Hogyan védjük meg a demokráciát: a szankciók megerősítése és az illegális finanszírozás elleni küzdelem
2024. 10. 08.
2024. szeptember 25. | 14:00-15:10 | Budapesti Corvinus Egyetem | E.II előadóterem, főépület
Tom Keatinge, a Royal United Services Institute (RUSI) Pénzügyi és Biztonsági Központjának alapítója és igazgatója arról adott elő, hogyan lehet megvédeni és megerősíteni a demokráciát a tiltott finanszírozás ellen, és hogyan lehet javítani a szankciók hatékonyságát.
A nyugati demokráciák nyitottak a külföldi pénzügyek és befektetések felé, és igyekeznek kihasználni az ezekből származó előnyöket. Ezeknek a nyugati országok által üdvözölt pénzügyi áramlásoknak azonban van egy másik dimenziója is, amelyet Oroszország Ukrajna elleni agresszív háborújáig szinte teljesen figyelmen kívül hagytak – a tiltott finanszírozás.
Oroszország agressziója rávilágított a szankciók, mint külpolitikai eszköz fontosságára is. A folyamatban lévő szankciókra adott válaszlépések azonban a végrehajtás és a betartatás terén olyan kihívásokkal szembesülnek, amelyek aláássák a hatékonyságot és növelik a nem szándékolt következmények körét.
Az előadás azt vizsgálta, hogyan lehet kezelni a tiltott finanszírozás káros befolyását, és hogyan válhatnak a szankciók hatékonyabbá a demokráciák védelmében.
A Royal United Services Institute (RUSI) a világ legrégebbi és az Egyesült Királyság vezető védelmi és biztonsági kutatóközpontja.
Tom Keatinge a RUSI Pénzügyi és Biztonsági Központjának alapító igazgatója, ahol kutatásai a pénzügyek és a biztonság metszéspontjában lévő kérdésekre összpontosítanak.
A londoni King’s College-ban szerzett mesterdiplomát hírszerzésből és nemzetközi biztonságból, ahol a terrorizmus elleni globális pénzügyi rendszer hatékonyságát tanulmányozta. Mielőtt 2014-ben csatlakozott a RUSI-hoz, 20 évig befektetési bankárként dolgozott a J.P. Morgan-nél.