A Világgazdasági Doktori Programot több mint negyedszázaddal ezelőtt a világgazdaságtan és a fejlődés tanulmányok nemzetközileg is ismert és elismert professzorai indították útjára, de az évek során legendás oktatók és kutatók sora emelte a képzés rangját. Az iskola négy akadémikust is oktatói, alapítói között tudhat: Szentes Tamás, Palánkai Tibor, Simai Mihály (Világgazdasági Tanszék) és Csaba László (Összehasonlító Gazdaságtan Tanszék), akik az MTA IX. osztályának tagjai is egyben. A Világgazdasági Doktori Program fő profilja a világ- és fejlődésgazdaságtan, de kutatásai kiterjednek ezen túlmenően az integrációelméletek, a gazdasági kormányzás és technológiai váltás, a globalizáció, a regionális tanulmányok és az összehasonlító és intézményi gazdaságtan területeire is. A Világgazdasági Doktori Program fő profilja körében oktató és kutató tanárok a hazai közgazdaságtudomány jeles, ismert és elismert szakemberei.
A Doktori Program Igazgatója
A Doktori Iskola Vezetője
Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy automatikusan megkapd a továbbtanulással és a felvételivel kapcsolatos legfrissebb információkat!
A kutatási témák a Világgazdasági Doktori Program profiljához kapcsolódnak, azok konkrét kifejtését tartalmazzák.
A kiemelendő kutatási témák az alábbiak:
• Nemzetközi gazdaságtan
• Nemzetközi pénzügyek
• Világgazdaságtan
• Nemzetközi politikai gazdaságtan
• Regionális gazdaságtan és tanulmányok
• Fejlődés gazdaságtan és tanulmányok
• Európai gazdasági integráció és kormányzás
• Európai Unió intézményei és működése
• Globalizáció közgazdaságtana és technológia váltás
• Intézményi gazdaságtan
• Összehasonlító gazdaságtan
A Világgazdasági Doktori Program arra törekszik, hogy a hallgatók nemzetközi tapasztalatokkal felvértezve és a nemzetközi tudományos standardok ismeretében, illetve az azoknak való megfelelés birtokában végezzenek a programban. A Doktori Program törzstagjainak és oktatóinak nemzetközi kutatásaiban résztvevő doktoranduszok lehetőséget kapnak, hogy külföldön is bemutassák eredményeiket. A Doktori Program vezetőinek és oktatóinak kiterjedt nemzetközi kapcsolatai révén dinamikus és változatos feltételek várják a kutatásban nemzetközi szinten is motivált hallgatókat. A kutatómunka színvonalát minősíti, hogy számos (témavezetővel közös) publikáció és a témavezetői irányításával készült publikáció jelent meg.
A Világgazdasági Doktori Program támogatja a doktoranduszok hazai és nemzetközi szakmai tevékenységét. Bevonja a hallgatókat a nemzetközi kutatási projektekbe (mint például a Fatigue és Poprebel), és így lehetővé válik nemzetközi workshop-okon és konferenciákon való részvételük.
A Világgazdasági Doktori Program számos nemzetközi szervezetnek tagja, a teljesség igénye nélkül többek között az alábbiaknak:
2020 őszén a Corvinus Világgazdásági Tanszéke és a HUN-REN KRTK Világgazdasági Intézete megállapodást kötött az évekre visszanyúló informális együttműködést formalizálva, amelynek keretében a Világgazdasági Doktori Program hallgatói bekapcsolódhatnak a KRTK Világgazdasági Intézetben folyó kutatásokba. Ezáltal a doktoranduszoknak lehetőségük nyílik kutatási tapasztalatok szerzésére, a disszertációjuk témájához kapcsolódó kutatásokban, műhelybeszélgetéseken és konferenciákon való részvételre, azáltal is elősegítve a doktori értekezés sikeres megírását.
A jelentkezéshez beadandó anyagok:
• Kutatási terv: max 8000 leütés (irodalomjegyzék nélkül, amely öt-tíz tétel legyen) a pályázó fogalmazzon meg minél konkrétabb terveket: milyen kérdést kíván föltenni, föltevést megvizsgálni; van-e elképzelése arról, hogy ehhez milyen módszert kíván használni; ismeri-e a vonatkozó szakirodalom legújabb eredményeit, amelyekhez kapcsolódni tud. Térjen ki arra is, hogy miért szeretné a doktori iskolánkat választani (tematikai illeszkedés, témavezetői kompetencia); valamint, hogy vannak-e korábbi kutatói tapasztalatai, esetleg publikációja.
• Önéletrajz, azon belül – ha van – publikáció, TDK/ODTK, egyéb szakmai tapasztalat, továbbá az mesterképzésén készült diplomamunka címe. Ebben térjen ki a jelentkező egy bekezdés erejéig a jelentkezésének motivációira is.
A felvételi módja: szóbeli beszélgetés Teamsen keresztül (MS Office-ban elérhető), tartalma a kutatási terv részletezése, elvárás a szakterület alapvető forrásainak és a kutatás várható módszertanának ismerete A beadandók és a szóbeli elbeszélgetés alapján történik a pontozás, a Felvételi Bizottság és a Doktori Iskola Tanácsának javaslatai alapján dönt a felvételről az Egyetemi Doktori Tanács június végén.
Iratkozz fel hírlevelünkre, hogy automatikusan megkapd a továbbtanulással és a felvételivel kapcsolatos legfrissebb információkat!
Iroda: C épület, 423
E-mail: nkpdi-phd@uni-corvinus.hu
Kérjük emailben egyeztessen időpontot személyes konzultáció előtt!
A Doktori Program Igazgatója
Doctoral Study and Administration Expert
A Doktori Iskola Vezetője