Ugrás a fő tartalomra
Vissza2025.02.20.

Rangos szakmai elismerés: Köves Alexandrát választották az Európai Ökológiai Közgazdaságtani Társaság elnökévé!

Február 11-én zárult le az Európai Ökológiai Közgazdaságtani Társaság (ESEE – European Society for Ecological Economics) tisztújítása. A tagok Köves Alexandrát, a Corvinus Egyetem docensét választották a szervezet elnökévé.
Budapesti Corvinus Egyetem

Köves Alexandra a Corvinus Egyetem Döntéselméleti Tanszékének docense, valamint a Corvinus Institute for Advanced Studies (CIAS) keretében működő Ökológiai Közgazdaságtan Kutatóközpontjának vezetője három éve töltötte be az ESEE egyik alelnöki tisztségét. Kutatásai elsősorban a gazdasági növekedésre építő működés meghaladásának (degrowth) lehetséges forgatókönyveire összpontosítanak. Több ökológiai közgazdaságtannal kapcsolatos kurzus kidolgozásában és elindításában is részt vett, és publikált a transzformatív tanulás erejéről ezen a területen. Az ökológiai közgazdaságtan elkötelezett szószólója. Két podcast-sorozatot is vezet: a magyar nyelvű „Zöld Egyenlőség” podcast közel öt éve fut, több mint 170 epizóddal, de alapítója és társházigazdája az „Economics for Rebels”, az Európai Ökológiai Közgazdaságtani Társaság angol nyelvű podcastjának is. 

Elnöki célkitűzése, hogy az ökológiai közgazdaságtan mint érett tudományterület üzenetét minél szélesebb közönséghez juttassa el – hallgatókhoz, hasonló gondolkodású szervezetekhez, civil társadalmi szereplőkhöz és döntéshozókhoz is. „Egy ilyen szakmai elismerés nem kizárólag egy embernek, hanem a körülötte létrejött tudományos közegnek, és az ott aktív kollégáknak is köszönhető. Úgy érzem, a Corvinuson létezik ez az inspiráló közeg, és egy ilyen alternatív kutatási terület sok lehetőséget hozhat arra, hogy nemzetközi szinten is valami újat alkossunk.” – mondta új megbízatása kapcsán Köves Alexandra.   

Az ökológiai közgazdaságtan olyan több tudományágat felölelő kutatási irány, amely a gazdaságot a társadalomba és az ökológiai környezetbe szorosan beágyazott területként kezeli, és a közgazdasági gondolkodás reformációját sürgeti a környezeti fenntarthatóság és a társadalmi igazságosság érdekében. A tudományterület alapjait az 1970-es években fektették le, intézményesülése 1989-ben történt meg a Nemzetközi Ökológiai Közgazdaságtani Társaság (ISEE – International Society for Ecological Economics) és az Ecological Economics tudományos folyóirat megalapításával. Az Európai Ökológiai Közgazdaságtani Társaság az ISEE európai kutatókat magában foglaló ága, amelyet 1996-ban hoztak létre. 

Vágólapra másolva
×