Csendesen szállingózik a hó, ahogyan épp hazafelé sétálunk a közösségi kávézónkból, ahol a helyi színjátszósok karácsonyi darabján vettünk részt. Nagy szó ez Szenteste, évek óta nem volt hó ilyenkor. Azt mondják, lassan fordulhat a kocka, hozzá kell szoknunk ismét a kemény telekhez az Észak-Atlanti Áramlás lelassulása miatt. Forró nyár, fagyos tél, újabb szélsőségek. Vannak folyamatok, melyek visszafordíthatatlanok, de igyekszünk alkalmazkodni ezekhez.
Más folyamatok viszont jó irányba fordultak – gondolkodok tovább, miközben a sétálóút visszafogott, mégis kedves karácsonyi díszkivilágítását nézem. Pár égősor, néhány szívhez szóló üzenet, a fényszennyezés elkerülése végett ezek sem mennek egész éjjel. A téli napfordulón gyújtottunk máglyát, annak az energiája februárig is kitart.
Az egyik kirakatban felirat figyelmeztet a mértékletességre: “vegyél időt karácsonyra, és költsd azt a szeretteidre”. Ez a gondolat tovább forog bennem, ahogy haladunk tovább. “Vegyél” – mintha az idő tényleg megvehető lenne. Persze tudom, jó szándékkal értik, a vásárlás ellen buzdítanak. Ha kevesebbet veszünk, több időnk marad arra, ami igazán fontos. Egymásra.
Régebben a családi vacsora következett volna, pár éve viszont a közösségünk együtt ünnepel. Közös karácsonyi vacsorát készítünk, a helyi termelők hozzák az alapanyagot, az szakácsaink készítik el lelkes helyi közreműködőkkel, mások terítenek, díszítenek, ki-ki a maga tudásával segít. Az este mindenkinek szól a közösségből szabadon, így senkit sem hagyunk hátra, senki sem ünnepel egyedül. Megtartjuk egymást akkor is, ha ez néha nehéz, mert tudjuk, erről szól igazán a szeretet ünnepe.
Szerző: Kovács Máté
Az év vége és a karácsony elsősorban az örömről és a pihenésről szól, azonban eközben rengeteg módon szennyezzük a környezetünket, sokkal jobban, mint az év többi részében. A szennyezés egy jelentős része az étkezésünkhöz kötődik. Karácsonykor 80 százalékkal több élelmiszer fogy, mint egyébként, amiből ráadásul jelentős a magas környezeti lábnyommal rendelkező hús aránya. A hús akár a teljes karácsonyi vacsora környezeti lábnyomának 70 százalékát is kiteheti. Ráadásul az ételek nem elhanyagolható része hulladékként végzi. Csak Nagy-Britanniában kb. 1 milliárd fontnyi (kb. 500 milliárd Ft-nyi) élelmiszer kerül a kukákba ebben az időszakban, de hazánkban is az ételek közel 40 százaléka ott végzi.
Másrészt, nagyon jelentős az egyéb hulladék mennyisége is. Az ajándékok csomagolásához használt csomagolóanyagból 125 ezer tonna szemét keletkezik csak Nagy-Britanniában, de Magyarországon is 10-15 százalékkal nő a termelt hulladék mennyisége az év végén. Emellett az ajándékok egy jelentős része is hulladékként végzi, egyes kutatások szerint márciusra már az ajándékok kb. 40 százaléka tönkre megy vagy megunottá válik, így kukába kerül.
Az ajándékok esetén azt is figyelembe kell venni, hogy ezek előállítása és szállítása milyen környezeti terheléssel járt, így, ha valamilyen játék vagy ajándék érdemi használat nélkül a kukában végzi, akkor az nem csak többlethulladékot termel, de az előállítására és szállítására használt alapanyagok és energia is kárba vesznek.
Végezetül, a karácsonyi díszkivilágítás energiafelhasználása is jelentős, ráadásul még fényszennyezéssel is jár, és megzavarhatja a körülöttünk lévő élővilágot. Ha mindenképp szeretnénk díszvilágítást, akkor érdemes észben tartani, hogy LED égősorral körülbelül 90 százalékkal csökkenthető az energiafelhasználás.
Fenntartható kihívások az ünnepi időszakra:
+1: Reflektálj! A téli ünnepi időszak, a téli napforduló remek alkalom arra, hogy áttekintsük az előző időszakunk sikereit, hogy épülhessünk belőle. Írhatunk hálanaplót olyan dolgokkal, melyekért hálásak vagyunk. Ha megfigyeljük magunkat és a környezetünket, és értékeljük azt, amink van, vagy ami mindig is ott volt, kevésbé lesz igényünk új dolgokra. Így tehetünk egy lépést az ünnepi időszakban a teljesség felé.
Szerzők: Berezvai Zombor, Kovács Máté
Decemberben is folytatódik a Hónap Fenntarthatósági Témája projekt, mellyel az a célunk, hogy minden hónapban egy-egy érdekes és releváns környezeti-társadalmi témát mutassunk be a Corvinuson. Ezúttal a tudatos ünnepekről írunk, melyhez szeretettel várjuk a kapcsolódó eseményeket, aktivitásokat, eredményeket is a mate.kovacs2@uni-corvinus.hu címen.