A nyitónap a nemzetközi vendégek megismerkedéséről, kapcsolatépítéséről és a következő két nap programjának ismertetéséről szólt. A szerdától péntekig zajló találkozón 18 ország képviselte magát 47 meghívottal, köztük professzorokkal, dékánokkal és igazgatókkal.
Üdvözlés és bevezető megjegyzések
Elsőként Friedemann Schulze-Fielitz, az EFMD Global üzleti iskolák hálózatának igazgatója szólalt fel. Véleménye szerint az üzleti egyetemek és az általa képviselt szervezet közös feladata a változás és a fejlődés katalizátoraként működni. Ez háromféle módon valósítható meg: hálózatépítéssel az akadémiai élet tagjai között, nemzetközi közösségek létrehozásával, illetve vitára alkalmas fórumok létrehozásával. Végül megjegyezte, hogy a háromnapos konferencia célja az intézmények összehívása, valamint a világ társadalmi és gazdasági kihívásainak megvitatása.
A Corvinus nevében az egyetem nemzetközi kapcsolatokért felelős vezetője, Dr. Fehér Péter üdvözölte a konferencia résztvevőit. Beszédében rámutatott arra, hogy folyamatosan bizonytalan környezet veszi körül az egyetemeket, és ebben a turbulens világban az egyetemek felelőssége megnő, hogy a hallgatóit megfelelően készítse fel. Az egyetemeknek nem kell egyedül szembenézni ezekkel a kihívásokkal, hiszen az egyetemi hálózatok, az egyetemi együttműködések, a tudás és a tapasztalatok megosztása minden résztvevőt segítenek.
A konferencia elnöke, Kyryl Lakishyk, a Catolócia Lisbon Üzleti és Gazdasági Egyetem mesterképzéseinek dékánja összefoglalójában kitért az AI és a digitalizáció nagy léptékű fejlődésére. Az előbbi két faktor mellett a COVID-világjárvány is olyan nehézségeket hozott magával, amelyek hirtelen megváltoztatták a gazdasági értelemben vett internalizáció (tranzakciók vagy projektek belső kezelése egy külső entitás ezzel való megbízása helyett) folyamatát. Majd hozzátette, hogy az adaptációhoz elengedhetetlen újszerű megoldásokra találni és azokat alkalmazni.
Nemzetköziesítés egy hibrid világban
Simon Mercado, a párizsi ESCP Üzleti Egyetem távozó szenátusi alelnöke prezentációjában kifejtette, hogy a gazdasági egyetemek az internalizáció gyakorlati megvalósítói, ezért a változó globális keretrendszerben fejleszteniük és fejlődniük kell. Kiemelte azt az öt világszintű trendet, amelyeket a felsőoktatási intézményeknek szem előtt kell tartaniuk. Ezek a szétszakadás, a gazdasági polarizáció, a társadalmi megosztottság, a digitalizáció és a deglobalizáció, amelyek jellemzőiről és hatásairól részletesen beszélt. Olyan új gyakorlatok és modellek implementálását szorgalmazza a mesterképzésekben, amelyek nemcsak egyéni, de társadalmi előnnyel is szolgálhatnak. Az internalizáció akadémiai környezetben történő új megközelítésével kapcsolatban a STRIVE (azaz törekvés) szerkezetet hozta példaként. A mozaikszó jelentése: fenntartható, transznacionális, felelősségteljes, inkluzív, virtuális és etikus. A fogalmak mögött rejlő megközelítések részletezése után a résztvevőket arra biztatta, hogy építsék be ezeket az értékeket intézményi működésükbe, ezáltal segítve a változást a nagyobb jó érdekében. A beszéd végén pedig érdeklődve fogadta a közönség tagjainak kérdéseit