Online esemény: “Forest biomass for decarbonisation”
Kompromisszumok a biomasszából előállított energia és a szénmegkötés eszközeként használt erdei fa között.Nyelv: angol
A biomassza régóta bevált megújuló energiaforrásként kiemelkedő szerepet játszik az európai dekarbonizációs politikában. A fakitermelés azonban csökkenti az erdők széndioxid-elnyelő képességét, így a nettó hatás nem feltétlenül eredményezi a szükséges kibocsátáscsökkentést. Az erdők védelmezői már régóta követelik a fás biomassza energetikai célú felhasználását célzó pénzügyi támogatások megszüntetését, valamint azt, hogy a fás biomassza többé ne számítson bele a megújuló energiára vonatkozó célkitűzésekbe, annak érdekében, hogy az erdők megőrizzék széles körű és kritikus jelentőségű szolgáltatásaikat, például a szén-dioxid megkötését, a biológiai sokféleséget, illetve az egészséget és a pihenést.
2022 őszén az Európai Parlament példátlan vitát tartott a fás biomassza nem megújuló energiává minősítéséről a megújuló energiáról szóló irányelv aktualizálása során, de végül ellene szavazott. Sokan azonban úgy látják, hogy ez az első lépés afelé, hogy a fás biomassza kikerüljön a megújuló energiaforrásokról szóló irányelv hatálya alól.
A workshop célja, hogy kiegyensúlyozott vitát folytasson arról, hogy az erdőknek milyen szerepet kellene játszaniuk a mai éghajlat-politikában. A REKK célja, hogy olyan előadókat mutasson be, akik összefoglalják a politikai gondolkodás jelenlegi állását, érvekkel a nagyobb változtatások mellett és ellen. Emellett a REKK bemutatja a nemrégiben kifejlesztett szakpolitikai elemző eszközét is, amely az erdők szén-dioxid-elnyelésének költséghatékony és eredményes optimalizálására szolgál.
Előadók:
- Biljana Kulišić, Energiaügyi Főigazgatóság, Európai Bizottság
- Linde Zuidema, vezető tanácsadó, Trinomics
- Daniel Reinemann, szakpolitikai tisztviselő, Bioenergy Europe
- Rácz Viktor, tudományos főmunkatárs, REKK
Az online workshopon való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött.