Corvinus hallgatók diadala: Két divíziós győzelem a BBICC 2025-en
_20250414025027.jpg)
Március 9. és 15. között a Budapesti Corvinus Egyetem négy hallgatója – Balázs Bence, Nagy Rebeka, Németh Kornél és Gyenes Nikol– vett részt a Belgrade Business International Case Competition (BBICC) versenyen Szerbia fővárosában. A csapat az 5 órás és a 24 órás divíziókban első helyezést ért el, és összesítésben az 5. helyen végzett a 20 induló egyetem között.
A Corvinus csapata az International Business Strategy és más Case Track kurzusokon nyújtott kiemelkedő teljesítményük alapján került kiválasztásra, felkészítő tanáruk Matyusz Zsolt volt. A többlépcsős felkészülés januárban kezdődött, és magában foglalta a verseny formátumának megismerését, gyakorló esettanulmányok megoldását, valamint a csapat esetmegoldási stratégiájának csiszolását. „A felkészülés során strukturált gondolkodásmódot és csapatkohéziót építettünk. A felügyelt esetoldások során külső megfigyelőként vettem részt, figyeltem a csapat munkáját, és konstruktív visszajelzésekkel segítettem a stratégia finomhangolását” – hangsúlyozta Matyusz Zsolt. A legfontosabb cél az volt, hogy bizalmon alapuló, összetartó csapatdinamika alakuljon ki, amit minden alkalommal nyílt, közös reflexió követett.
A verseny során három esettanulmányt oldottak meg különböző iparágakból: kiberbiztonság, közszolgáltatások és gyógyszeripar. Az első, 5 órás esetet az Oktacron nevű szerb kiberbiztonsági cég számára oldották meg, ahol 15 perces prezentációban kellett bemutatniuk AI megoldásuk piaci pozicionálási stratégiáját. A Corvinus csapata egy innovatív árképzési stratégiával és átgondolt pilot piaci kiválasztással emelkedett ki versenytársai közül. A második 5 órás eset a Szerb Kereskedelmi és Ipari Kamara számára készült, amely a szerb vállalkozásokat képviseli. A prezentáció középpontjában a szerb startup ökoszisztéma fejlesztése állt, különös tekintettel a nem tech háttérrel rendelkező alapítókra. A csapat az úgy nevezett alapítói útvonal mentén térképezte fel a skálázás akadályait, és olyan megoldásokat javasolt, mint a nagyvállalatok és startupok összekapcsolása, illetve a „skill passport” bevezetése, amely a képességből adódó hiányosságokat hidalja át. A 24 órás nagyeset az MSD globális gyógyszeripari vállalatra fókuszált, amely úttörő tudományos megoldásokat alkalmaz az emberek életének megmentésére és javítására. A Corvinus csapata olyan javaslatot dolgozott ki, amely támogatja az MSD küldetését az innovatív terápiákon és a betegek iránti elkötelezettségen keresztül, így hozzájárulva a globális egészségügy fejlődéséhez.
A BBICC verseny nem csupán egy megmérettetés volt, hanem lehetőség is a csapattagok számára a fejlődésre, új nézőpontok elsajátítására, valamint tanulásra a mentoroktól és a zsűri visszajelzéseiből. A verseny során kritikus gondolkodást, hatékony csapatmunkát és precíz problémamegoldási képességeiket kellett alkalmazniuk. Ahogy Rebeka megfogalmazta: „Számomra a legfontosabb az volt, hogy megtanuljak hinni magamban és a csapatban – tudva, hogy képesek vagyunk bármire, még egy ilyen rangos verseny megnyerésére is, függetlenül az ellenfeleinktől.” Bence pedig a leegyszerűsítés erejét emelte ki: „Rájöttem, hogy ezekben a versenyhelyzetekben sokszor a kevesebb több. Jobb néhány egyszerű, de jól kidolgozott és világosan kommunikált ötlettel előállni, mint sok remek, de zavaros javaslattal.”
„Négy napig folyamatosan eseteket oldani nagy kihívás, de a felkészülés során kialakult barátságunk végig összetartott minket. Még a zsűri is megjegyezte, mennyire jó volt a csapatdinamikánk és az energiánk” – tette hozzá Kornél. „Az Oktacron-eset után a zsűri kiemelte, hogy mi voltunk az első csapat, aki világos, megvalósítható ötletekkel teli prezentációt adott” – jegyezte meg Rebeka. A csapat egyik alapelve az egyszerűség és közérthetőség volt. Mindig feltették maguknak a kérdést: „A nagymamánk értené ezt?” – ha nem, újra gondolták az ötleteiket.
Nikol számára a verseny többet jelentett puszta eredményeknél: „A verseny nem csak arról szól, hogy milyen helyezést érünk el, hanem arról is, hogy együtt fejlődünk. Arról, hogy megismerjük önmagunkat és egymást, miközben támogatjuk a másikat. Inspiráló volt látni, hogyan teljesítünk magas nyomás alatt.”
A versenyen túl, a szerbiai élményeket a helyiek vendégszeretete tette még emlékezetesebbé. A csapat felfedezte Belgrád történelmi nevezetességeit – többek között a Kalemegdant és a Belgrádi Erődöt –, és élvezte a város vibráló kultúráját, a kiváló ételeket és a koktélesteket.
Matyusz Zsolt, a csapat oktatója, így értékelte a csapat teljesítményét: „Ez egy kiváló szereplés volt egy rendkívül kemény versenyen, amelyet a legnagyobb kihívást jelentő megmérettetések egyikének tartok. A csapat megmutatta, hogy rendelkezik a szükséges mentális és fizikai állóképességgel, hogy a világ legjobb egyetemei ellen is versenyképes legyen. Két divíziós győzelem öt napon át tartó folyamatos esetoldás és prezentáció mellett egyértelműen mutatja a felkészültségüket és az egységüket. Rendkívül büszke vagyok rájuk.”
Ezúton is gratulálunk a csapatnak és Matyusz Zsoltnak a kimagasló eredményekhez! Hálás köszönet illeti a Case Track oktatókat, mentorokat és alumnikat az elkötelezett támogatásukért. Izgatottan várjuk, hogy a megszerzett tudást és tapasztalatokat a jövőbeli versenyeken is kamatoztassuk, és tovább bővítsük sikereinket a nemzetközi színtéren!