A természeti erőforrások, benne a különféle szennyezéseket elnyelni képes levegővel, vízzel és talajjal, az emberiség és minden földi élőlény közös kincsét alkotják. Ezek használata során körültekintően és egymásra figyelve szükséges eljárni, azonban a homo oeconomicus, a főirányú közgazdasági modellek által feltételezett ember kizárólag a saját érdekeit tekinti, a saját hasznossága érdekli, és éppen ezért a közös erőforrásokat túlhasználja.
Az elmúlt közel fél évszázadban rengeteg olyan kutatás készült, ami olyan kisközösségeket vizsgált, akik képesek voltak a rendelkezésükre álló természeti erőforrásokat megfelelően használni, azokat hosszú távon megőrizni. Kutatásai alapján Elinor Ostrom az alábbi nyolc alapelvet gyűjtötte össze, amelyek megfogadása hozzásegítheti a közösségeket a rendelkezésükre álló erőforrások megfelelő használatához:
A siker kulcsa ezekben az esetekben az együttműködés a közösség tagjai között, ami viszont a közgazdasági modellekben sokszor kedvezőtlen színben tűnik fel. Az együttműködés ráadásul nagy csoportok esetén különösen nehéz, ezért érdemes kisebb csoportokban, kisebb közösségekben elkezdeni, ahol az alapelvek és a szabályok is könnyebben megalkothatók, ellenőrizhetők.
Májusban a hónap fenntarthatósági témája a kisközösségek szerepe lesz egy fenntarthatóbb és etikusabb világ kialakításában. Ehhez különböző jó példákat mutatunk be, illetve olyan eseményekre hívunk minden egyetemi polgárt, amelyekben a közösségek szerepét és erejét élhetjük meg. Közösen.
Májusi programajánló a közösségi fenntarthatósági és társadalmi felelősségvállalási cselekvéshez a Corvinuson (a program a hónap során frissülni fog):
Május 4. szombat, 10:00 – Social Impact Award infónap
Social Impact Award néven társadalmi vállalkozói ötletverseny indul, az infónapot a Corvinus Science Shoppal közös szervezésben tartja az Impact Hub Budapest a Gellért Campuson.
Május 7. kedd, 9:30 – Corvinus Termelői Piac
Az esemény helyszíne ezúttal az E épület aulája, új és már ismerős termelők hozzák el saját portékáikat.
Május 8. szerda, 17:20 – Workshop: Így szerezhet társadalmi-környezeti hatást vizsgáló B Corp minősítést egy nagyvállalat
Miért éri meg egy nagyvállalatnak, ha B Corp minősítést szerez? Várkonyi Beáta, a Danone közép-kelet-európai vállalati kapcsolatok igazgatója válaszol a kérdésekre.
Május 15. szerda – Közösségi növényültetés munkatársak számára
Az idei évtől kezdve hagyományos virágföld helyett fenntarthatóbb komposztot rendel az egyetem, melyhez közösségi növényültetést is szervezünk. Az érdeklődők a növények közös átültetése mellett megismerhetik a Science Shop talajegészséggel foglalkozó LOESS kutatási projektjét is.
Esemény hamarosan
Május közepe – ERS Hub Agora (pontos időpont hamarosan)
Ismét megszervezzük az etikával, társadalmi felelősségvállalással és fenntarthatósággal foglalkozó egyetemi platform, az ERS Hub Agora programját. A mostani alkalomra elsősorban a hallgatókat, hallgatói szervezeteket, szakkollégiumokat várjuk, a cél pedig az lesz, hogy közösen vizsgáljuk meg, hogyan lehet fenntarthatóbb az egyetem, és milyen projektek induljanak ezért a célért az őszi félévben.
Esemény hamarosan
Május 23. csütörtök, 17:00 – Munkatársi Garden Party
Az idei munkatársi összejövetelen ismét egy közösségi partnert támogathatnak az egyetem munkatársai. A gyermekotthonban felnőtt szülők családjait támogató egyesület élményfestés programmal készül, ahol közösen alkothatjuk meg a társadalmilag is fenntarthatóbb jövőt.
A témához kapcsolódó, de a felsorolásból kimaradt corvinusos eseményeket, aktivitásokat szeretettel várjuk a mate.kovacs2@uni-corvinus.hu címen, és kiegészítjük a cikket.