Ugrás a fő tartalomra
Vissza a főoldalra

A klímafuturizmus a hónap fenntarthatósági témája

2025-02-05 17:30:00

2025-ben is folytatódik a Hónap Fenntarthatósági Témája projekt. Februárban arról lesz szó, miért fontos, hogy el tudjunk képzelni pozitív, zöld, fenntartható jövőképeket, melyek reményt adnak és cselekvésre ösztönöznek. 
Budapesti Corvinus Egyetem

Februári vízió 

“Köszönöm, hogy mind eljöttetek az idei egyetemvárosi jövőtervező workshopra, hiszen nagy nap ez a mai közösségünkben. Itt a február, lassan vége a télnek és a téli elcsendesedésnek, ideje hát megtervezni azt, hová szeretnénk eljutni a közös utunkon 2055-ben. 

Arra kérlek, húzzatok mind egy-egy Dixit kártyát, merüljetek el kicsit a képben, majd gondoljátok át: milyen lenne egy ilyen világban élni? Jó vagy rossz érzéseket kelt bennetek a kép? Mit jelenthet ez a közösségünknek? 

Ha ez megvan, válasszátok ki, melyik közösségi terünkhöz illik leginkább a kép, amit elképzeltetek. A közösségi klímakert? A ruhajavító? A kult kávézó? A meditációs erdő vagy a víztározó tó? Esetleg a demokráciánk középpontját, az Agorát fejlesztenéd a vízióddal? 

A lényeg, hogy engedd szabadjára a képzeleted. Ne azon aggódj most, miből lesz rá forrás, mit fognak gondolni a szomszédok, mik a vélt társadalmi elvárások. A lényeg, hogy neked mit jelent ez a kép, te mit hoznál ki belőle. Ne hagyd, hogy az elvárások meggátoljanak az innoválásban, az önmagaddá válásban. 

Ha kész, akkor találkozzunk ismét itt háromkor. Összerakjuk, amink van, és máris megalakulnak a projektcsapatok. Bizonyára megkedveltétek a tavalyi csapattársakat is, de ne feledjétek, újabb és újabb emberekkel együtt dolgozni egy közös célért nagyon sok új impulzust és erőt ad.”

Forrás: ChatGPT 

Mi az a klímafuturizmus? 

A klímafuturizmus egy olyan megközelítés, amely a jövőbeli éghajlati kihívásokra innovatív technológiai és társadalmi megoldásokkal reagál. Az irányzat nem csupán a fenntarthatóságra összpontosít, hanem egy olyan pozitív jövőképet vázol fel, amelyben az emberiség képes alkalmazkodni és fejlődni az éghajlatváltozás hatásai mellett vagy éppen azok ellenére

– írja a ChatGPT, amikor arra kérem, mutassa be, mit jelent a klímafuturizmus. Itt azonban nem áll meg a mesterséges intelligencia, rögtön hoz néhány jellemzőt is: 

  • Pozitív jövőkép – Nem csupán a klímaválság következményeire és fenyegetéseire koncentrál, hanem arra is, hogy milyen innovatív lehetőségek nyílnak meg a mitigáció (a klímakatasztrófa mérséklése) és az adaptáció (a hatásokhoz való alkalmazkodás) során.
  • Technológiai innováció – Előtérbe helyezi az olyan fejlesztéseket, mint a megújuló energiák, a szén-dioxid-leválasztás, az újszerű élelmiszerek (pl. precíziós fermentálás vagy sejttenyésztés) vagy a fenntartható építészet, de nem kizárólag ezekben látja a megoldást, az energiaigények csökkentése is fontos.
  • Társadalmi és kulturális átalakulás – A klímafuturizmus nemcsak a technológiára támaszkodik, hanem új gazdasági modellekre (pl. körforgásos gazdaság), közösségi megoldásokra és társadalmi attitűdváltozásra is, része lehet akár a nemnövekedés vagy a fánkgazdaság modellje.
  • Interdiszciplináris megközelítés – A tudomány, a művészet, az üzleti világ és a politika közötti együttműködésre épít, hogy komplex és kreatív megoldásokat találjon.
  • Fenntartható urbanizáció és építészet – Intelligens városok, zöld infrastruktúra, fenntartható közlekedés és energiahatékony épületek fejlesztésére összpontosít. 

Ezek a pozitív jövőképek az innováció mellett azért is fontosak, mert segítségükkel csökkenthető a klímaszorongás és az ebből származó bénultság érzése is, ami gátja lehet a fenntarthatósági cselekvéseknek. A kizsákmányoló rendszerek, amelyekbe beleszülettünk, megfosztanak minket a képzelőerőnktől, így nem vagyunk felkészülve arra, hogy új rendszereket képzeljünk el, melyek a mai, összeomlás felé vezető útvonal helyett alternatívát jelenthetnének. 

Pedig alternatíva van bőven, melyekből válogatni tudunk. A Grist egy hosszú cikkben gyűjtött össze ilyen irányzatokat (olyanokat, mint például a solarpunk, ecopunk, afrofuturism). Emellett több éve írnak ki pályázatot klímafikciós művekre is (a gyűjtemény itt érhető el), ahol a szerzők valamilyen utópikus, disztópikus vagy a kettő keverékét tartalmazó, jövőben játszódó történetet képzelnek el, mi is innen vettük a hónap témája projekt vízióinak ötletét. 

A radikális képzelőerő fejlesztheti a kreativitást, a rugalmasságot és a kényelmetlenségek elviselésének képességét, így a jövőben ránk váró súlyos kihívásokkal is könnyebb megbirkózni, rájuk felkészülni. Mivel a klímafuturizmus erősen épít az innovációra és az oktatásra, az egyetemek kulcsszerepet játszhatnak a koncepció fejlesztésében. A kutatás, az oktatási programok és a hallgatók attitűdjei mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a klímaválságra ne csak problémaként, hanem pozitív társadalmi változásokat ösztönző lehetőségként is tekintsünk. 

Forrás: ChatGPT 

Februári kihívások 

Mit tehetünk azért, hogy felszabadítsuk a képzelőerőnket, és így tegyünk a fenntarthatóbb jövőnkért? 

  1. Képzeld el, hogy 2050-ben élsz egy klímafuturista világban, ahol az emberiség sikeresen megoldotta a klímaválságot. Írj egy nap végi naplóbejegyzést arról, milyen volt a napod, mivel közlekedtél, hol jártál, mit ettél!
  2. Rajzolj, tervezz vagy írj egy leírást egy fenntartható, jövőbeli városról! Gondolkodj zöld energiáról, közlekedésről, építészetről és közösségi életről. Akár a mesterséges intelligenciát is segítségül hívhatod a képgeneráláshoz.
  3. Próbáld ki, hogy egy teljes nap kerülöd a nagy karbonkibocsátással járó tevékenységeket. Nem használhatsz fosszilis tüzelőanyagokat (fosszilis üzemanyaggal hajtott autót vagy tömegközlekedési eszközt), nem fogyaszthatsz állati eredetű vagy nagyon feldolgozott élelmiszert stb. Nap végén reflektálj: milyen volt?
  4. Találj ki képzeletben egy új, fenntartható technológiát, ami segítene a klímaváltozás elleni harcban! Ez lehet egy újfajta megújuló energiaforrás, egy egészséges, de alacsony környezeti lábnyomú élelmiszer, egy fenntartható közlekedési eszköz vagy egy forradalmi anyag. Mit gondolsz, elegendő lenne ennyi, ha a fogyasztási szokásainkon nem változtatunk?
  5. Gondolj egy ismert sci-fi történetre vagy filmre, és írd át úgy, hogy az egy klímafuturista világban játszódjon! Hogyan nézne ki például egy fenntartható Star Wars univerzum? 

Írta és a képeket generálta: Kovács Máté 

Vágólapra másolva
X
×