A havonta megjelenő Vezetéstudomány szakfolyóirat a gazdálkodástudomány és a vezetéselmélet meghatározó, több mint 50 éves múltra visszatekintő tudományos lapja. A folyóiratban megjelenő cikkek a szervezetek működésének számos aspektusát vizsgálják: a struktúra, a folyamatok és a teljesítmény vonatkozásai mellett egyforma figyelmet szentelve a kulturális, magatartási és technológiai kérdéseknek. A Vezetéstudomány fontos értéknek tartja multidiszciplináris hátterét, a gazdálkodástudomány nézőpontja mellett épít a szociológia, a pszichológia, a közgazdaságtan, a politikatudomány és a kommunikációelmélet eredményeire is.
A-kategóriás besorolás
A szerkesztőség örömmel tájékoztatja az olvasókat, szerzőket, bíráló kollégákat és a tudományos közösséget, hogy az MTA IX. osztály által közétett, 2023. június 1-től érvényes besorolás alapján 2023-tól a Vezetéstudomány folyóirat „MTA A” kategóriába került besorolásra.
Legjobb és kiváló cikk díjak
A Vezetéstudomány folyóirat szerkesztőbizottsága elhivatott a folyóiratban megjelenő cikkek magas minőségének megőrzése és fejlesztése mellett, és a 2017-es évfolyamtól kezdődően díjazza a lapban megjelent legjobb és kiváló cikkeket. A 2023. június 15-i rendezvényükön ezúttal a 2021-es megjelenésű évfolyam legjobb és kiváló cikkeit elismerő okleveleket adták át a szerzőiknek. A díj odaítélésekor a cikkeket az olvasottságuk, a bemutatott téma újszerűsége, módszertani megalapozottsága, a feldolgozott irodalom minősége, a cikk gyakorlati és elméleti relevanciája, illetve a szakirodalomba való beágyazottsága alapján értékelte a Szerkesztőbizottság. A díjnyertes tanulmányok és szerzők:
Legjobb cikk:
– Edőcsény, K. I., & Harangozó, G. (2021). Fenntartható üzleti gyakorlatok a divatiparban: A hazai mikro-, kis- és közepes vállalkozások példáján keresztül. Vezetéstudomány / Budapest Management Review, 52(6), 2–17. https://doi.org/10.14267/VEZTUD.2021.06.01
Kiváló cikkek:
– Cserháti, G., Obermayer, N., Fehérvölgyi, B., & Csizmadia, T. (2021). Az autentikus vezetés jellemzőinek vizsgálata hazai felső vezetők élettörténetében. Vezetéstudomány / Budapest Management Review, 52(4), 109–121. https://doi.org/10.14267/VEZTUD.2021.04.09
– Garai-Fodor, M., Csiszárik-Kocsir, Ágnes, & Varga, J. (2021). Az önkéntesség motivációs ereje értékrendalapú megközelítés a Z generációs fiatalok körében. Vezetéstudomány / Budapest Management Review, 52(10), 42–56.https://doi.org/10.14267/VEZTUD.2021.10.04
A legfrissebb LIV. évfolyam 6. szám, a “Társadalmi innováció” tematikus szám tartalma:
– Raffayi-Danyi Ágnes – Bogdány Eszter – Dabrónaki-Priszinger Krisztina
A kutatás célja a munkáltatói kompetenciaelvárások és a felsőoktatásban fejlesztett kompetenciák közötti különbségek feltárása volt. A Q-módszertant alkalmazó vizsgálat rámutatott az olyan képességek és attitűdök fontosságára, mint az asszertív kommunikáció, az időmenedzsment, valamint az empátia és a nyitottság.
– Kővári Edit – Hargitai Dávid – Liska Fanny
A szerzők kutatása az általános és munkahelyi FOMO-jelenség dinamikáit vizsgálja a közösségimédia-addikció függvényében. Elemzésükben két-két faktort azonosítottak mindkét FOMO-jelenség esetében.
– Obermayer Nóra – Máhr Tivadar – Banász Zsuzsanna
A digitalizáció társadalmi hatásainak vizsgálata hazai szakértők véleményének tükrében
A tanulmány célja a digitalizáció társadalmi hatásainak feltérképezése, annak vizsgálata, hogy a digitalizáció társadalomra gyakorolt hatásainak megítélése függ-e a kutatásba bevont szakértő egyéni (életkor, végzettség) vagy szervezeti (képviselt szervezet szektora) jellemzőjétől.
– Katona Andrea – Birkner Zoltán – Németh Kornél – Péter Erzsébet
Ipari digitalizációra való felkészülés eltérő méretű hazai cégeknél
A szerzők felméréséből többek között kiderül, hogy egyre több vállalat tette meg az első lépéseket az ipari digitalizáció irányába, amely gyökeresen változtatja meg a cégek belső folyamatait, és a KKV-k közül sokan még felkészültebbek a változásokra, mint a nagyobb cégek.
– Kozma Dorottya Edina – Fehér Helga – Bosnyák-Simon Nikolett
Fókuszban a vállalkozói jellemvonások – Tudományos publikációk elemzése a bibliometria módszerével
Jelen tanulmány a nemzetközi tudományos folyóiratok publikációiban megjelenített vállalkozói jellemvonások (entrepreneurial traits) szókapcsolat bibliometriai elemzésére fókuszál, azzal a céllal, hogy feltárja az adott tématerülethez kapcsolódó publikációs kapcsolatokat.
A 2024. évre vonatkozó, 2023. április 15-ig beérkezett tematikus szám kérelmeket a szerkesztőbizottság megvitatta, és a következő tematikus számok támogatásáról döntött (a potenciális szerzőknek szóló felhívások a címekre kattintva érhetők el):
Bővebb információk a felhívásokról és a cikkek beküldésének menetéről a honlapunkon található, a sorszámon felüli különszám felhívásokat a következő számokban osztjuk majd meg.
A folyóirat teljes tartalma elérhető online a Vezetéstudomány folyóirat honlapján. Weboldalunkon tájékozódni lehet a kéziratok beküldésével kapcsolatos információkról és a szerzői útmutatóról is – az empirikus kutatásokra épülő tanulmányokat és a szisztematikus, módszertanilag megalapozott elméleti áttekintéseket folyamatosan várjuk.