Fenntartható megoldások, jövőbeli stratégiák: Oslóban diadalmaskodtak a Corvinus diákjai

Február 8. és 14. között a Budapesti Corvinus Egyetem négy alapképzéses hallgatója – Gombos Éva Eszter, Qin Yang (Annie), Szalay Henrik és Hermann Dénes – vett részt a BI International Case Competition (BIICC) versenyen Oslóban, Norvégiában. A csapat az összesített eredmények alapján a 30 órás esetben a 2. helyet szerezte meg, valamint a 10 órás esetben is a divíziójukban a 2. helyen végeztek.
A Corvinus csapatát a Cases on International Business Strategy és más Case Track kurzusokon elért kiemelkedő teljesítményük alapján választották ki, felkészítőjük pedig Fejes Balázs Benedek volt. Annak ellenére, hogy a felkészülés csupán decemberben kezdődött, a csapat intenzív workshop sorozaton vett részt. A workshopok célja az volt, hogy a hallgatók először üzleti modell szinten közelítsék meg a problémákat, majd ezt követően dolgozzák ki a részleteket. Emellett jelentős hangsúly került a prezentáció struktúrájára és előadásmódjára is.
„A felkészülésünk kiterjedt a pénzügyekre, az értékajánlatra, a probléma azonosítására és a prezentációs workshopokra, amelyek mind a megoldásaink finomítását szolgálták. Üzeneteink átadása és ügyfélközpontú megközelítésünk új magasságokba emelkedett, és emelte professzionalizmusunkat” – osztotta meg Henrik a csapat felkészüléséről, hozzátéve, hogy – „a nap végén a legfontosabb dolog az volt, hogy tanuljunk – nem csak egyedül, hanem együtt, csapatként. Számomra az volt a legjobb, hogy mi négyen együtt fejlődtünk, és amellett, hogy jobb esetoldók lettünk, jobb barátok is lettünk. Ez az, amire emlékezni fogok Oslóból és a versenyről.”
A verseny során a csapat két esettanulmányt oldott meg vezető energiaipari vállalatoktól. Az Aker Solutions, egy globális mérnöki vállalat, amely energia-infrastruktúrára és fenntartható megoldásokra specializálódott, 10 órás előzetes esetében egy új energiaipari termékről, szolgáltatásról vagy stratégiáról kellett 10 perces prezentációt és kérdezz-felelek szekciót tartani, amely illeszkedik a fenntarthatósági célokhoz. A Corvinus csapat kiemelkedett blockchain-alapú ellátási lánc-követési és geotermikus berendezésgyártási megoldásával. A 30 órás döntő eset során a norvég állami energiaóriás, az Equinor hosszú távú energiatárolási (LDES) stratégiájának értékelését és annak beillesztését követelte meg az Equinor energiaportfóliójába. A csapat egy átfogó LDES-portfóliót javasolt, amely ügyfélközpontú és ellátási lánc-alapú megközelítésre épült, beépítve az irányítási rendszereket és a kereslettervezést a zökkenőmentes energiaoptimalizálás érdekében.
„Ez az út kihívásokkal teli volt, és voltak pillanatok, amikor megfordult a fejemben, hogy feladom, de látva a fejlődésünket és hogy elértük ezt az eredményt, minden erőfeszítést megért. Az intenzív felkészülés és mentorunk iránymutatása révén egy egyedi esettanulmány-megoldási stílust alakítottunk ki, amely egyszerre bizonyult innovatívnak és gyakorlatiasnak. Számomra a csúcspont az volt, amikor az Equinor új üzletágakért és befektetésekért felelős alelnöke, Morten Halleraker azt mondta, hogy van valami, amit biztosan fontolóra vesznek az előadásunkból.” – mondta Dénes a csapat kihívásairól és fejlődéséről.
A BIICC több volt, mint egy egyszerű verseny; ez egy kitartósági, stratégiai gondolkodási és innovációs próbatétel volt a világ egyik legkritikusabb iparágában. Ahogyan Annie megfogalmazta: „Minden verseny tanít valami újat, de ez más volt – a BIICC mélyen bevitt minket olyan iparágakba, ahol a tétek hatalmasak, a kihívások valósak, és a megoldások hosszú távú hatással bírnak. A nyomás óriási volt, de a jutalom is, hiszen feszegettük a határainkat, hogy valódi jelentőségű problémákat oldjunk meg. Sosem gondoltam volna, hogy ennyire elmélyedek az energia-, olaj- és gázipar világában – egy olyan szektorban, amelyet korábban távolinak és merevnek láttam. De a hét alatt, miközben boncolgattuk a kihívásait, felfedeztem az erejét, a lehetőségeit, és meglepő módon a szépségét is.”
Éva számára a verseny legalább annyira szólt az élményről, mint az elért eredményről. „Visszatekintve az marad meg bennem leginkább, hogy egy fantasztikus csapattal dolgozhattunk együtt összetett kihívásokon egy igazán inspiráló környezetben. Mindig emlékezni fogok az ötletelésekre, az izgalomra, amikor rátaláltunk egy nagyszerű megoldásra, és arra az adrenalinlöketre, amit az jelentett, hogy több mint 100 ember előtt kellett prezentálnunk nagy nyomás alatt. Az, hogy mindannyian a határainkat feszegettük, még különlegesebbé tette ezt az élményt. Mivel ez valószínűleg az utolsó nemzetközi esettanulmány-versenyem volt az alapképzésem során, ennél szebb lezárást nem is kívánhattam volna, mint hogy megszerezzük a 2. helyet az Equinor 30 órás esetében – ez az eredmény hálával, büszkeséggel és izgatottsággal tölt el a jövőre nézve.”
Miközben a verseny próbára tette a csapat stratégiai gondolkodását és kitartását, Oslo felejthetetlen hátteret biztosított az élményhez. A csapat felfedezte a város pezsgő kultúráját, részt vett egy hajókiránduláson az Oslofjordon, kipróbálta a lebegő szaunákat, és egy izgalmas jégkorongmeccsen is szurkolhatott. Az egyik csúcspont az oslói városházán tartott fogadás volt, ahol a Kulturális és Üzletfejlesztési Alpolgármester köszöntötte őket, majd egy vezetett túrán mutatták be számukra a város történelmét, amely lenyűgöző falfestményeiben is megelevenedett.
Ez a felkészülés jóval túlmutatott magán a versenyen. Fejes Balázs Benedek, a csapat mentora is visszatekintett a csapat fejlődésére, kiemelve, hogy elkötelezettségük és alapos felkészülésük milyen meghatározó szerepet játszott sikerükben: „Hihetetlenül büszke vagyok arra, hogy a mentoruk lehettem, és együtt dolgozhattam egy ilyen tehetséges és elhivatott csapattal. Mióta decemberben elkezdtünk együtt dolgozni, lenyűgöző átalakulást láttam az esettanulmány-megoldási folyamataikban – a csapat fejlődése és növekedése igazán inspiráló volt, ahogyan egyre rugalmasabbá, ügyfélközpontúbbá váltak, miközben folyamatosan a kiválóságra törekedtek.”
Gratulálunk a csapatnak és mentoruknak, Fejes Balázs Benedeknek a kivételes eredményhez! Külön köszönet illeti a Case Track professzorait, mentorait és alumni tagokat a csapat felkészítésében nyújtott folyamatos támogatásukért. Várakozással tekintünk a jövőbeli versenyek elé, ahol tovább kamatoztathatjuk ezeket a tapasztalatokat és betekintéseket, folytatva fejlődésünket és nemzetközi sikereinket!