Magyarország legnyugatibb zsákfalujából jelentkezik be Illés Noémi interjúnkra, egy helyről, ami egész eddigi életét meghatározta. Jelenleg harmadéves Gazdálkodási és menedzsment szakos hallgató, agrobiznisz specializáción tanul, tavasszal a fenntarthatósággal folytatja.
Azért választottam az agrobizniszt, mert mindenképp vissza szeretnék majd jönni ide, Szakonyfaluba a tanulmányaim után, és ezen a területen tudom a legjobban hasznosítani a megszerzett tudásomat. A térség fejlesztéséért szeretnék dolgozni
– mondja arról, miért épp ezt a specializációt választotta.
A tanulmányai mellett idén ősszel a Termelői Piacon is szerepet vállalt az egyetemen, a saját helyi közösségét bemutatva az érdeklődőknek.
A térség, ahol élek, az Őrségi Nemzeti Park része és egyben Natura 2000-es terület, ennek megfelelően a gazdálkodásnál nagyon fontos szerepet tölt be a környezetvédelem és fenntarthatóság. A családom ennek megfelelően végzi az erdőgazdálkodást. Nyáron kezdtem el dolgozni a Szlovén Vidék Közhasznú Nonprofit Kft.-nél, ami a szlovén nemzetiség kulturális, gazdasági és turisztikai fejlesztését támogatja. Büszke vagyok a nemzetiségemre és az identitás, valamint hagyományaink megőrzése nagyon fontos szerepet játszik az életemben.
Szabadidejében néptáncol, helyi újságot és irodalmi műveket is ír szlovénul, aktívan részt vesz a környék programjainak szervezésében, de képviselte már a szlovén közösséget a Nemzeti Színház egyik darabjában is. Miközben a Magyarországi Szlovének Szövetségének egyik legfiatalabb tagja, akit egyedüli huszonévesként választottak be az elnökségi gyűlésbe.
A cég, ahol dolgozik, összegyűjti a helyi termelőket, vállalkozókat, segít nekik termékeik eladásában és fejlődésükben.
Különböző pályázatokat ír ki a szlovén állam az autonóm szlovén nemzetiségek számára, ezeknél a pályázatoknál látunk el projektmenedzser feladatokat. Lényegében egy kapocs vagyunk a két ország között. Eddig a marketing feladatokat láttam el, és ennek kapcsán meséltem Maró Zalánnak a közösségünkről is
– mondja arról, hogyan lépett kapcsolatba a termelői piac szervezőivel.
Vonattal a Rába-vidékről a Corvinus Termelői Piacig
Az őszi piacra helyi almafajtákat és almalevet hozott, de először inkább a beszélgetés és a közösség megismertetése volt a cél.
Egy bőröndben hoztam fel mindent vonattal, ezért inkább több szórólappal, prospektussal készültem
– mondja.
Az őszi piac pozitív csalódás volt Noémi számára,
a szünetekben folyamatosan dömping volt a standoknál
– mondja.
Később az egyetemen is láttam, hogy egymásnak mutogatják, milyen különleges termékeket vettek, például sütőtök lekvárt, szóval összességében ez egy nagyon jó kezdeményezés lett.
A legnagyobb kedvenc a péksütemény volt szerinte, de a hentespultnál is sokan álltak.
Hozzám is elég sokan jöttek oda, először ismerősök, aztán amikor látták, hogy több ember áll ott, már bátrabban érdeklődtek mások is. Számomra az volt a legfontosabb és a legnagyobb pozitívum, hogy elhoztam Budapestre is a szlovén Rába-vidéket, a helyet, ahonnan származom. Kevesen hallottak róla, de így már szélesebb körben ismertté váltunk, és ez marketingesként is egy plusz pont
– mondja.
Sokaknál felkerültünk a térképre, Szakonyfalu, Szentgotthárd és az egész Rába-vidék. Örültem, hogy mesélhettem szaktársaknak, akik érdeklődőek voltak, néhányan jártak is már mifelénk.
A fiatalok adhatnak új lendületet a helyi mezőgazdaságnak
A szlovén Rába-vidéken az emberek szépen lassan felhagytak a mezőgazdasági tevékenységekkel és elkezdtek gyárakban dolgozni Noémi szerint.
Átmenetileg elveszett a tájjellegű mezőgazdálkodás, de végül ennek a fellendítésére kezdtünk el különböző pályázatokon részt venni, és ezért alapították meg a Szlovén Vidék Közhasznú Nonprofit Kft-t is
– mondja.
A történetük őshonos almafák telepítésével kezdődött, majd ehhez építettek almafeldolgozót, ahova a gazdák el tudják vinni a gyümölcseiket és gyümölcslevet tudnak készíteni. A projekt hamar fejlődésnek indult, építettek egy mintagazdaságot is, aminek éttermében azt szolgálják fel az étlapra, amit a gazdaságban megtermelnek.
Ez egy mintául szolgál a többi gazdaságnak és együttműködik a termelőkkel, akik most már egyre szélesebb körben tevékenykednek
– mondja Noémi.
Kezdetben egy-két család foglalkozott ezzel, mára tíz-húsz család is ad be pályázatokat különböző tevékenységekre.
Már van húsfeldolgozó üzem is, amit egy 22 éves fiú kezdett el működtetni. Ezzel értük el legnagyobb célunkat, hogy a fiatalokat bevonjuk a tevékenységünkbe, hiszen a mezőgazdaságban egyre kevesebben hajlandók dolgozni.
A helyi termelők már szörpöket, krémeket, lekvárokat alma- és gyümölcschipseket, valamint tökmagolajat is készítenek, amit az Őrség zöld aranyaként emlegetnek és a szlovén kultúrának is meghatározó része.
Fontos téma a fenntarthatóság is, minél több szemszögből
Mivel Fenntarthatósági menedzsment specializáción folytatja tanulmányait Noémi tavasszal, az is nagyon érdekelt szintén fenntarthatósági hallgatóként, honnan jött ez a téma számára.
Úgy gondoltam, hogy az Agrobusiness irányhoz nagyon jól passzol majd a fenntarthatóság. Nálunk, az Őrségi Nemzeti Park területén a környezetvédelem elsődleges prioritást élvez, szóval nagyon fontos, hogy tisztában legyek ezzel a témakörrel, és olyan közgazdászként segítsem a térséget, aki ezen a területen is specifikus tudással rendelkezik.
Ami a jövőt illeti, még nem tudja pontosan, milyen területre viszi el az útja, de először a tapasztalatszerzést látja legfontosabb célként.
A húszas éveimet Budapesten szeretném tölteni, el szeretnék helyezkedni más cégeknél is, ahol több tapasztalatot szerezhetek, egy másik szemszögből is ráláthatok akár a vállalkozásokra és a fenntarthatósági menedzsmentre is
– mondja.
Több szemszögből szeretném körbejárni a dolgokat ahhoz, hogy utána hazajöjjek és itthon tevékenykedjek. Úgy gondolom, hogy a szlovénség területén, valamelyik szlovén szervezetnél fogok elhelyezkedni, vannak is jó karrierlehetőségek a fiatalok számára. Próbálják bevonni őket, erre egyre jobban figyelnek, hogy meglegyen az utánpótlás. Az pedig a jövő kérdése lesz, hogy melyik területen.
Szerző: Kovács Máté