Prof. Dr. Brodszky Valentin, Dr. Rencz Fanni és Szabó Ákos D1-es tudományos közleményét a British Journal of Dermatology tudományos folyóiratban publikálták.
A krónikus bőrgyógyászati betegségek nagyban befolyásolhatják a betegek életminőségét. A kellemetlen tünetek (pl. viszketés, fájdalom) mellett, az érintettek az élet számos területén nehézségeket tapasztalhatnak, pl. az öltözködésben, sportolásban vagy a társas kapcsolatokban. A krónikus bőrgyógyászati betegségek kezelésére egyre több megoldás áll rendelkezésre. Sok esetben azonban a kezelések rendkívül költségesek (pl. biológiai gyógyszerek), így a hatékony forráselosztáshoz a döntéshozóknak minél valósághűbb információkra van szükségük a betegségben szenvedők terheiről. Az egészségügyi finanszírozási döntéseknél fontos szerepet játszanak az életminőséget mérő kérdőívek. A költséghatékony tervezéshez pedig elengedhetetlen az egyes mérőeszközök mérési tulajdonságainak megismerése.
Szabó Ákos, a Corvinus Egészségügyi Közgazdaságtan Tanszékének akadémiai gyakornoka és a Semmelweis Egyetem PhD hallgatója. A társszerzőkkel közösen publikált közleményében a világ 80-nál is több országában használt bőr-specifikus életminőség kérdőívek mérési tulajdonságait és informativitását elemezte és hasonlította össze haladó statisztikai módszereket alkalmazva, arra keresve a választ, hogy melyik a legjobb bőr-specifikus kérdőív. A Bőrgyógyászati Életminőség Index (Dermatology Life Quality Index, DLQI) kérdőív további érdekessége, hogy magyar fejlesztésű pontozási rendszere is van (DLQI-R), amelyet szintén a Corvinus munkatársai dolgoztak ki.
A kutatás eredményei segítik az ismert bőrspecifikus életminőség-kérdőívek közötti különbségek megismerését, támogatják a megalapozott eszközválasztást a betegellátásban, kutatásokban és a finanszírozási döntésekben egyaránt.
A teljes kutatás eredménye az alábbi linken olvasható.
Névjegyek: