Ugrás a fő tartalomra
Vissza2024.05.31.

Új adatvizualizációs eszközt mutatott be César Hidalgo kutatócsoportja

Az egyetemek tudományos eredményessége és hatása földrajzi, és tematikus szempontból is specifikus, amelyet egy egyszerű rangsor nem tud megfelelően érzékeltetni. Erre nyújt megoldást a Rankless.
Budapesti Corvinus Egyetem

Május 29-én mutatta be a Budapesti Corvinus Egyetem Kollektív Tanulás Központ (CCL) kutatócsoportja a Rankless-t, egy úttörő adatvizualizációs eszközt, amely a hagyományos rangsorok helyett árnyaltabb, többdimenziós perspektívából mutatja be az egyetemek tudományos eredményességét. 

A Rankless interaktív módon illusztrálja több ezer egyetem tudományos tevékenységét. A rangsorokon túllépve fedezhetjük fel az egyes intézmények földrajzi és tematikus hatásait, színes képet kapva ezáltal az akadémiai befolyásukról is. 

Vegyünk példaként egy összehasonlítást. A University of Utah és a Bécsi Egyetem (lásd az alábbi ábrákat) olyan felsőoktatási intézmények, amelyek hasonló helyen állnak a Shanghai Ranking szerint (101-150. hely), földrajzi és szakterületi specializációjuk tekintetében azonban lényegesen különböznek egymástól. 

A Utah-i Egyetem idegtudományra, biokémiára, orvostudományra, és pszichológiára szakosodott, míg a Bécsi Egyetem fizikára és csillagászatra, ökológiára, és környezettudományokra. A hatásuk földrajzilag is más. A University of Utah publikációit leginkább az Egyesült Államok, Kanada, és Izrael orvosi központjaiból idézik. A Bécsi Egyetemet leginkább olyan ausztriai, németországi, és magyarországi intézmények idézik, amelyek hasonló szakosodást mutatnak. Ilyen például a német Max Planck Intézet, és a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem. Ezek a különbségek olyan módon segítenek megérteni egy-egy intézmény más egyetemekre gyakorolt hatását, amelyre a rangsorok nem alkalmasak. 

A Rankless-t a Kollektív Tanulás Központ (CCL), egy interdiszciplináris kutatócsoport munkatársai fejlesztették az elmúlt évben. A César Hidalgo vezette kutatócsoport jelenleg két helyen, a Toulouse-i Egyetemen és a Budapesti Corvinus Egyetemen is működik.  A CCL több mint egy évtizede a gazdaságfejlesztés, az adatvizualizáció és a mesterséges intelligencia alkalmazásainak élvonalába tartozik. 

A Rankless-t Borza Endre közgazdász, a CCL adatmérnöke hívta életre. A vizuálisan is megnyerő és felhasználóbarát dizájnt Barkóczi Máté tervezte, aki a MOME végzős mesterszakos hallgatója, illetve a CCL gyakornoka. A projekt operatív irányításáért Hamar Veronika, a CCL ügyvezető igazgatója felelt, a projekt stratégiai irányítását és tudományos vezetését pedig César A. Hidalgo, a CCL igazgatója és alapítója látta el. 

„A legtöbb egyetem hatása a közösségekre és témákra túlságosan specifikus ahhoz, hogy rangsorokkal meg lehessen ragadni. A Rankless megvilágítja az egyetemek többdimenziós hatását” – mondta César A. Hidalgo. 

A Rankless a Learn Data ERA Chair támogatásával jött létre, amely a European Research Executive Agency által finanszírozott, a Corvinus Egyetem adattudományi kutatási és oktatási kiválóságára, valamint intézményfejlesztésére irányuló projekt. 

A Rankless az OpenAlex, egy több mint 200 millió művet tartalmazó nyílt bibliográfiai adatkészlet adatait használja. A Rankless folytatja a kutatócsoport régóta tartó elkötelezettségét az adatvizualizáció fejlesztése iránt, olyan neves projektek nyomdokaiba lépve, mint a The Observatory of Economic Complexity, a Pantheon és a Data USA

Vágólapra másolva
×