Farkas Csaba minikurzusa a Corvinuson
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem professzora a „Bevezetés a kritikus pontok elméletébe és azok alkalmazásai” címmel tart előadást.Dátum: szeptember 16. 9:50 – szeptember 17. 15:10
Helyszín: Corvinus Egyetem, C épület
A Corvinus Centre for Operations Research (CCOR), a Corvinus Institute of Advanced Studies (CIAS) és az Institute of Operations and Decision Sciences szeretettel vár mindenkit Farkas Csaba professzor (Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem) minikurzusára.
Dátumok:
szeptember 16. (hétfő) 9:50-11:20 (C.418-as terem)
szeptember 17. (kedd) 9:50-11:20 (C.103-as terem)
szeptember 17. (kedd) 13:40-15:10 (C.101-es terem)
Az előadásokat online is közvetítjük. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a közvetítés során nem professzionális minőségű berendezéseket használunk, és kérjük a megértést, hogy nem tudjuk biztosítani a közvetítés minőségét.
Amennyiben szeretne online csatlakozni, kérjük, küldjön egy e-mailt a petra.rigo@uni-corvinus.hu címre szeptember 15-ig.
A téma összefoglalója
A variációs és topológiai módszerek különböző tudományágakban hatékony eszköznek bizonyultak konkrét nemlineáris határérték-problémák megoldására, különösen ott, ahol a klasszikus módszerek kudarcot vallhatnak. Ez különösen igaz a kritikus pontok elméletére, amely az utóbbi években jelentős teret nyert. Sikere nemcsak az elméleti eleganciájának tulajdonítható, hanem a problémák széles körének is, amelyeket hatékonyan tud kezelni.
Ebben a három előadásból álló sorozatban a variációszámítás és a kritikuspont-elmélet alapjaival ismerkedünk meg. Először a variációszámítás alapjait tárjuk fel, különös tekintettel az Euler-Lagrange-egyenletekre és azok alkalmazásaira. Ezt követően tárgyaljuk az egydimenziós Mountain Pass Theoremet (MPT), és bemutatjuk Courant végesdimenziós változatát. Emellett bemutatjuk Ekeland variációs elvét és annak számos alkalmazását. Ekeland variációs elvét felhasználva megállapítjuk az Ambrosetti és Rabinowitz által kidolgozott végtelen dimenziós MPT-t is. Végül megvizsgáljuk az MPT néhány alkalmazását, különösen a féllineáris Dirichlet-probléma gyenge megoldásainak létezését, valamint a játékelmélet bizonyos alkalmazásait.
Szeretettel várunk mindenkit az eseményen!