Ugrás a fő tartalomra
Vissza a hírekhez

Prof. Shrivastava: Csak néhány évünk van a fenntartható gazdaság irányába lépni

2024-12-02 10:30:00

A Corvinus frissen kitüntetett díszdoktora a Portfoliónak adott interjújában a fenntarthatóság gazdasági hatásairól, a növekedés újradefiniálásának szükségességéről és a vállalatok jövedelmezőségének ökológiai alapú megközelítéséről beszélt.
Budapesti Corvinus Egyetem

Mitől lesz fenntartható egy társadalom a XXI. században? Hogyan találhatjuk meg az egyensúlyt a gazdasági növekedés és a környezeti, társadalmi felelősség között? Paul Shrivastava, a fenntarthatóság nemzetközi szakértője és a Budapesti Corvinus Egyetem díszdoktora szerint a regeneratív rendszerek és a hosszú távú gondolkodás kulcsszerepet játszanak. A professzor szerint az üzleti szektornak fel kell ismernie, hogy a hosszú távú túlélés és a fenntarthatóság elválaszthatatlan egymástól. A regeneratív gyakorlatok rövid távon talán profitcsökkenést hoznak, de jelentősen csökkentik a kockázatokat és fenntartható növekedést biztosítanak. Az idő sürget: a következő 15-20 év kritikus lesz az éghajlat és a társadalom szempontjából. 

Az interjúban elmondta: Az elmúlt száz év gazdasági növekedése több milliárdost teremtett, de közben kétmilliárd ember még mindig éhezik. Valójában nem a hagyományos értelemben vett gazdasági növekedés és fenntarthatóság egyensúlyának megteremtése a cél, hanem egy új gazdasági modell kialakítása, ami a jólét szélesebb körű megosztását segíti elő. 

Az egyetemek kulcsszerepet játszanak a fenntarthatóság előmozdításában. Nemcsak oktatási és kutatási tevékenységük révén, hanem saját működésükben is példát kell mutatniuk. A földtudományok és a fenntarthatósági ismeretek integrálása minden hallgató képzésébe elengedhetetlen. Az új gazdasági és társadalmi modellek megértéséhez az alapoktól kell elindulni: ha a Földön akarunk élni, tudnunk kell, hogyan működik a Föld.  

A teljes interjú itt olvasható. 

Vágólapra másolva
X
×