Hontalanság Európában: az elfeledett múlt és a nyugtalanító jövő
Az Apatride Network alapítója, Aleksejs Ivashuk tart előadást a Corvinuson Hontalanság Európában címmel.Dátum: 2024. október 8. 19:00-20:30
Helyszín: Corvinus Egyetem C épület C.105
Esemény nyelve: angol
A hontalanság számos aktuális, kiemelkedő jelentőségű problémával kapcsolódik össze: egyszerre emberi jogi és kisebbségi jogi probléma, ugyanakkor releváns kérdés a gyermekvédelem, az igazságszolgáltatás és demokrácia, a kényszeráttelepítések, a kínzás és embertelen bánásmód, a rasszizmus, a szexizmus és egyéb jellegű diszkrimináció szempontjából. Aránytalanul érinti a marginalizált és kiszolgáltatott társadalmi csoportokat. A hontalan emberek mintegy 45 százaléka gyermekkorú.
A probléma egyre csak szélesedik, hiszen több gyermek születik hontalanságba, mint ahány hontalan ember talál kiutat ebből az állapotból. Hosszú távon a hontalanság aláaknázza a demokráciát és a jogállamiságot, fragmentálja a társadalmat, a polgári jogok sérelmével jár, és kérdésessé teszi a kormányzás nemzetállami modelljét. Mindezek ellenére nem elegendő figyelem irányul rá, Európában sem, annak ellenére, hogy tömegek érintettek az elmúlt évszázad eseményei nyomán. A vendégelőadás ezekre a kérdésekre irányul, bevezetést nyújt a hontalanság okai és az azzal járó kihívások témájába.
Az eseményt a Nemzetközi Kapcsolatok Tanszék (Globális Tanulmányok Intézet) szervezi az Apatride Hálózattal együttműködésben és a UNHCR támogatásával.