A Budapesti Corvinus Egyetemen a széles körű ösztöndíj lehetőségek több területen is segítik a hallgatók anyagi boldogulását: míg a szociális támogatások a diákok életkörülményeit veszik figyelembe, és az esélyegyenlőséget helyezik fókuszba, addig léteznek további ösztöndíjak, melyek másképpen, például teljesítményalapon érdemelhetők ki. Vannak továbbá különböző támogatások, melyek a közösségben vagy közéletben történő aktív szerepvállalással nyerhetőek el, például diákszervezeti középvezetői/felsővezetői munka vagy az egyetemi rendezvények lebonyolításában való segédkezés. Ezeken kívül a legalapvetőbb teljesítményalapú ösztöndíj az egyetemen a tanulmányi ösztöndíj, melynek minden fontos elemét bemutatjuk most nektek.
Az egyetem alapítványi átalakításával az ösztöndíjformák is megváltoztak: a megszűnő állami képzési forma helyett létrejött a Corvinus Ösztöndíj, mely a tandíjra fordítható ösztöndíj, lehetővé téve ezzel a térítésmentes oktatást. Emellett a tanulmányi ösztöndíj struktúrája is átalakuláson esett át a 2019 szeptembere előtt és után beiratkozott hallgatók számára egyaránt. Az új forma nagy előnye, hogy akár 80 ezer forintra is szert tehetnek ennek keretében azon hallgatók, akik tanulmányi eredménye a legjobbnak bizonyul. Ez az összeg nagyban motiválhatja a diákokat, hiszen így nincs feltétlenül szükség arra, hogy valaki dolgozzon tanulmányai mellett, figyelmét nem kell megosztania a két feladat között.
A tanulmányi ösztöndíjat bárki megpályázhatja, alapszakosként az egyetemen eltöltött második, mesterszakosként az első aktív félévétől kezdve, hiszen ekkortól rendelkezik értékelhető átlaggal. A támogatásra az előző félévben elért eredmény jogosít(hat), mesterképzésen pedig az első félévet a felvételi pontszámok alapján bírálják el, így akár a sporteredmények és egyéb plusz pontok is előnyt jelenthetnek.
Ősszel és tavasszal lehet megpályázni az ösztöndíjat, a félév elején, a Neptunon keresztül a megfelelő kérvény leadásával. A kérvény a Tanulmányi ösztöndíj 1., illetve Tanulmányi ösztöndíj 2. névre hallgat (attól függően, hogy a hallgató 2019 előtt vagy után iratkozott be), és nem szükséges hozzá egyéb dokumentumot csatolni. A minimális és maximális összegek változhatnak, de jelenleg 10 ezer és 80 ezer forint között mozog a juttatás. A tanulmányi ösztöndíjat a hallgatók legjobban teljesítő felső 20 százalékának ítélik oda legalább, de adott esetben többen is részesülhetnek belőle.
TIPP 1: Az ösztöndíj megpályázásához szükséges kérvényt mindenképpen érdemes leadni, még akkor is, ha a hallgató nem ítéli kiemelkedően jónak az átlagát. A 2023/24-es tanév öszi félévében például év közben bővítették a keretösszeget, így bizonyos hallgatók utólag, egy összegben részesültek a tanulmányi ösztöndíjban.
TIPP 2: Érdemes figyelni az aktuális dátumokat, határidőket. A kérvény általában a szemeszterek elején csupán pár napig érhető el a Neptunban. Bár érkezik értesítés az egyetemi levelezőrendszeren és a Neptunon keresztül is, ezekről le lehet maradni a kétfaktoros hitelesítés miatt, ha kijelentkeztet a rendszer.
TIPP 3: Az ösztöndíj 5 hónapon keresztül jár a megfelelő átlaggal rendelkező hallgatóknak, az egyetem a hónap elején utalja az összeget a beiratkozásnál megadott számlaszámra. A szemeszter első hónapjára eső összeget azonban a második hónappal együtt utalják el. Így attól sem kell megijedni, ha csak a második hónapban bírálják el a kérelmet, érdemes számolni tehát egy pár hetes átfutási idővel.
Fontos tudnivaló továbbá, hogy a 2024/25-ös tanév őszi szemeszterében még a megszokott eljárás vonatkozik a pályázásra, azonban a tavaszi félévben változások várhatóak! Ahhoz, hogy ne maradj le semmilyen fontos információról, kövesd aktívan a Corvinus Egyetem és a Közgazdász Online platformjait.