Ugrás a fő tartalomra
Vissza2025.04.10.

Corvinus DSG szakmai napok 2025 – Stabil partnerségek és a tiszteletteljes vitakultúra szükségessége

A DSG szakmai napok fő témája 2025-ben az új németországi választások és az akadémiai világ, valamint a DACH-vállalatok közötti együttműködések voltak.
Budapesti Corvinus Egyetem

Németország az infrastruktúra és a hadsereg megerősítését tervezi, miközben folytatja az klímacélok elérésére irányuló intézkedéseket – és példátlan mértékű hitelfelvételre készül. Ebben a folyamatban Magyarország (és az EU) gazdasági és politikai kapcsolatai különösen fontosak, hiszen geopolitikai okokból egymásra vagyunk utalva.  

2025. március 31-én Julia Groß, Németország magyarországi nagykövete informális látogatást tett a Budapesti Corvinus Egyetem rektoránál, Prof. Bruno van Pothelsberghe-nél. A találkozó fontos lépés volt a Corvinus nemzetköziesedési stratégiájának továbbfejlesztésében, különös tekintettel Németországra. A 2025-ös DSG szakmai napok VIP vendégeit – Bettina Müller, SPD, a német Bundestag 2013 és 2025 közötti tagja és Prof. Jarko Fidrmuc, a Friedrichshafeni Zeppelin Egyetem Nemzetközi és Digitális Gazdaságtan Tanszékének vezetője – szintén fogadta Prof. van Pothelsberghe. Április 1-jén az egyetem médiastúdiójában a VIP-vendégekkel egy nagyon jó hangulatú német nyelvű podcast felvételére is sor került, amelyet Adrian Amon, egyetemünk doktorandusz hallgatója moderált.  

Április 2-án több német és osztrák partnercég és szervezet állított ki a Corvinus Carrier és Business Fesztiválon. Az eseményen a DSG vállalati és szervezeti partnerei közül részt vett többek között a Német Akadémiai Csereszolgálat (DAAD), a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK), az SAP, a KPMG, a LeitnerLeitner adótanácsadó és a Passaui Egyetem Alumni Egyesülete, akik több bajor vállalat képviseltek. 

Aznap délután a Friedrichshafeni Egyetem professzora, Jarko Fidrmuc tartott szakmai előadást az energiaátállás kihívásairól és finanszírozásáról. Hangsúlyozta, hogy a globális felmelegedés a 21. század egyik legnagyobb kihívása. Bár az európai társadalom egyre érzékenyebb a kérdésre, a szükséges technológiai változtatásoktól még mindig sokan tartanak. Fidrmuc professzor egy nagyszabású empirikus tanulmányt is bemutatott, amelyben 32 ország – köztük fejlett és fejlődő országok – energiapolitikai és pénzügyi adatait elemezték. Kutatásukban két fő mutatót vizsgáltak: a megújuló energiaforrások egy főre jutó arányát és a GDP-egységre jutó CO₂-kibocsátást. Az elemzés kimutatta, hogy minél fejlettebb egy ország, annál magasabb a CO₂- kibocsátása. Ugyanakkor a fenntartható fejlődési célok pozitív hatással vannak a zöld beruházásokra, és a pénzintézeteket is motiválhatják a zöld átalakulás finanszírozására.  

A tanulmány rámutatott, hogy a zöld alapok és a tőzsdén keresztül bevont magánbefektetők fontos szerepet játszhatnak a jövőbeni energiafinanszírozásban. A kérdés már nem az, hogy kell-e zöld átalakulás, hanem az, hogy hogyan lehet azt fenntarthatóan és gazdaságosan megvalósítani. Fidrmuc professzor felhívta a figyelmet a ritkaföldfémektől való függőségre is, amely átgondolása elengedhetetlen a sikeres energetikai átmenethez. 

A rendezvény fénypontja egy panelbeszélgetés volt, amelyen Bettina Müller, a német Bundestag tagja és Fidrmuc professzor a „Új kezdet a (gazdaság)politikában?” – Németország az új választások után” témát vitatta meg, Prof. Richard Werner, a Corvinus Egyetem kutatóprofesszora moderálása mellett. Bettina Müller és Fidrmuc professzor hangsúlyozták, hogy a német Bundestag által nemrég elfogadott 500 milliárd eurós adósságcsomag új perspektívát nyit Németország számára, amelyre a mai időkben sürgősen szükség van: Németország megerősítésére nemcsak a hadászat területén kiemelkedő fontosságú, hanem az előző kormány által megkezdett energetikai átállást is folytatni kell. Az infrastruktúra megerősítése is megkerülhetetlen kérdés. Bettina Müller hangsúlyozta, hogy az elfogadott pénzügyi csomag „történelmi kompromisszum” az SPD, a CDU/CSU és a Zöldek között. Nem az adósság fogja terhelni a jövő generációit, hanem az infrastruktúra, az éghajlatvédelem és a honvédelem terén jelentkező hatalmas hiányok, ha nem tesznek lépéseket. Bettina Müller véleménye szerint Németországban túl lassúak a döntéshozatali folyamatok, különösen az infrastruktúra-fejlesztés terén. Ennek ellenére elutasította a központosítás gondolatát, és hangsúlyozta a szövetségi államok identitásának és hatáskörének értékét. 

A megbeszélésen szóba került Kína kereskedelempolitikája is, amely meghatározó szereplője lehet a jövőbeli energiapolitikának. Bettina Müller és Fidrmuc professzor egyetértettek abban, hogy a zöld energia a helyes út, de a költségek miatt ez sok gazdaság számára még mindig elérhetetlen. A megoldás a pénzügyi piacok, a befektetők és az állami szabályozás harmonizációjában rejlik.   

A panelbeszélgetést vállalati bemutatkozások követték: öt partnercég és -szervezet (DUIHK, DAAD, Passaui Egyetem, SAP és KPMG) mutatkozott be a hallgatóságnak. Végül egy rangos fogadáson lehetőség nyílt eszmecserére a tudományos, politikai és üzleti életből érkező vendégekkel. 

A DSG-szimpózium nagy sikert aratott és rendkívül informatív volt. Szeretnénk megköszönni minden résztvevőnek és érdeklődőnek, hogy részt vettek a teltházas rendezvényünkön. 

Ugyanakkor szeretnénk hangsúlyozni, hogy a Budapesti Corvinus Egyetem egésze, így a DSG is, nagy jelentőséget tulajdonít a különböző vélemények és nézetek meghallgatásának és kiegyensúlyozott megvitatásának. Ha bárkinek az a benyomása támadt volna, hogy bizonyos politikai vélemények nagyobb teret kaptak, mint mások, őszintén elnézést kérünk. A jövőben még intenzívebben törekszünk arra, hogy német nyelvű rendezvényeinken erősítsük a nyílt, békés és tiszteletteljes vitakultúrát. 

Köszönjük szponzoraink nagyvonalú támogatását: DAAD, SAP 

Vágólapra másolva
×