Ugrás a fő tartalomra
Vissza a főoldalra

Stakeholder perspektívák a természetvédelem változó szerepéről az Amerikai Egyesült Államokban, avagy a Nemzeti Park Szolgálat új kihívásai különösen a tájhasználat terén

Megyeri Balázs, harmadéves doktorandusz hallgató vagyok a Geopolitika és Fenntartható Fejlődés Doktror Programban és a címben szereplő témában szeretnék elmélyülni a Budapesti Corvinus Egyetem és a NEURUS hálózat együttműködése keretében a 2024/2025. tanévben az Arizonai Állami Egyetemen, Tempében.

Az Amerikai Nemzeti Parki rendszer elsődleges feladata ugyan a területein található páratlan természeti értékek védelme és sérülékeny ökoszisztémák fenntartása, azonban ezeken túl hatalmas szerepük van a turizmusban, a környezeti nevelésben és a nemzeti büszkeség fenntartásában. A rendszer fenntartásáért felelős Nemzeti Park Szolgálat (NPS) számára rengeteg különféle kihívásokat hoz a 21. század gyorsan változó világa. Ha csak párat, mint az éghajlatváltozás okozta extrém időjárás jelenségek és az egyre gyakoribb erdőtüzek, a folyamatosan növekvő látogatószámok és az ebből származó különféle nyomások, valamint az elöregedő turisztikai és terepi infrastruktúra megemlítünk, rögtön egyértelmű, hogy az NPS-nek nincsen könnyű dolga. Továbbá, a hagyományos, erődítményelvű természetvédelem koncepció (angolul: fortress conservation), mely a védett területek szigorú elkülönítését hangsúlyozza az emberi tevékenységektől, az utóbbi időben egyre több kritikát kap, mivel nem veszi figyelembe a helyi közösségek igényeit és a természetvédelem és a fenntartható fejlődés összehangolásának szükségességét. Ez szükségessé teszi a hagyományos védelemtől való elmozdulást egy holisztikus megközelítés felé, amely integrálja a természetvédelmi és fejlesztési célokat, figyelembe véve a különböző érdekelt felek nézőpontjait. A kutatásom célja e nézőpontok elemzése a nemzeti parkok regionális fejlesztésben betöltött szerepével kapcsolatban. Különös hangsúlyt fektetve a tájhasználati konfliktusok feltárására, és arra, hogy az egyes érdekelt csoportok hogyan képzelik el a táj optimális használatát a természetvédelem és a fenntartható (gazdasági) fejlődés összehangolása érdekében.

A NEURUS Kutatási Ösztöndíj keretein belül, a fogadó, Arizona Állami Egyetemmel együttműködve az Alsó-Colorado-medence egyik nemzeti parkjának érdekelt csoportjainak perspektívatérképét szeretném „megrajzolni”. Különös tekintettel az NPS, a helyi, állami és szövetségi szervek, a turisztikai érdekcsoportok és a helyi lakosok egyező és egymásba ütköző elképzeléseire a tájhasználatról.

Vágólapra másolva
X
×