Ugrás a fő tartalomra
Vissza a hírekhez

Fektessük le a biodiverzitási finanszírozás alapjait! – nemzetközi kutatás indul a Corvinus részvételével

2024-10-15 09:17:00

A Biodiversa+ program támogatásra érdemesnek ítélte a 8 országból összeállt nemzetközi csapatunk kutatási tervét, amelyben azt vizsgálják, hogy napelemparkokban lévő gyepterületek milyen természetalapú megoldások (NbS) révén tudják növelni az emberi jóllétet és mérsékelni a biodiverzitás emberi magatartás okozta csökkenését.
Budapesti Corvinus Egyetem

A “BioSolar – Napelemparkok: lehetőség a biodiverzitás helyreállítására a mezőgazdasági területeken” című 1,7 millió eurós kutatási tervet támogatásra javasolták a bírálók a Biodiversa+ (Európai Biodiverzitás Partnerség) pályázaton. A tervet a Budapesti Corvinus Egyetem Pénzügyi Intézete nyolc ország intézményeivel karöltve, konzorciumban dolgozta ki. A javaslat egyike azon 34-nek, amelyet a beérkezett 183 pályázat közül támogatásra javasoltak. Az Európai Bizottság társfinanszírozásával kiírt pályázat célja a természetalapú megoldások (NbS) megvalósítását elősegítő lehetőségek feltárása. A BioSolar projekt innovatív megközelítése azt vizsgálja, miként tudnak a napelemparkok egyszerre hozzájárulni a megújuló energia előállításához és a biodiverzitás megőrzéséhez Európában. 

A Fenntartható Pénzügy Kutatóközpont nemzetközi projektsikere 

A változatos tudományterületekre kiterjedő kutatási kezdeményezés vezetője Francisco Tortosa, a Cordobai Egyetem (Spanyolország) professzora, míg a Corvinus Egyetem részvételét Dr. Naffa Helena, az egyetem Fenntartható Pénzügy Kutatóközpontjának igazgatója koordinálja. Az elnyert pályázat  az első sikeres nemzetközi támogatási projekt a központ számára. A projekt nyolc ország: Spanyolország, Portugália, Svédország, Kanada, Szlovénia, Lengyelország, Magyarország és Izland szakértőit és kutatóit egyesíti, akiknek az ökológia, a környezeti szociológia, tájgazdálkodás, közgazdaságtan, pénzügy és megújuló energia a szakterületük. 

A támogatásra javasolt BioSolar projekt a BiodivNBS pályázati felhívás céljaihoz jól igazodik, hiszen azt vizsgálja, hogy a természetalapú megoldások hogyan járulhatnak hozzá az emberi jólléthez, és milyen módon lehet az biodiverzitáscsökkenés emberi tevékenység kiváltotta okait mérsékelni. A projekt célja Európa egyik legégetőbb környezeti problémájának, a biodiverzitás csökkenésének megállítása és a helyreállítási lehetőségek feltárása. Az olyan napelemparkok, amelyek megvalósításánál és üzemeltetésénél kifejezetten figyelembe veszik a biodiverzitás megőrzésének lehetséges módjait, lehetőséget kínálnak arra, hogy a felhasznált termőterületek a helyi flóra és fauna menedékeként szolgáljanak. 

Hogyan integrálható a biodiverzitás a pénzügyi döntéshozatalba? 

A BioSolar projekt célja, hogy a tiszta energiatermelés biodiverzitásmegőrzésre gyakorolt jótékony hatásait értékelje, valamint tudományos alapokon álló biodiverzitási irányelveket dolgozzon ki az ökológiai változatossági célok mérésére. Ezentúl integrálja a biodiverzitást a pénzügyi döntéshozatalba, s ezzel segíthet a biodiverzitás megőrzéshez szükséges beruházások finanszírozási elégtelenségeinek felszámolásában, s hozzájárul egy új tudományág, a biodiverzitási pénzügyek alapjaihoz.  

A projekt elemzi a természetalapú megoldások nyújtotta értékeket, és a biodiverzitási projektek sajátos igényeihez igazodó innovatív finanszírozási mechanizmusokat dolgoz ki. Ezek közé tartozik a rugalmas pénzáramláskezelési technikák, valamint az értékláncon belül alkalmazható időzítési (például a természet öngyógyulását segítő projekthalasztás lehetősége) és kockázatkezelési stratégiák kifejlesztése. Ezek mellett a projekt kifejezetten azt is vizsgálja, hogyan integrálhatók a napelemparkok fejlesztésébe az olyan speciális pénzügyi eszközök, mint a biodiverzitási kreditek, a zöld kötvények vagy a fenntarthatósági célok elérését is elváró befektetések. 

A pályázat azon munkacsomagjait, amelyek a biodiverzitás pénzügyi döntéshozatalba ágyazását és a gazdaság, az energiatermelés és környezet multidiszciplináris megközelítését vizsgálják Dr. Naffa Helena és csapata (Huszár Zsuzsa, Leyla Yusifzada, Csóka Péter, Juhász Péter, Admilson Veloso da Silva) vezeti a Corvinuson. A pályázatírást dr. Hollósi Krisztina, az ERGO (Európai Kutatási Támogatási Iroda, Budapesti Corvinus Egyetem) szenior kutatástámogatási tanácsadója, Kurucz Erika adatkezelési munkatárs és Xingling Li PhD hallgató segítette.  

A BiodivNBS felhívás végső eredményeit 2024 novemberében fogják közzétenni, ami a fenntartható energiatermelés és a biodiverzitás megőrzésének jövője szempontjából fontos lépés lesz Európában. 

Vágólapra másolva
X
×