Nemek és generációk közötti egyenlőség az EU Diversity panelbeszélgetésen
Hogyan lehet vezetői szinten elősegíteni és megteremteni a nemek és a generációk közötti egyenlőséget, valamint megtartani a mentális egészséget?
A Hungarian Business Leaders Forum és a Budapesti Corvinus Egyetem közös panelbeszélgetésén a résztvevő vállalatvezetők és egyetemi szakemberek körüljárják, hogyan lehet elősegíteni és megteremteni a nemek és generációk közötti egyenlőséget a munkahelyeken.
A beszélgetés résztvevői megvitatják, hogyan lehet kezelni a bérszakadékot, és milyen módon lehet támogatni a kiegyensúlyozott döntéshozatalt vezetői szinten. Mindemellett szó lesz a munkahelyi mentális egészség legfontosabb tényezőiről, és hogy miként lehet javítani a dolgozók lelki jóllétét.
Időpont: 2024. március 5. (kedd), 14:30 – 16:00
Helyszín: Budapesti Corvinus Egyetem, Főépület, Aula
A panelbeszélgetés résztvevői:
- Rózsai Rezső, a KPMG Magyarország vezérigazgatója
- Kulczycki Julianna, a bp Magyarország országvezetője, a GBS Customer Castrol Operations vezetője
- Pais Mónika, a Diageo Budapest vezérigazgatója
- Nagy Beáta, a Budapesti Corvinus Egyetem professzora
- és Theodore Sebastian Boone, a Budapesti Corvinus Egyetem mesteroktatója, az esemény moderátora
A panelbeszélgetést követően lehetőség lesz kérdéseket feltenni a témával kapcsolatban.
Az esemény nyelve: angol
A panelbeszélgetés minden hallgató és oktató számára nyitott, de regisztrációhoz kötött, amelynek határideje 2024. március 4.
A Hungarian Business Leaders Forum (HBLF), amelyet III. Károly király személyes kezdeményezésére hoztak létre 1992-ben, az alapítás éve óta elkötelezett a diverzitás, az elfogadás és az etikus üzleti gyakorlatok előmozdítása mellett Magyarországon. Ez a kiemelkedően társadalmi felelősségvállalásra összpontosító nonprofit szervezet több mint 100 országos vezetőnek és a nemzetközi vállalatok helyi képviselőinek szerve, amely a társadalmilag, gazdaságilag és környezetileg fenntartható fejlődést ösztönzi. Az országban az EU Diversity Charta kizárólagos képviselőjeként a HBLF egyik fő fókuszterülete a női vezetők támogatása a nemek közötti egyenlőtlenség kiegyensúlyozásában.