“Köszönöm, hogy mind eljöttetek az idei egyetemvárosi jövőtervező workshopra, hiszen nagy nap ez a mai közösségünkben. Itt a február, lassan vége a télnek és a téli elcsendesedésnek, ideje hát megtervezni azt, hová szeretnénk eljutni a közös utunkon 2055-ben.
Arra kérlek, húzzatok mind egy-egy Dixit kártyát, merüljetek el kicsit a képben, majd gondoljátok át: milyen lenne egy ilyen világban élni? Jó vagy rossz érzéseket kelt bennetek a kép? Mit jelenthet ez a közösségünknek?
Ha ez megvan, válasszátok ki, melyik közösségi terünkhöz illik leginkább a kép, amit elképzeltetek. A közösségi klímakert? A ruhajavító? A kult kávézó? A meditációs erdő vagy a víztározó tó? Esetleg a demokráciánk középpontját, az Agorát fejlesztenéd a vízióddal?
A lényeg, hogy engedd szabadjára a képzeleted. Ne azon aggódj most, miből lesz rá forrás, mit fognak gondolni a szomszédok, mik a vélt társadalmi elvárások. A lényeg, hogy neked mit jelent ez a kép, te mit hoznál ki belőle. Ne hagyd, hogy az elvárások meggátoljanak az innoválásban, az önmagaddá válásban.
Ha kész, akkor találkozzunk ismét itt háromkor. Összerakjuk, amink van, és máris megalakulnak a projektcsapatok. Bizonyára megkedveltétek a tavalyi csapattársakat is, de ne feledjétek, újabb és újabb emberekkel együtt dolgozni egy közös célért nagyon sok új impulzust és erőt ad.”
Forrás: ChatGPT
A klímafuturizmus egy olyan megközelítés, amely a jövőbeli éghajlati kihívásokra innovatív technológiai és társadalmi megoldásokkal reagál. Az irányzat nem csupán a fenntarthatóságra összpontosít, hanem egy olyan pozitív jövőképet vázol fel, amelyben az emberiség képes alkalmazkodni és fejlődni az éghajlatváltozás hatásai mellett vagy éppen azok ellenére
– írja a ChatGPT, amikor arra kérem, mutassa be, mit jelent a klímafuturizmus. Itt azonban nem áll meg a mesterséges intelligencia, rögtön hoz néhány jellemzőt is:
Ezek a pozitív jövőképek az innováció mellett azért is fontosak, mert segítségükkel csökkenthető a klímaszorongás és az ebből származó bénultság érzése is, ami gátja lehet a fenntarthatósági cselekvéseknek. A kizsákmányoló rendszerek, amelyekbe beleszülettünk, megfosztanak minket a képzelőerőnktől, így nem vagyunk felkészülve arra, hogy új rendszereket képzeljünk el, melyek a mai, összeomlás felé vezető útvonal helyett alternatívát jelenthetnének.
Pedig alternatíva van bőven, melyekből válogatni tudunk. A Grist egy hosszú cikkben gyűjtött össze ilyen irányzatokat (olyanokat, mint például a solarpunk, ecopunk, afrofuturism). Emellett több éve írnak ki pályázatot klímafikciós művekre is (a gyűjtemény itt érhető el), ahol a szerzők valamilyen utópikus, disztópikus vagy a kettő keverékét tartalmazó, jövőben játszódó történetet képzelnek el, mi is innen vettük a hónap témája projekt vízióinak ötletét.
A radikális képzelőerő fejlesztheti a kreativitást, a rugalmasságot és a kényelmetlenségek elviselésének képességét, így a jövőben ránk váró súlyos kihívásokkal is könnyebb megbirkózni, rájuk felkészülni. Mivel a klímafuturizmus erősen épít az innovációra és az oktatásra, az egyetemek kulcsszerepet játszhatnak a koncepció fejlesztésében. A kutatás, az oktatási programok és a hallgatók attitűdjei mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a klímaválságra ne csak problémaként, hanem pozitív társadalmi változásokat ösztönző lehetőségként is tekintsünk.
Forrás: ChatGPT
Mit tehetünk azért, hogy felszabadítsuk a képzelőerőnket, és így tegyünk a fenntarthatóbb jövőnkért?
Írta és a képeket generálta: Kovács Máté