Ugrás a fő tartalomra
Vissza a főoldalra

CIAS Fogadó: „A kutatóközpont sikere a nyitottságban rejlik”

2025-02-05 12:05:00

Giuseppe Attanasi döntéskutató 2024. szeptemberétől 2025. januárjáig csatlakozott a Corvinus CIAS nemzetközi kutatóközpontjához, és egy családias légkörű csapatban tudta megkezdeni az itteni munkáját.
Budapesti Corvinus Egyetem

A Sapienza University of Rome professzora a kockázat és bizonytalanság alatti döntéshozatallal, valamint a stratégiai viselkedéssel foglalkozik a társadalmi preferenciák jelenlétében. 

Magyarországon először 2024 tavaszán járt egy workshopon, amelyet az Eötvös Loránd Tudományegyetemen szerveztek, de ekkor már tudta, hogy ősszel a CIAS vendégkutatójaként lesz itt. Véleménye szerint a CIAS nagyon effektíven gondoskodik arról, hogy a nemzetközi térben messze elérjen a hírük, a programról először egy emailes hírlevélben tájékozódott. Ő úgy látja, hogy a CIAS sikerének egyik pillére, hogy nyitottak olyan jelentkezők iránt is, akikkel korábban semmilyen kapcsolatuk nem volt, és ezzel tudják a magas nemzetközi szintet is biztosítani.

Nagyon jól válogatják össze az itt munkálkodó embereket, és az egész egy olyan érzést ad, mintha igazából otthon lennél.

Más hasonló programokhoz képest kiemelkedőnek tartja, hogy a CIAS milyen stabil pénzügyi segítséget biztosít az ide érkező kutatóknak az itt-tartózkodáshoz. Az ő kutatási területe a kísérleti közgazdaságtan és a szociálpszichológia, amelyekben kiemelkedően fontosak a nemzetközi együttműködések, mivel a különböző kultúrájú országok más és más eredményt hoznak ugyan azokra a kísérletekre. 

A “The drunk side of trust: Generalized and instantaneous trust at gathering events” című kutatása, amely már CIAS-osként írt, az alkoholbevitel és a bizalom közötti összefüggést vizsgálja. A legfontosabb eredményként azt emelné ki, hogy az alkoholfogyasztásra nem feltétlenül egy negatív dologként kéne mindig tekinteni. Vannak olyan emberek, akiknek egy kis moderált ivásra van szüksége ahhoz, hogy meg tudjanak nyílni mások előtt, és így tudnak egyszerűbben szociális kapcsolatokat kiépíteni. Ilyen módon pozitív a társadalmi hatása. (A témáról az egyetem sajtóközleményben is beszámolt.) 

Jelenleg egy olyan kutatáson dolgozik, ahol azt vizsgálja, hogy az érzelmek hogyan irányítják a stratégiai döntéseinket. Fontosnak tartja, hogy az emberekben tisztázódjon, hogy az érzelmek nem egyenlőek az irracionalitással. 

A jövőbeli kutatóknak azt tanácsolja, hogy a munkájuk során a technika helyett inkább a logikára fókuszáljanak, mivel a mesterséges intelligenciával csak így fognak tudni lépést tartani. Ezen felül minden szakterületről rendelkezni kell valamennyi tudással, mivel olyan szorosan összefüggenek, hogy az egyik nélkül nem lehet igazán érteni a másikat.  

Egy sikeres kutatáshoz nélkülözhetetlennek tartja megtanulni a megfelelő együttműködő személyek kiválasztását. A CIAS adminisztrációs csapata nagyon rugalmas volt vele, és rokonszenvesnek tartja, hogy mennyi fiatal vette őt körül a csapatban. Társas szempontból is nagyon stimuláló közegben találta magát. 

Budapestet kifejezetten gyerekbarátnak találta, ahol a játszóterek szinte egybeolvadnak a várossal, így a családjával is élvezhették az itt töltött közös időt. Tapasztalatai szerint ez egy biztonságos város, ahol este gyönyörű meleg érzést adó fények uralkodnak, és a Duna misztikus képet fest. Úgy érzi, egyre jobban európiasodik a város, de az identitását, már csak az épületekből adódóan, sose tudná elveszíteni.

A CIASnak nagy előnye, hogy egy olyan városban van, mint Budapest

– jegyezte meg. 

Vágólapra másolva
X
×