Ugrás a fő tartalomra
Vissza a főoldalra

Versengő és politizált történelmi narratívák a köztereken és múzeumokban – A nemzetközi tanulmányok mesterképzés hallgatóinak látogatása a Szabadság téren és a Terror Házában

2024. október 22. | 15:00-18:00 | Szabadság tér és Terror Háza

A „Regime Types and Human Rights” mesterszakos kurzus keretében a hallgatók egy csoportja egy különleges órán vett részt. Kirs Eszter kurzusvezető (Nemzetközi Kapcsolatok Tanszék) és Prof. Cynthia M. Horne (Western Washington University, Fulbright vendégkutató a Corvinuson) kíséretében a Szabadság teret fedezték fel, annak a versengő történelmi narratívák fizikai megnyilvánulásaiban gazdag helyszíneit. A szovjet háborús emlékmű (amelyet az 1989-es rendszerváltás ellenére sem távolítottak el), Ronald Reagan és George H.W. Bush szobrai, a német megszállás áldozatainak emlékműve (amely Magyarországot a náci agresszió áldozataként ábrázolja, figyelmen kívül hagyva az állam aktív részvételét a magyar zsidók, romák, homoszexuálisok és más áldozatok deportálásában) és az Eleven emlékmű tág teret nyitottak az átmeneti igazságszolgáltatással kapcsolatos problémák, a versengő és politizált történelmi narratívák megvitatására.

A csoport a múltbeli tömeges atrocitások megfelelő kezelésében mutatkozó kudarcok politikai és társadalmi gyökereiről folytatott eszmecserét követően elsétált a Terror Házába, hogy megtekinthesse a náci és szocialista totalitárius rendszerek hatásait bemutató állandó kiállítást. A látogatás kiváló alkalmat nyújtott arra, hogy elgondolkodjunk az áldozatiságra és hősiességre épülő történelmi narratívákon, valamint a hatóságok, az egyházak és az átlagpolgárok tömeges atrocitásokban való felelősségével való szembenézésben mutatkozó hézagokon.

Cynthia M. Horne a Western Washington University politológia professzora. Nemzetközi és összehasonlító politikai gazdaságtan, átmeneti igazságszolgáltatás, fejlesztés, globalizáció és nemzetközi kapcsolatok témakörökben tart kurzusokat. Kutatási portfóliója az átmeneti igazságszolgáltatás, a globalizáció és fejlesztés kérdéseit öleli fel. Széles körben kutatja, hogy az átmeneti igazságszolgáltatás hatással van-e és hogyan befolyásolja a különböző államépítési és társadalmi megbékélési célokat, például a megbízható közintézmények létrehozását, az állam felépítését, valamint a demokratizálódás és a jó kormányzás támogatását. Kutatói figyelme kiterjed a nők globális ügyekben való részvételére és szerepvállalására is.

Vágólapra másolva
X
×