Nagyszabású nemzetközi vizsgálat indult az élhetőbb városokért a Corvinus részvételével

Magyar kutatók vezetésével hároméves nemzetközi projekt indult, amelyben Budapest, Koppenhága, Toulouse, Torinó és Bécs adatalapú vizsgálatával derítik fel a városi élettér viszonyait és összefüggéseit.
A tudományos projekt DUT-COLINE (Driving Urban Transitions Complex Links of Neighbourhoods – Városi Változások Vezetése, Városrészek Komplex Kapcsolódásai) elnevezést kapta, és ebben a meglévő adatok elemzésével keresnek fontos összefüggéseket, trendeket a városi mobilitás és fenntarthatóság témakörökben.
A városok ugyanis számos fenntarthatósági, szociális és gazdasági problémával küzdenek, miközben a globális népesség egyre nagyobb arányban lakik városokban. Bár több elméleti modell is létezik, mint például a 15 perces városmodell, amely megoldást kínál az élhetőbb városok kialakítására, kevés tudományosan megalapozott információ áll rendelkezésre a városi élet összefüggéseiről.
A vizsgálat során a kutatók egy átfogó, adatalapú összefüggések alapján megalkotott városmodellt hoznak létre, amely azután építészeti, mobilitási és gazdasági szempontokkal is kiegészül. Az eredmények sokat segíthetnek abban, hogy a nagyvárosok élhető, fenntartható és szegregációmentes életet biztosító közeggé alakulhassanak.
Az EU partnerségi projektet az ANETI Lab, a HUN-REN KRTK KTI (Magyar Kutatási Hálózat Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont Közgazdaságtudományi Intézete) és a Corvinus Egyetem Corvinus Institute for Advanced Studies interdiszciplináris kutatócsoportja vezeti.
„Nagyon büszkék vagyunk, hogy magyar kutatócsapat vezethet egy ilyen nagy jelentőségű, nemzetközi együttműködéssel létrejött vizsgálatot. A 15 perces városmodellből, amit nagyon fontos kezdeményezésnek tartok, hiányzik számomra az empirikus kutatás az egyének mobilitási mintázatairól és a tömegközlekedés szerepéről. Ezek határozottan fontos kiegészítései az alapvető koncepciónak, amelyek segíthetnek egészségesebb, produktívabb és befogadóbb városok kialakításában”– idézi a közlemény Lengyel Balázst, a Corvinus kutatóprofesszorát, az ANETI Lab HUN-REN KRTK KTI kutatási igazgatóját.
„A 15 perces város jó koncepció, de annak legjobb alkalmazása további vizsgálatokat igényel. A gyaloglás vagy biciklizés is problémás lehet a sérülékeny közösségek számára, és annak megértése, hogy hogyan lehet számukra biztonságos környezetet teremteni, kihívás a várostervezők számára. A mobilitási kutatások mellett egy olyan AI-alapú eszközt is tervezünk kialakítani a kutatásban, amely segítségével különböző társadalmi csoportok preferenciáiról tanulhatunk. Kérdés, hogy milyen változtatásokkal lehet vonzóbbá és biztonságosabbá tenni az utcáinkat és tereinket„
– hangsúlyozta a közleményben César Hidalgo, a Corvinus Egyetem Kollektív Tanulás Központjának vezetője, a Toulouse School of Economics professzora.