Ugrás a fő tartalomra
Vissza a hírekhez

Alig akarjuk segíteni a családtagjainkat pénzügyi döntéseikben

2024-11-18 13:33:00

A magyarok leginkább azért tartják fontosnak a pénzügyi tudást, mert így jobban ki tudják használni a lehetőségeiket, de kevéssé szeretnének ezen a téren azért műveltek lenni, hogy a családjuknak segíteni tudjanak döntéseik meghozatalánál – erre jutott egy frissen publikált, az Óbudai Egyetemen a Corvinus bevonásával készült magyar tanulmány.
Budapesti Corvinus Egyetem

Mennyire és miért tartják fontosnak a pénzügyi tudást a magyarok? Erre keresték a választ a Vezetéstudomány szakmai folyóirat szeptemberi számában megjelent tanulmányban az Óbudai Egyetem és a Budapesti Corvinus Egyetem kutatói – Dr. habil. Csiszárik-Kocsir Ágnes, Dr. Varga János és Dr. Bagó Péter – egy 3515 fő megkérdezésével készült, nem reprezentatív 2022-es kutatás eredményei alapján. A témának különös hangsúlyt ad, hogy a pandémia következtében sok munkahely megszűnt, emiatt azóta még fontosabbá váltak a megtakarítási döntések, a pénzügyi tudatosság. 

A kapott eredmények szerint egyértelmű az összefonódás az egyéni és a pénzügyi tudatosság között: a magukat megfontoltnak tartók pénzügyileg is tudatosabbnak vallották magukat. A megkérdezettek leginkább azért tartják fontosnak a pénzügyi tudást és műveltséget, mert így jobban ki tudják használni a pénzügyi lehetőségeiket, valamint tudatosabb pénzügyi döntéseket tudnak hozni. A válaszadók legkevésbé azért szeretnének pénzügyileg műveltek lenni, hogy a családjuknak segíteni tudjanak pénzügyi döntéseik meghozatalánál, hogy a vagyonukat gyarapítani tudják, és magasabb hozamokat tudjanak elérni a megtakarításaik révén. Kevésbé tartják továbbá fontos tényezőnek a pénzügyi tudás révén kialakuló magabiztosságat, a bankok kampányaival szembeni ellenállóképességet, a pénzügyi termékek jobb megértését, valamint a hatékony választást a pénzügyi termékek között.  

A felmérés a fiatalok pénzügyi edukációjának fontosságára is felhívja a figyelmet. „Az alap- és középfokú oktatás nagyon sokat tehetne azért, hogy a fiatalabb generációk pénzügyi tudása fejlődjön és a mostaninál magasabb szintre kerüljön. A pénzügyi műveltség másik lehetséges fejlesztési pontját a családban jelen lévő szocializáció jelentené, amit a szerzők korábbi kutatásai is igazolnak. Az idősebb családtagoktól, felnőttektől nagyon sokat tanulhatnának a fiatalabb generáció tagjai. Ehhez azonban az kellene, hogy jó példákat, követendő magatartásmintákat lássanak, amelyeket átvéve a későbbiekben maguk is jobb pénzügyi döntéseket hozhatnak. A család rendkívül sokat tehet azért, hogy a pénzügyi tudatosság sokkal mélyebben gyökerezzen meg a fiatalabb családtagok gondolkodásában” – fogalmaznak a tanulmány szerzői.  

 

Vágólapra másolva
X
×