A Corvinus Egyetem idén a 475. helyen végzett a UI GreenMetric idei rangsorában, amelyet december 12-én publikáltak. Ez azt jelenti, hogy a tavalyi évhez képest 275 helyet ugrottunk előre, azzal együtt is, hogy a rangsorolt intézmények száma jelentősen, 1183-ról 1477-re nőtt, 95 országból.
Ez az eredmény a Corvinus rendkívüli útját tükrözi. A 2021-es évben a rangsorolt intézmények alsó 10%-ában, a 869. helyen álltunk, de az idei kiemelkedő eredmény már a legjobb 33%-ban pozícionál minket. 2022-ben szintén csaknem 300 helyet javítottunk, amiért elnyertük a legfenntarthatóbban fejlődő egyetem címét.
A UI GreenMatric hat témakörben méri fel az egyetemek zöld jellegét: elhelyezkedés és infrastruktúra (15%), energia és klímaváltozás (21%), hulladékgazdálkodás (18%), vízgazdálkodás (10%), közlekedés (18%), oktatás és kutatás (18%). Magyarországról összesen 13 egyetem került a rangsorba, a Corvinus idén a 8. közülük.
Az idei jelentős előrelépés öt pontban
1. Az ország legfenntarthatóbb felsőoktatási épületének otthont adó Gellért Campus 2024 februárjában nyitott meg. Új épületünk elnyerte az Év zöld beruházása díjat a Sustainable World konferencián, megkapta az arany fokozatot a világ vezető zöldépület-minősítő programjában, a LEED rendszerben, majd az Év Zöld Építménye is lett magasépítési szakágban a magyar építőipari szakmai szervezet, az ÉVOSZ döntése alapján.
Az energiaigények csökkentése mellett csaknem 400 napelemből álló naperőmű üzemel, a hűtésről-fűtésről 86 talajszondás és levegő̋-víz hőszivattyú gondoskodik. Vízhatékony öntözőrendszer-kialakítással és takarékos vizesblokkokkal évente több ezer köbméter ivóvíz takarítható meg. A munkálatok alatt keletkezett 4000 tonnányi hulladékból a bontási hulladék 100%-át, az építési hulladék 82%-át szelektíven gyűjtötték. A közlekedési infrastruktúra tervezésénél lényegesen csökkentették a parkolóhelyek számát, de ösztönözték az egyéb közlekedési formákat, így például 170 db kerékpár tárolására alkalmas a campus. Az 1,1 hektáros parkban értékes, alacsony vízigényű növényfelületet és két diverz zöldtetőt is kialakítottak.
2. Az új Campus mellett fontos előrelépés volt a meglévő jó gyakorlatok felkutatása, kiterjesztése is. Sok olyan fenntarthatósággal foglalkozó, oktatást, kutatást vagy működést érintő kezdeményezés indult el az utóbbi években az egyetemi polgároknak köszönhetően, melyeknek nagyobb publicitást adtunk. 80-nál is több esemény zajlott fenntarthatósági témában az egyetemen, melyeket hallgatóink és kollégáink szerveztek.
3. Nemzetközi együttműködésekben vettünk részt és több díjat is elhoztunk. A Corvinus Egyetemen tartották az ENSZ által támogatott fenntarthatósági kezdeményezés, a PRME hálózat idei találkozóját, ahol kollégáinkat vezető tisztségekre választották meg. ENSZ oktatási díjat nyert egy fenntarthatósági kurzusunk a Corvinus Science Shop közösségi bevonásra építő pedagógiai innovációjával, ami a QS Reimagine Education Awards-on is szerepelt. Ősszel pedig világhírű környezettudós l. PaulShrivastava előadásában arról beszélt, hogy ökológiailag értelmes és jól-lét orientált üzleti modellekre van szükség.
4. Új fenntarthatósági tárgyak indultak országos és nemzetközi együttműködéssel. A 12 egyetem által közösen létrehozott Bevezetés a Fenntartható Fejlődési Célok (SDGs) kérdéskörébe online kurzus kidolgozásában a Corvinus is részt vett. A Helsinki Egyetem angol nyelvű Sustainable.now kurzusa pedig oktatónk közreműködésével zajlott az őszi félévben, hallgatóink részvételével. Új Fenntarthatósági képzéseket dolgoztunk ki ESG-témakörben, valamint havi tematikus sorozatot is szerveztünk akciókkal és szemléletformáló cikkekkel. Szeptemberben a fenntartható mobilitás, októberben a zöld élelmiszerkör, novemberben a hulladékcsökkentés, decemberben a tudatos ünnepek volt a téma.
5. Azt is felmértük, hol van nagyobb lemaradásunk, ezekre pedig új pilot-projekteket dolgoztunk ki. Elindult egy komposztálás projekt két szakkollégiumban, mivel az organikus hulladék kezelésében sokat kellett javulnunk. A hallgatók komposztmester-képzésen vettek részt, majd beltéri komposztálásba kezdtek közösségi partner támogatásával, a folyamatról kutatás is készül. Munkatársaink pedig hagyományos virágföld helyett környezetbarát komposztba ültethették közösen növényeiket. A Gellért Campus kertjében ökológiai szemléletű kurzusok indultak a biodiverzitással kapcsolatos szemléletformálás érdekében, ahol az is cél, hogy a hallgatók bevonásával fejlesszük tovább a kertet regeneratív elvek mentén.