Nemzetközi hallgatói versenyektől az eredményes kutatási együttműködésig – A Danube Cup egyetemek közötti együttműködés középpontjában a vállalkozói ismeretek oktatása áll. A cél az ismeretek és tapasztalatok megosztása volt, a sikeres kutatások eredményeinek és a legjobb gyakorlatok publikálásával.
Az egyetemközpontú vállalkozói ökoszisztémák („entrepreneurial universities”) koncepciója hosszú múltra tekint vissza. A modell arra ösztönzi az egyetemeket, hogy működjenek együtt a helyi/regionális vállalkozói ökoszisztémákkal, és segítsék az egyetemi hallgatókat és munkatársakat a vállalkozásindításban, innovációik piacra vitelében. A vállalkozói egyetem témakörének szerteágazó szakirodalma van. Valamennyi modell hangsúlyozza, hogy a vállalkozástámogató szellemű egyetemek létrehozása hosszú, több évig tartó folyamat, ahol kulcsfontosságú az alkalmazkodóképesség és a rugalmasság. A tevékenység nemzetközi akkreditációknál is számít: pl. a Business School Impact System esetében (EFMD).
A Duna-parti egyetemek Danube Cup hálózata elkötelezett a magas minőségű vállalkozói és startupoktatása, az oktatók és kutatók közötti tudásmegosztás elősegítése és a nemzetközi együttműködés előmozdítása mellett. 2016 óta sikeresen szervezik meg a Danube Cup hallgatói startupverseny különböző egyetemeken. Néhány éve felmerült az ötlet, hogy a nemzetközi együttműködést ki kell terjeszteni a tudományos irányba is. Az első Danube Cup konferenciát 2022-ben a Budapesti Corvinus Egyetem és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Gazdaság- és Társadalomtudományi Kara – a Danube Cup két alapító intézménye – szervezte. Az első Danube Cup konferencia interaktív gyakorlati bemutatók és szakmai előadások széles skáláját kínálta egyetemi munkatársak (oktatók és kutatók) és gyakorlati szakemberek bevonásával. Az előadók Ausztriából, Németországból, Lengyelországból, Szerbiából, Moldovából, Hollandiából és az Egyesült Királyságból érkeztek.
Örömmel számolunk be róla, hogy a konferencia után összesen 3 különszám jelent meg 12 angol nyelvű kutatási cikkel, 3 előszóval és egy interjúval, felhívva a figyelmet a nemzetközi hálózatban rejlő lehetőségekre. A különszámok az alábbi cikkeket tartalmazzák részletesen:
A Corvinus Egyetem kiemelt folyóiratának, a Society and Economy 45. évfolyama (2023) 1. száma a vállalkozói ismeretek oktatásával kapcsolatos témákkal foglalkozik. A Society and Economy különszáma a következő nyílt hozzáférésű és ingyenesen olvasható cikkeket tartalmazza a vállalkozói oktatás témakörében:
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem kiemelkedő folyóirata, az Információs Társadalom XXII. évfolyam (2022) 4. száma tágabb értelemben szemlélteti a vállalkozói ismeretek oktatásának összetettségét. A különszám több alternatív, innovatív oktatási módszert és tanulási megközelítést mutat be:
A Budapesti Corvinus Egyetemen megjelenő, lektorált tudományos folyóirat, a Köz-gazdaság 17. évfolyam (2022) 3. száma vegyesen tartalmaz kutatási beszámolókat vállalkozásindításról és -oktatásról szólóan. Regionális fókuszban próbál hidat képezni a start-up terület kutatói, a vállalkozói ismeretek oktatásával foglalkozó szakemberek és a gyakorló vállalkozók között.
A következő Danube Cup konferenciára 2023. november 24-25-én kerül sor Belgrádban, a Belgrádi Egyetem Szervezettudományi Kara, a vezető szerbiai menedzsment és információs rendszerek és technológiai kar szervezésében. A vállalkozói ismeretek oktatásának és kutatásának teljes köréből várják az absztraktokat a szervezők.
A Call for Paper itt olvasható.
Az absztraktot tartalmazó jelentkezések beadási határideje 2023. szeptember 1.
A konferencia honlapja: http://danubecup.fon.bg.ac.rs
A Danube Cup Tudományos Bizottságának tagjai: