Dóra nagyon szeret utazni, de Hollandiában még nem járt, ami számára egy fontos szempont volt a rotterdami egyetem kiválasztásakor. A kint töltött öt hónap alatt meggyőződhetett arról, amit már az utazása előtt is sokat hallott, miszerint Hollandia egy nagyon nyitott, befogadó ország, ahol segítőkészek az emberek, rengeteg a külföldi, és a világ minden pontjáról érkeznek hallgatók az egyetemre.
Bár minden várakozását felülmúlta ez a félév, de a kezdeti nehézségek őt sem kerülték el. Elmondása szerint nem számított nagy változásokra, hisz Európán belül maradt, és nyelvi akadályok sem nehezítették a helyzetét, ugyanis a hollandok anyanyelvi szinten beszélnek angolul. Ennek ellenére mégis szüksége volt egy pár hétre, mire megszokta az új környezetet. Ebben segítette, hogy a helyiek rendkívül segítőkészek voltak, többször is maguktól megkérdezték, hogy segíthetnek-e, hisz látták, hogy még nem mozog otthonosan a városban, vagy éppen egy üzlet sorai között. Ez jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy minél hamarabb megtalálja a helyét a városban és az egyetemen is.
Egyik napja sem volt egyforma, számos program, élmény és lehetőség kínálkozott, amiket igyekezett a lehető legjobban kihasználni. Az egyetem számos programot, csapatépítőt és bulit szervezett, de egyénileg is adott volt a lehetőség, hogy felfedezze a várost. Legszebb emlékekként az utazásokra tekint vissza, sikerült bejárnia egész Hollandiát, és a környező országokba is eljutott, de Rotterdam rejtettebb kincseit is megismerte. A város rendkívül sokoldalú, van egy nagyon modern oldala, tele felhőkarcolókkal, modern épületekkel, egy hatalmas bevásárlóközponttal, szórakozóhelyekkel, éttermekkel és bárokkal, emellett vannak régebbi, autentikus holland hangulatot adó városrészek is, sok-sok csatornával, kirándulós, piknikezős hellyel és zöld területtel.
Egy külföldi félév során számos olyan helyzetben kell feltalálnod magad, ami itthon, a már jól megszokott iskola falai között természetesnek tűnik. A kint töltött idő során az ember jobban megismerheti önmagát, fejlesztheti szociális képességeit és jobban beleláthat más kultúrák életébe, ami tovább színesítheti személyiségét és világlátását.
A tanulmányokat tekintve is egy izgalmas félévet tudhat maga mögött, új módszereket és ismereteket sajátíthatott el. Dóra számára kifejezetten érdekes volt ez a pár hónap, hisz a kintiek mellett az itthoni tárgyainak nagy részét is elvégezte, így még szembetűnőbb volt az oktatási módszerek és a tananyag közötti különbség. Az eltérő megközelítéseknek köszönhetően tisztább képet kaphatott egyes témákkal kapcsolatban, ami nagyban segítette a megértésüket. Legizgalmasabbnak mégis azokat a tárgyait tartja, amelyeket itthon nem tanult, mivel így tovább bővülhetett a tudáas.
Egy külföldi félév során számos olyan helyzetben kell a hallgatóknak feltalálni magukat, ami itthon, a már jól megszokott iskola falai között természetesnek tűnik. A kint töltött idő során az ember jobban megismerheti önmagát, fejlesztheti szociális képességeit és jobban beleláthat más kultúrák életébe, ami tovább színesítheti személyiségét és világlátását.
A Budapesti Corvinus Egyetemen a Pannónia Ösztöndíjprogram keretein belül jelentkezhettek külföldi részképzésre a jövő tanévre, amire január 20-án már el is indult a kétlépcsős jelentkezés. Ne feledjétek, a preferencia-sorrend megjelölésére január 27-én 10 óráig van lehetőségetek! További információt ezen a linken találhattok.
Fotók: Haraszti Dóra