Ugrás a fő tartalomra
Vissza a kutatásokhoz2025.03.27.

CIAS Fogadó: Hogyan küzdhetjük le a zöldhidrogénnel kapcsolatos kételyeket? – Interjú Dr. Anthony Haloggal 

Dr. Anthony Halognak a CIAS-ban folytatott kutatása a zöldhidrogén-termelés felskálázásának társadalmi-gazdasági és etikai vonatkozásait vizsgálja. 

Ez most egy globálisan is kiemelten fontos téma, különösen Európában, így Magyarországon és a közép-európai régióban is

– mondja a professzor, aki négy hetet töltött Budapesten a Corvinus Egyetem CIAS intézetének vendégkutatójaként. Ez volt az első látogatása Magyarországon, de reméli, hogy nem az utolsó. 

A Fülöp-szigeteki származású tudós már több mint egy évtizede Ausztráliában él, és nemzetközileg elismert szakértője a mesterséges intelligenciával támogatott körforgásos gazdaságnak, az életciklus-elemzésnek és a fenntartható rendszermérnökségnek. A Queenslandi Egyetem vezető oktatójaként számos interdiszciplináris kutatási projektben vesz részt. Ezekben az MI-t, a digitalizációt és az ipari környezetgazdálkodást integrálja, hogy elősegítse az átmenetet a fenntarthatóság felé. 

Dr. Halog azért pályázott a CIAS ösztöndíjára, mert együtt szeretett volna dolgozni a Corvinus és a CIAS kutatóival a nettó zéró kibocsátás eléréséhez vezető innovatív megoldások keresésén. A zöldhidrogén alkalmazása hozzájárulhat egyes ipari ágazatok szén-dioxid-mentesítéséhez, és ezáltal a klímasemlegességi célok eléréséhez is. Az Európai Unió célja, hogy 2050-re elérje a nettó nulla üvegházhatásúgáz-kibocsátást, valamint 2030-ra legalább 55%-kal csökkentse a kibocsátást az 1990-es szinthez képest. A hidrogén kulcsfontosságú elemként szerepel az EU energiapolitikájában, az energiaátmenet, a nettó zéró kibocsátás és a fenntartható fejlődés érdekében. 

Azért döntöttem úgy, hogy ide jövök, mert a Corvinuson, különösen a CIAS-nál nagyon érdekes és úttörő kutatásokat végeznek a zöldhidrogén témájában

– meséli Dr. Halog, aki a jövőben is szeretne együttműködni a CIAS kutatóival, oktatóival és akár a hallgatóival is.

Már beszélgetünk arról, milyen közös projekteket tudnánk elindítani, amelyek összhangban vannak az én és az ő szakterületükkel – akár közös publikációról vagy pályázati anyagok benyújtásáról is szó lehet

– teszi hozzá. 

A zöldhidrogén vizet bont szét megújuló energiaforrások, például nap- és szélenergia segítségével. Jelentős szerepet játszhat abban, hogy a világ elmozduljon a fosszilis energiahordozóktól, és diverzifikálja energiaforrásait.

A probléma az, hogy amikor ipari léptékben kezdjük el termelni a zöldhidrogént, az több napelem, több szélturbina, több elektrolizáló berendezés használatát jelenti. Ez pedig hatással van a környezetre, a természeti erőforrásokra, és felmerül a kérdés: vajon valóban előnyös lesz-e ez a szegényebb társadalmi rétegek számára is?

– összegzi a CIAS-ban végzett kutatásának egyik fontos kérdéskörét Dr. Halog. 

Meggyőződése, hogy az energetikai átmenet szempontjából fordulóponton állunk. Egyszerre kell szem előtt tartanunk az energiaellátás biztonságát, a gazdasági versenyképességet és a környezeti fenntarthatóságot. 

A zöldhidrogén lehetőséget jelent a gazdaság dekarbonizálására, de számos társadalmi-gazdasági tényezőt is figyelembe kell venni. „Át kell alakítanunk a munkaerőpiacot, fejlesztenünk kell az infrastruktúrát, és hatékony szabályozási kereteket kell kialakítanunk” – mondja a professzor. Hozzáteszi: a döntéshozóknak olyan szakpolitikákat kell alkotniuk, amelyek ösztönzik a hidrogén elterjedését, miközben biztosítják a gazdasági ellenálló képességet, a társadalmi befogadást és az igazságosságot is – hogy ne csak néhányan profitáljanak a fejlesztésekből, hanem mindenki. 

Sokan kételkednek a zöldhidrogén alkalmazásában, mondván, hogy túl drága az előállítása és nem is annyira környezetbarát. 

Azért végzem ezt a kutatást, mert szeretném megismerni a nyilvánosság véleményét is. Magyarország például jelentős mértékben támaszkodik a meglévő gázinfrastruktúrára – a hidrogén bevezetése kormányzati támogatást is igényel. Arra keresem a választ, mik lehetnek azok a stratégiák és szakpolitikai eszközök, amelyek segítenek eloszlatni a lakosság kételyeit a hidrogénhasználattal kapcsolatban. Hogyan csökkenthetjük a termelési költségeket? Hogyan vonhatjuk be hatékonyan az érintetteket? Ha meg vagyunk győződve arról, hogy a zöldhidrogén valóban segíthet az energiaátmenetben, akkor nemcsak a kormány és az üzleti szféra, hanem a lakosság támogatására is szükség van

– hangsúlyozza Dr. Halog. 

Nem zárja ki annak lehetőségét, hogy a CIAS-ban végzett kutatása végül egy szakpolitikai ajánlás formájában is testet öltsön, amely iránymutatást adhat a vállalati és kormányzati döntéshozóknak arra, hogyan kezeljék és irányítsák a zöldhidrogén felskálázását. 

Vágólapra másolva
×