, mivel ez lehetőséget ad az áldozatoknak arra, hogy megosszák tapasztalataikat. Ugyanakkor kritikai szemszögből is értékelhető, tekintettel a retraumatizálás veszélyére, és a vádlott tisztességes eljáráshoz való jogával való esetleges ütközésére. Az ICC jelentős kapacitásokat fordít a kártérítési törekvésekre, valamint a helyi áldozati közösségek felkeresésére, történeteik összegyűjtésére és az őket érintő büntetőeljárásokról való tájékoztatásukra.
Az előadás lehetőséget adott arra, hogy Kovács Pétert szakmai pályafutásáról és arról is megkérdezhessük, hogyan értékeli a bíróság által hozott döntéseket.
Kovács Péter 2015 óta bíró a Nemzetközi Büntetőbíróságon.
Tudományos pályafutását a Miskolci Egyetem oktatójaként kezdte, majd ugyanitt folytatta, és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Nemzetközi Jogi Tanszékén azok vezetőjeként. PhD, dr. habil és D.Sc. fokozatot szerzett. 1990-1994 között a párizsi magyar nagykövetségen szolgált diplomataként, 1998-1999 között a Külügyminisztérium Emberi Jogi és Kisebbségi Jogi Főosztályának vezetője volt. Kormányzati szakértőként részt vett az Európa Tanács égisze alatt elfogadott Regionális vagy Kisebbségi Nyelvek Európai Chartájának és a Nemzeti Kisebbségek Védelméről szóló Keretegyezménynek a kidolgozásában. 2005-2014 között a magyar Alkotmánybíróság bírája volt. Nemzetközi jogi kézikönyvek, monográfiák és cikkek szerzője a kisebbségvédelem, az emberi jogok, a nemzetközi humanitárius jog és az összehasonlító nemzetközi jogtudomány témakörében.
A rendezvényt a Globális Tanulmányok Intézet Nemzetközi Kapcsolatok Tanszéke szervezte az International Law Association Magyar Tagozatával együttműködésben.