Ugrás a fő tartalomra
Vissza a főoldalra

Kirándulás harmadéves, Nemzetközi tanulmányok alapszakos hallgatóinknak a paksi atomerőműbe 

2024. november 8. 

Tudtátok, hogy Magyarország áramfogyasztásának 49%-át a paksi atomerőmű biztosítja? Mennyire környezetbarát az atomenergia? Hogyan történik az áramtermelés? Mi lesz a megtermelt energiával? Erre és hasonló kérdésekre kapott választ, aki velünk jött Paksra, az atomerőműbe. 

Mind az angol, mind a magyar nyelvű képzés harmadéves, Nemzetközi tanulmányok alapszakos hallgatói vettek részt a programon. Az egyetem buszt bérelt nekünk, így kényelmesen utaztunk a C épülettől az erőmű bejáratáig. Itt egy idegenvezető várt minket és angol nyelven körbevezetett az erőműben. 

Három részre tagolódott az épületbejárás. Elsőként egy kiállítást néztünk meg, ahol csupa, az atomenergia civil felhasználásával kapcsolatos témáról beszélt az idegenvezető. Valós idejű információkat láttunk a világ összes atomerőművének adott pillanatban mért áramtermeléséről, összehasonlíthattuk a gyógyászatban, a természetben és az erőműben mérhető radioaktivitást, megtudtuk, hogyan zajlik a maghasadás, milyen típusú erőművek léteznek, megnéztük honnan nyeri a gyár a hűtővizet és mi lesz a vízzel használat után. 

A túra második és harmadik részében – szigorú biztonsági ellenőrzés után – bementünk az erőműbe. Két rész áll a látogatók előtt nyitva. Az egyik a turbinacsarnok, a másik a reaktorépület. A turbinacsarnokban a reaktorhoz csatlakozó gőzfejlesztők által termelt gőz hajtja meg turbinákat, amelyek áramot termelnek és ezt az áramot táplálják be az országos hálózatba. 

A másik rész a reaktorépület volt, ahogy két, hermetikusan elzárt reaktor tetejét láttuk, illetve részletesen elmagyarázták, hogyan nyerik ki az atommagok hasadásából keletkező energiát. 

A látogatás érdekessége volt, hogy a csoportunkkal egyidőben érkezett a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség megfigyelőcsoportja, akik az egész világon az erőművek biztonságos működését felügyelik. 

És miért volt mindez jó nekünk, nemzetköziseknek? Egyrészt az energiaellátottság meghatározza Magyarország (és minden ország) külpolitikáját. Jó volt érteni, hogy milyen szerepe van a paksi atomerőműnek a magyar energiamixben. Másrészt a globális felmelegedés, a környezetvédelem világpolitikai fórumain a magyar álláspontot szintén a Pakson működő lehetőségeink határozzák meg. Harmadrészt az atomenergia egyetlen államnak sem csak a belügye. A Nemzetközi Atomenergia Ügynökségen keresztül a nemzetközi közösség monitorozza az atomenergia békés célú felhasználását, így a nemzetközi élet szerves részévé válik az áramtermelés. 

Hogy mi az atomenergia, milyen előnyei és hátrányai vannak, ezt testközelből, élményekkel gazdagodva tapasztalhattuk meg. 

Vágólapra másolva
X
×