Ugrás a fő tartalomra
Vissza a hírekhez

A telefonokra miért nincs betétdíj? – Az elektronikai hulladék jelentette veszélyek

2024-10-15 09:20:00

Az e-hulladék problémáiról, a környezeti terhelés súlyosságáról és a megoldási alternatívákról a Döntési technikák kurzus gazdaságinformatikus hallgatói írtak cikket projektjük részeként.
Budapesti Corvinus Egyetem

Az elektronikai hulladék (e-hulladék) egy olyan globális probléma, amely egyre súlyosabb kihívások elé állítja a környezetvédelmi és a fenntarthatósági törekvéseket. A modern technológia rohamos fejlődésével egyre több elektronikai eszköz válik elavulttá, amelyek megfelelő kezelése kulcsfontosságúvá vált. A fiatalok, különösen a 16–24 éves korosztály, intenzív elektronikai eszközhasználatuk révén fontos szereplői lehetnek az e-hulladék kezelésére irányuló változásoknak. 

Ezzel a cikkel arra törekszünk, hogy rávilágítsunk az e-hulladék problémáira, bemutassuk a jelenlegi helyzetet, és alternatívákat kínáljunk a környezeti terhek csökkentésére.  

A fogyasztói társadalom a rohamos technológiai fejlesztéssel együtt magával hozta azt a fogyasztói magatartást, hogy elektronikai készülékeinket sokkal gyakrabban cseréljük, illetve amikor azok tönkremennek, alapreakciónk, hogy nem megcsináltatni, hanem lecserélni akarjuk őket. Társadalmi mintákat követve, ha az emberek többsége azt látja maga körül, hogy ezeket a termékeket sűrűn cserélni kell, akkor az egyén szintjén is ösztönös lesz ez a magatartás 

Mik a konkrét veszélyei az e-hulladék nem megfelelő kezelésének? 

A globális e-hulladék mennyisége folyamatosan nő, ami komoly problémát jelent a környezetre és az emberi egészségre nézve. A 2019-es adatok szerint világszerte 53,6 millió tonna e-hulladék keletkezett, de ennek csupán 17,4%-át gyűjtötték be és hasznosították újra megfelelő módon. 2022-re ez a szám elérte a rekord 62 millió tonnát és az előrejelzések szerint 2030-ra akár 82 millió tonnára is növekedhet, ami 32%-os emelkedést jelent. Ez a mennyiség annyi, mintha a Balatont több, mint 12 méter magasan feltöltenénk e-hulladékkal. 

Az e-hulladék azonban nem csak a mennyisége miatt jelent problémát, hanem a benne található veszélyes anyagok miatt is. Az e-hulladéknak kitett területen élők fokozottan ki vannak téve magas koncentrációjú nehézfémeknek és tartósan megmaradó szerves szennyező anyagoknak. Különösen veszélyeztetettek a gyerekek és a várandós nők, mivel náluk a káros anyagoknak való kitettség súlyosan befolyásolhatja a különböző biológiai rendszerek és szervek működését. Kutatások rámutattak arra, hogy az e-hulladékban található toxikus anyagok tartós kitettsége DNS-károsodáshoz, immunrendszeri zavarokhoz és oxidatív stresszhez vezethet. Ezen kívül a fejlődési rendellenességek, különösen a magzati fejlődés során tapasztalt problémák, szintén kapcsolatba hozhatók az e-hulladékkal.  

Szerencsére úgy tűnik, hogy a megoldást is az jelentheti, ami a nagyrészt a problémát okozza: a pénz. Az e-hulladék kezelésének piaca gyorsan növekvő szektor, és várhatóan 2024-ben 67,51 milliárd USD értéket fog elérni, ami 2032-re 190,8 milliárd USD-ra növekedhet. Ez is mutatja, hogy az e-hulladék kezelésének kérdése nemcsak környezetvédelmi, hanem gazdasági érdek is. 

Saját kutatásunk a fiatalok szokásait vizsgálta 

Az elektronikai hulladék kezelésével kapcsolatos tudatosság és a nem használt eszközök jelenléte kulcsfontosságú volt a felmérésünk során. A 143 válaszadó közül több mint 88%-nak van otthon nem használt elektronikai eszköze, ami rámutat arra, hogy a háztartások jelentős része szembesül ezzel a problémával. Az eredmények alapján a leggyakrabban felhalmozott eszközök közé tartoznak a mobiltelefonok, laptopok és asztali számítógépek, ami jól tükrözi a modern életvitel és technológia gyors elavulását. Különösen a laptopok (52) és mobiltelefonok (60) dominálnak a felhalmozott eszközök között, amelyek jelentős környezeti terhet jelentenek, ha nem kerülnek megfelelő kezelésre.  

A válaszadók által ismert e-hulladék kezelésére szolgáló lehetőségek is érdekes eredményeket mutattak. Az elemgyűjtő központok és az e-hulladék gyűjtőpontok ismerete széles körben elterjedt (139 és 119 válasz), ugyanakkor a használt mobiltelefonok gyűjtésére szolgáló kosarakat kevesebben ismerik (48 válasz). Ez azt jelzi, hogy bár vannak elérhető lehetőségek az e-hulladék kezelésére, a mobiltelefonok újrahasznosítására vonatkozó információk nem minden esetben jutnak el a fogyasztókhoz.  

Az életkor szerinti elemzésünk rámutatott arra, hogy a különböző médiaplatformok eltérő hatékonysággal érik el az embereket. A 14–23 éves korosztály például kevésbé tartja hatékonynak a közszolgálati médiát, mint az idősebbek, míg a civil szervezetek kezdeményezései minden korosztályban pozitív megítélésben részesültek. Érdekes módon a bulvármédia értékelése alacsonyabb volt minden korosztályban, ami azt sugallja, hogy az emberek inkább a hitelesebb, szakmai forrásokból származó információkra támaszkodnak.  

A kutatásunk rámutatott arra is, hogy a válaszadók szerint a leghatásosabb eszközök az e-hulladék kezelésének ösztönzésére a civil szervezetek kezdeményezései (69 válasz), valamint az önkormányzati programok (60 válasz). Ez jelzi, hogy a társadalom jobban bízik a helyi és közösségi megoldásokban, mint a nagyobb, országos médiakampányokban. 

És mit lehet tenni az otthon felgyülemlett elektronikai cikkekkel? 

Az, hogy egy telefont, tabletet, laptopot, hajszárítót, hangszórót már nem használunk, mert helyette kaptunk egy újabbat karácsonyra, vagy megvettük a fizetésemelésünk után a legújabb kütyüt, nem azt jelenti, hogy a régi eszközöknek ne lehetne második esélyt adni, vagy legalábbis tudatosan megszabadulni tőlük. Íme néhány potenciális megoldás: 

Újrahasznosítás: A környezettudatos választás 

Az elavult háztartási gépek kidobása helyett fontos, hogy gondoskodjunk azok megfelelő újrahasznosításáról. Sok elektronikai cikk tartalmaz olyan anyagokat (például nehézfémeket), amelyek károsíthatják a környezetet, ha nem megfelelően kezeljük őket. Keresd meg a helyi elektronikai hulladékgyűjtő pontokat, ahol ezeket az eszközöket szakszerűen újrahasznosítják, és csökkentheted az ökológiai lábnyomodat. 

Adományozás: Adj esélyt másoknak! 

Előfordulhat, hogy egy régi háztartási gép még mindig működőképes, de számodra már elavultnak tűnik. Ilyen esetekben gondolkodj az adományozáson! Szervezetek és alapítványok szívesen fogadnak működőképes elektronikai cikkeket, amelyeket rászoruló családoknak, iskoláknak vagy más közösségeknek juttathatnak el. Az eszközök új életet nyerhetnek, és te segíthetsz valakin. 

Felújítás vagy javítás: Újítsd fel és használd tovább! 

Ha egy régi készülék elromlott, ne dobd el rögtön! Sok esetben egy kis javítással vagy alkatrészcserével újra működőképessé teheted. Keress fel egy szakszervizt, vagy ha van hozzáértésed, próbáld meg magad kijavítani a hibát. Az elektronikai cikkek javítása fenntartható alternatíva, és pénzt is megtakaríthatsz vele. A javítási lehetőségek megtalálásában segíthet a Beeco térképe is, ahol számos szervizt feltüntettek más öko-barát szolgáltatások mellett. 

Upcycling: Kreatív újrahasznosítás 

Az upcycling, vagyis a tárgyak kreatív átalakítása remek lehetőség arra, hogy régi eszközeidnek új funkciót találj. Például egy régi kenyérpirítóból érdekes dekoráció készülhet, vagy egy elavult rádióból vintage stílusú hangszórót alakíthatsz ki. Az interneten rengeteg inspirációt találhatsz erre, és akár egyedül is belevághatsz a kreatív átalakításokba. 

Eladás: Készpénz az elavult eszközökért 

Ha egy készülék még működőképes, de számodra már felesleges, próbáld meg eladni! Az online piacterek és a közösségi csoportok kiváló lehetőséget nyújtanak arra, hogy mások számára még hasznos eszközöket értékesíts. Ezzel nemcsak pénzt kereshetsz, hanem segíthetsz másoknak is az olcsóbb, használt eszközök beszerzésében. 

Környezettudatos selejtezés 

Amikor végképp nincs más lehetőség, és egy eszköz már nem javítható, gondoskodj a megfelelő szelektív hulladékgyűjtésről. A helyi hulladékgazdálkodási központok rendszeresen szerveznek elektronikai hulladékgyűjtő napokat, ahol biztonságosan leadhatod ezeket az eszközöket. Alternatív megoldásként, ha elemet szeretnél visszaváltani, a Corvinus főépületében található gyűjtőpontot is használhatod, amely közvetlenül a lépcsők mellett található. Soha ne dobd őket a kommunális hulladékba, mert ez károsíthatja a környezetet. 

A régi, elavult háztartási elektronikai cikkek kezelése nem csak a környezet védelme érdekében fontos, hanem azért is, hogy felelősségteljes döntéseket hozzunk. Az újrahasznosítás, adományozás, javítás, upcycling vagy eladás mind olyan lehetőségek, amelyek segítségével csökkenthetjük a hulladéktermelést és fenntarthatóbb életet élhetünk. 

Az egyén szintjéről a közösség szintjére 

Persze a közösséget az egyének alkotják, de néha egyszerűbb a dolog, ha egy közösség összefogásával megbízott hatalom, például a helyi önkormányzatok, vagy az állam besegít a problémák kezelésében. Milyen módokon lehetne méginkább elősegíteni az elektronikai hulladékok tudatos kezelését? 

  • Pontgyűjtő rendszer bevezetése: Az emberek motiválásának érdekében javasolhatunk egy helyi pontgyűjtő rendszert, ahol minden visszavitt elektronikai eszközért pontokat lehet szerezni, amelyeket kedvezményekre, ajándékokra lehet beváltani. Ezzel ösztönözhetjük a lakosságot, hogy ne hagyják otthon porosodni régi készülékeiket, hanem hasznosítsák újra azokat.  
  • Rendszeres lomtalanítás és e-hulladék gyűjtés: Fontos, hogy az önkormányzatok rendszeresen szervezzenek olyan eseményeket, ahol az emberek biztonságosan leadhatják elektronikai hulladékaikat. Az ilyen programok, akár évente több alkalommal, hatékony módot biztosítanak a nem kívánt eszközök összegyűjtésére és újrahasznosítására.  
  • Betétdíjas készülékek: az 50 Forintos műanyag palackok gondolatának még érlelődnie kell sokakban, de gondoljunk csak bele: mi lenne, ha annak érdekében, hogy egy akkumulátorral ellátott készülék ne a banánhéj mellett végezze a kukában, betétdíjat szabnánk ki az elektronikai készülékekre is? A készülék vásárlásakor egy eladási árral arányos felárat kéne letennünk az asztalra, melyet csak akkor kapunk vissza, ha a már nem használt készüléket megfelelően kezeltük, mikor már nincs rá szükségünk. Ez a megoldás persze sok meg nem válaszolt kérdést vetne fel, de gondolatnak nem rossz. 

Más országok sikeres példái is inspirálhatják a helyi megoldásokat. Norvégiában például sikeresen működik egy támogatási rendszer, ahol a visszagyűjtött elektronikai eszközökért cserébe pénzügyi juttatásokat kapnak az emberek, ami jelentősen növeli a részvételi hajlandóságot. Emellett több országban, mint például Németországban, az e-hulladék kezelési infrastruktúra szigorúbb szabályozásokkal és magasabb újrahasznosítási arányokkal büszkélkedhet. 

A cikk remélhetőleg rávilágított arra, hogy az e-hulladékok jelentette veszélyeket hogyan tudjuk megfelelően kezelni, ha egy kicsit tudatosabban állunk a dologhoz. Közös érdekünk a tudatos életmód, és ebben az esetben még a pénztárcánk is meg fogja köszönni, hogy tudatos állampolgárként viselkedtünk. 

Szerzők: Biró András, Csiki-Mara Márton, Damján Dániel, Gubcsi Előd, Prezenszki Olivér 

Vágólapra másolva
X
×