Ugrás a fő tartalomra
Vissza a hírekhez

AI Transformation: a Corvinus Ázsia egyik legkiemelkedőbb egyetemével rendezett közös konferenciát

2024-10-29 09:17:00

A nagyszabású nemzetközi szakmai esemény a Honkongi Kínai Egyetemmel tavasszal megkötött együttműködésnek köszönhetően jött létre.
Budapesti Corvinus Egyetem

A Budapesti Corvinus Egyetem, a Hongkongi Kínai Egyetem (a világ 36. legrangosabb egyeteme a QS besorolásában, 44. a THE rangsor szerint) és annak Senzheni Kutatóintézete közösen szervezte meg az AI Transformation konferenciát és a kínai–magyar AI csúcstalálkozót október 24-25-én a Corvinus Gellért Campuson. A konferencia AI szakmai partnere a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem volt. A konferenciát a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatta. 

A konferenciát Bódis László innovációért felelős helyettes államtitkár, Dr. Rong Chen, a Senzheni Tudományos és Technológiai Innovációs Stratégiai Kutatóközpont és az Innovációs és Technológiai Iroda igazgatója, Prof. Wai Yee Chan, a Hongkongi Kínai Egyetem elnökhelyettese, Prof. Yeung Yam, a Hongkongi Kínai Egyetem Shenzheni Kutatóközpontjának igazgatója, Prof. Charaf Hassan, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem rektora, és nem utolsósorban a Budapesti Corvinus Egyetem tudományos rektorhelyettese, Prof. Szántó Zoltán mint házigazda nyitotta meg. A konferencia főszervezői Prof. Baranyi Péter, a Budapesti Corvinus Egyetem CIAS és AI intézeteinek professzora, valamint Prof. Yeung Yam voltak. 

A konferencia különösen jelentős és egyedi volt. Jelentős, mert a tudományos előadásokon és technológiai kiállításon túl konkrét együttműködési és üzleti tárgyalások folytak magyar AI fejlesztő start-upok, cégek, egyetemi kutatócsoportok, valamint a Hongkongi Kínai Egyetem Shenzheni Kutatóközpontjának és kínai cégek delegációja között. Ez annak az eredménye, hogy a Budapesti Corvinus Egyetem 2024. március 6-án, Prof. Yam és Prof. Baranyi kezdeményezésére, Akadémiai és Innovációs Mátrix (AIM) nevű együttműködési megállapodást kötött. (Az ünnepségről számos sajtóhír jelent meg Magyarországon és Kínában.)  

A megállapodás célja, hogy közös innovációs, inkubációs, befektetői és üzleti folyamatokat indítson el és koordináljon magyar és kínai kutatásokra építve. Ez lehetőséget ad a magyar megoldásoknak a kínai piacra való belépésre, és a kínai cégeknek is támogatást nyújt a magyar piacra való bejutásban. Emellett közös fejlesztések menedzselése, valamint kutatócsoportok és fejlesztő cégek megrendelésekhez juttatása is cél mindkét ország nagyvállalati fejlesztéseiben. Az így létrejött megállapodás és közösen elindított erőforrás- és infrastrukturális fejlesztés az Egy Övezet, Egy Út (One Belt, One Road Initiative) kezdeményezés koncepciójára épül, és egyedülálló az akadémiai világban. 

A konferencia egyedi jellegét mutatta, hogy a világ leghíresebb professzorai közül előadást tartott Prof. Nesterov, World Laureate Association-díjas matematikus, a Budapesti Corvinus Egyetem CIAS Intézetének professzora. (A WLA díj egyenértékű a Nobel-díjjal. Mivel matematikusok nem kaphatnak Nobel-díjat, számukra a WLA díj létezik.) Egyetemi generációk tanultak a Nesterov-féle algoritmusokról, és számos műszaki tudományterületen hoztak áttörést a Nesterov-féle konvex optimalizációs elméletek. Továbbá előadást tartott Prof. Davenport, az adatanalízis, AI és üzleti innováció egyik legelismertebb tudósa, akit a világ 25 legjobb tanácsadója között tartanak számon, valamint a 3 legjobb üzleti-technológiai elemző és az IT-ágazat 100 legbefolyásosabb embere között szerepel. Prof. Meng, a Hongkongi Kínai Egyetem tudósa, aki az AI-alapú kognitív és intelligens érzékelés tudományterületének létrehozásában játszott vezető szerepet, szintén előadást tartott.  

Előadást tartott továbbá Prof. Baranyi Péter, a Budapesti Corvinus Egyetem professzora, a matematikai TP modell transzformáció megalkotója, amely áttörést hozott a nagybonyolultságú irányítási rendszerek elméletében, és alkalmazható az AI rendszerek optimalizációjában. Prof. Spender, a tudásmenedzsment és stratégiai menedzsment tudományterületeinek egyik leghíresebb tudósa és ezen területek modernizációjának úttörő személyisége, szintén előadást tartott. További magyar és kínai professzorok tartottak előadásokat legfrissebb eredményeikről. 

A tudományos előadások mellett AI szakmai és technológiai kiállítás is volt, amelyen 50-60 kiállító vett részt. A kiállítók között kínai cégek, egyetemek és kutatóközpontok, valamint a magyar AI fejlesztés meghatározó kutatócsoportjai és cégei is jelen voltak. 

A Budapesti Corvinus Egyetem és a Chinese University of Hong Kong közös, ma elindított projektjével kapcsolatban nem túlzás azt állítani, hogy a magyar kutatási és innovációs ökoszisztéma nemzetköziesítésének egyik zászlóshajó programja. Stratégiai célunk, hogy az egyetemeinken és kutatóintézeteinkben minél nagyobb számban jöjjenek létre a külpiacokon is sikeres, magas hozzáadott értéket előállítani képes technológiai vállalatok. A Corvinus Egyetem a világ 44. legjobb egyetemével együttműködésben fog ennek a célnak a megvalósításán közösen dolgozni, hiszen abban segíti a magyar innovációs ökoszisztéma szereplőit, hogy elsajátítsák azt a világszínvonalú tudást, ami a kínai technológiai vállalatokat a világ vezető vállalatai közé emelte az elmúlt években

 – emelte ki október 24-én az AI Transformation rendezvényen előadást tartó Bódis László, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért felelős helyettes államtitkára a Corvinuson. 

További információ a konferencia honlapján: https://scitope.com/ait24/ 

Forrás: Corvinus/KIM 

Vágólapra másolva
X
×