A Budapesti Corvinus Egyetem Pénzügy Intézetének oktatói és kutatói bejelentették a Közép– és Kelet-európai Háztartási Pénzügyek Központ (Central and Eastern European Center for Household Finance – CEEC-HF) létrehozását. A központ vezetője Dr. R. Huszár Zsuzsa, egyetemi docens, a CEEC-HF alapítója. A központ célja a háztartásfinanszírozással kapcsolatos kérdések kezelése a közép- és kelet-európai (CEE) régióban. A lakhatási megfizethetőségre, a nyugdíjtervezésre, a nemi és faji egyenlőségre, valamint a fenntarthatóságra összpontosítva a CEEC-HF a visegrádi négyek (V4) országainak – Csehország, Magyarország, Lengyelország és Szlovákia – életkörülményeinek javítására és igazságos pénzügyi megoldások előmozdítására törekszik.
A kezdeményezés, amelyet a Visegrad Fund támogat, abból az igényből született, hogy kezelje a nyugdíjazási portfóliókban a lakóingatlanok túlsúlyából eredő gazdasági és környezeti kihívásokat. Számos V4 országban a nyugdíjasok lakhatási megfizethetőségi és minőségi problémákkal szembesülnek, amelyeket a korlátozott pénzügyi likviditás és az aluldiverzifikált nyugdíjportfóliók tovább súlyosbítanak. A központ olyan kutatókat egyesít, akik különböző területekről érkeznek, például közgazdaságtan, pénzügyek és társadalomtudományok, hogy cselekvésre kész bizonyítékalapú megoldásokat dolgozzanak ki, innovatív politikákat javasoljanak és fenntartható életkörülményeket teremtsenek.
A Corvinus Egyetem CEEC-HF csapata olyan szakértőkből áll, mint Dr. Huszár Zsuzsa R., a kezdeményezés vezetője, Dr. Varga Erzsébet T., háztartási pénzügyek és közpénzügyi szakértő, aki a gyermekek és a háztartások jólétére specializálódott, Dr. Vaskövi Ágnes, aki az idősödő népesség és a nyugdíjtervezés területére specializálódott, valamint Dr. Tamásné Vőneki Zsuzsanna, aki a lakáspiaci pénzügyi és fenntarthatósági kérdésekkel foglalkozik. E szakértők a V4 régió akadémiai partnereivel működnek együtt. A szlovákiai Pozsonyi Közgazdasági Egyetemről (EUBA) olyan kutatók, mint Neubauerová Erika, Pongrácz Éva, Beličková Kornélia és Šipikalová Sílvia nyújtanak szakértelmet a nyugdíj- és háztartásfinanszírozás terén. A csehországi Zlíni Tomáš Bata Egyetem csapata, amelyet Pavelková Drahomíra professzor vezet, olyan szakértőkkel járul hozzá, mint Rosíková Martina és Dr. Jarolímová Blanka, akik a lakáspiac, az adópolitika és a pénzügyi műveltség területére összpontosítanak. A Prágai Közgazdaságtudományi Egyetemet (Csehország) Dr. Lucia Baruskova, a munkaerőpiac szakértője képviseli, míg a Wroclawi Közgazdaságtudományi Egyetemről (Lengyelország) Paweł Kuśmierczyk és Radosław Kurach professzorok, a nyugdíj- és viselkedésfinanszírozás szakértői, valamint Anita Makowska, a lakáspiac szakértője vesznek részt. A Katowicei Közgazdaságtudományi Egyetem (Lengyelország) is csatlakozik a kezdeményezéshez Ewa Dziwok professzor, a kvantitatív pénzügyek kutatója és Artur Walasik professzor, a közpolitika szakértője révén.
A CEEC-HF számos workshopot tervez a résztvevők bevonására, kezdve az első V4 Háztartásfinanszírozási Kutatói Workshoppal, amelyet 2025 áprilisában Budapesten tartanak. Ez a workshop összehozza az akadémikusokat és a döntéshozókat, hogy megvitassák az olyan kritikus kihívásokat, mint a lakáspiaci egyenlőtlenségek, az energiahatékonyság hiánya és a generációs vagyonátadások. Egy következő workshopot Szlovákiában, a Pozsonyi Közgazdasági Egyetemen rendeznek 2025 őszén, hogy folytassák ezeket a vitákat.
A központ küldetése túlmutat az akadémiai kutatáson. Az interdiszciplináris párbeszéd és együttműködés elősegítésével a CEEC-HF arra törekszik, hogy vezető gondolkodóközponttá váljon a háztartásfinanszírozás témáiban a CEE régióban. Kutatók és PhD-hallgatók is csatlakozhatnak a kezdeményezéshez, hogy hozzájáruljanak az eredményes kutatáshoz és szakpolitikai megoldásokhoz. A központ célja egy biztosabb pénzügyi jövő előmozdítása minden generáció számára Közép- és Kelet-Európában, biztosítva az igazságos lakhatási lehetőségeket és a fenntartható fejlődést.