Ugrás a fő tartalomra
Vissza2025.02.18.

Egyedülálló kutatásával tarolt a TDK-n – Interjú Nagyvári Dáviddal

Nagyvári Dávid, a Budapesti Corvinus Egyetem elsőéves hallgatója már a felsőoktatásban eltöltött évei kezdetén kiemelkedő eredményeket ért el az akadémiai és innovációs világban. Fiatal kora ellenére számos területen bizonyította tehetségét: a Tudományos Diákköri Konferencia (TDK) corvinusos fordulóján első helyezést szerzett, valamint egy startup ötletével kijutott Tokióba, ahol a nemzetközi színtéren képviselte Magyarországot. Izrael Gréta készített vele interjút.
Budapesti Corvinus Egyetem

Dávid TDK-ra írt kutatása a budapesti repülőtér vonzáskörzetének vizsgálatával foglalkozott. Készített egy saját matematikai modellt, amely 174 járásra bontva térképezte fel, hogy honnan érkeznek az utasok a reptérre. Munkája valódi értékét remekül szemlélteti az, hogy eredményeire még a reptér vezetőségétől is pozitív visszacsatolást kapott. 

 A legnagyobb kihívás az volt, hogy olyan kutatási témát találjak, amely érintetlen, gyakorlati haszna van, és még érdekel is

– mesélte. A kutatás során a téma kiválasztásán kívül a legnagyobb nehézséget a külföldi képletek magyar viszonylatokra való adaptálása okozta. A nemzetközi példák nem működtek itthon, így át kellett alakítania őket.

Ez a kihívás eleinte frusztrált, de egyben megerősítette bennem, hogy valódi kutatást végzek, hiszen előttem állt egy probléma, amire még nem találtak megoldást, nekem pedig keresnem kellett egyet

 – osztotta meg velünk élményeit.

Már gimnáziumi tanulmányai során is kiemelkedett kutatói munkájával, hiszen az OKTV-re írt dolgozatát továbbfejlesztve nevezett a TDK-ra. 

Szeretek versenyhelyzetben lenni, és keresem is az ilyen szituációkat

– mondta. A megmérettetés lendületet adott neki, hogy tovább foglalkozzon a témával, következő lépésként pedig nyolc ország tizenegy repülőterére terjeszti ki kutatását, amellyel célja egy nemzetközi publikáció elkészítése.

Dávid nemcsak az akadémiai szférában jeleskedik, hanem az innováció világában is. A Red Bull Basement versenyen a kapszulagardrób modernizálásáról szóló ötletével elnyerte a legjobb magyar startup díjat, ezzel pedig egyenesen Japán fővárosba utazhatott, ahol 40 ország képviselőjével versenyzett. 

Fantasztikus élmény volt látni a sokszínűséget az ötletekben és a gondolkodásmódokban

– mesélte. Az esemény rengeteg kapcsolatépítési lehetőséget nyújtott számára: befektetőkkel, vállalkozókkal, illetve influencerekkel is beszélgethetett.

A rengeteg teendő mellett, mint sokan mások, ő is nehezen teremt egyensúlyt életében. Bevált módszereként a priorizálást említette, amelynek során egy-egy nagyobb verseny esetén a többi teendőjét minimalizálja, és igyekszik fókuszáltan dolgozni a legfontosabb feladatán.

Számomra a prioritások felállítása kulcsfontosságú. Próbálok hatékonyan dolgozni, például tanulás közben a telefonomat is elteszem, hogy ne zavarjon.

Dávid a kihívásokat nem akadálynak, hanem lehetőségnek látja, és ezt az életszemléletet másoknak is ajánlja. 

Sok emberben rejlenek felfedezetlen képességek, amelyek csak akkor kerülnek felszínre, ha kipróbálják magukat. Szerintem nincs bukás, csak tanulási lehetőség.

Hisz abban, hogy nem minden a véletlenen múlik, hanem azon is, hogy mennyiszer tesszük ki magunkat olyan helyzeteknek, ahol szerencsések lehetünk. Nem véletlen tehát, hogy Dávid mottója a következő: 

Az egyetlen korlátunk az, amit a saját elménkben állítunk fel.

Ez a hozzáállás segíti őt abban, hogy mindig új kihívásokat keressen és folyamatosan fejlődjön.

Dávid történetéből látszik, hogy a sikerhez nemcsak tehetségre, hanem cselekvésre is szükség van. A TDK és más versenyek remek lehetőséget nyújtanak arra, hogy kilépjünk a komfortzónánkból, és olyan tapasztalatokat szerezzünk, amelyek az élet bármely területén hasznosak lehetnek. Dávid példája azt üzeni minden hallgatónak, hogy merjünk nagyot álmodni, dolgozzunk keményen, és ne féljünk a kihívásoktól, hiszen ezek vezetnek el az igazán nagy sikerekhez.

Jelentkezz TDK-ra!

A dolgozatok feltöltésére április 23-ig van lehetőség, előzetes regisztráció nem szükséges. A feltöltési felület megnyitásáról később értesítünk mindenkit. Ne hagyd ki ezt a lehetőséget, és mutasd meg te is a kutatásod!

Vágólapra másolva
×